Quizz (7.x-6.0-beta1) - en to uk translation catalogue (164 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Next
uk: Наступний

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Explanation or submission guidelines
uk: Пояснення або вказівки щодо введення

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: view
uk: переглянути

en: unpublished
uk: неопубліковане

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: Response
uk: Відповідь

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Category
uk: Категорія

en: Add category
uk: Додати категорію

en: edit
uk: редагувати

en: Back
uk: Назад

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Update
uk: Оновити

en: Views
uk: Види

en: Teaser
uk: Анонс

en: Total
uk: Всього

en: Question
uk: Питання

en: All
uk: Все

en: Allowed
uk: Дозволений

en: Always
uk: Завжди

en: Never
uk: Ніколи

en: Up to date
uk: В актуальному стані

en: Score
uk: Вага

en: Published
uk: Опубліковано

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: 1 day
uk: 1 день

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Terms
uk: Терміни

en: browse
uk: вибрати

en: Time limit
uk: Обмеження часу

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Basic
uk: Основні

en: Choices
uk: Варіанти

en: Handler
uk: Обробник

en: Random
uk: Випадково

en: Latest
uk: Останнє

en: unanswered
uk: немає відповіді

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Full
uk: Повністю

en: Result
uk: Результат

en: You
uk: Ви

en: published
uk: опубліковано

en: Display name
uk: Назва

en: Publishing options
uk: Опції публікації

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: first
uk: перше

en: Choice
uk: Вибір

en: revert
uk: відновити

en: Revision
uk: Редакція

en: current revision
uk: поточна редакція

en: Availability
uk: Доступність

en: Forbidden
uk: Заборонено

en: last
uk: останній

en: Review
uk: Перевірити

en: Finished
uk: Завершено

en: Questions
uk: Питання

en: Select
uk: Вибір

en: Publish
uk: Опублікувати

en: URL path settings
uk: Налаштування шляху URL

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
uk: Вміст був змінений іншим користувачем, зміни не вдалося зберегти.

en: Available
uk: Доступно

en: Jump
uk: Перейти

en: empty
uk: порожньо

en: Feedback form
uk: Форма зворотнього зв’язку

en: Feedback
uk: Зворотній зв'язок

en: Finish
uk: Завершити

en: Choose one
uk: Виберіть один

en: Generate
uk: Згенерувати

en: of
uk: з

en: Your
uk: Ваш

en: Revision information
uk: Інформація про редакції

en: Parent ID
uk: ID батька

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Multilingual support
uk: Підтримка багатомовності

en: Supply a number of days to calculate the default close date for new quizzes.
uk: Введіть кількість днів, протягом яких тест буде доступний, щоб обчислити дату його закриття.

en: Quiz
uk: Тест

en: Manage questions
uk: Редагувати питання

en: Number of questions
uk: Кількість питань

en: Backwards navigation
uk: Зворотна навігація

en: The date this @quiz will become available.
uk: Дата, з якої тест буде доступний для виконання.

en: A collection of questions designed to create interactive tests
uk: Набір питань, розроблений для створення інтерактивних тестів.

en: Questions updated successfully.
uk: Питання успішно оновлені.

en: The default number of days before a quiz is closed must be a number greater than 0.
uk: Кількість днів до закриття тесту повинне бути більше 0.

en: Quiz options
uk: Параметри тесту

en: In Progress
uk: Виконується

en: Pass rate
uk: Прохідний відсоток

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: New revision
uk: Нова редакція

en: Allow question status changes to create a new revision of the quiz?
uk: Створити нову версію тесту згідно зі зробленими змінами в питаннях? (Пізніше можна буде повернутися до попередньої версії.)

en: The number of random questions for this @quiz have been lowered to %anum to match the number of questions you assigned.
uk: Для того, щоб відповідати заданому вами числу питань, кількість довільних питань для цього тесту було знижено до %anum

en: There are currently not enough questions assigned to this term (@random). Please lower the number of random quetions or assign more questions to this taxonomy term before taking this @quiz.
uk: Недостатньо питань по цій темі (@random). Будь ласка, зменшіть число довільних питань або додайте питання, перш ніж здавати цей тест.

en: There was an error updating the @quiz.
uk: Під час оновлення тесту @quiz сталася помилка

en: Default number of days before a @quiz is closed
uk: Кількість днів до закриття @quiz

en: Parts of this @quiz have not been evaluated yet. The score below is not final.
uk: Деякі питання @quzi ще не були оцінені. Цей бал не остаточний.

en: Set the maximum allowed time in seconds for this @quiz. Use 0 for no limit.
uk: Максимальний час виконання @quiz у секундах (0 - не обмежене).

en: Summary text if passed
uk: Текст після успішного завершення тесту

en: Result Option
uk: Варіант результату

en: The start must be less than the end of the range.
uk: Нижня границя повинна бути нижче верхньої.

en: Test Description : !desc
uk: Опис тесту: !desc

en: Number of random questions
uk: Кількість випадкових питань

en: Not Started
uk: Не почато

en: Current User
uk: Поточний користувач

en: Correct answer
uk: Правильна відповідь

en: Remember
uk: Запам'ятати

en: Random order
uk: Випадковий порядок

en: revisions
uk: редакції

en: Randomize questions
uk: Випадкові питання

en: Publishing
uk: Публікація

en: answered
uk: є відповідь

en: Quiz results
uk: Результати тесту

en: Revision log message
uk: Повідомлення журналу про редакцію

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
uk: Надайте пояснення виконаних вами змін. Це допоможе іншим авторам зрозуміти ваші мотиви.

en: Create new question
uk: Створити нове питання

en: Settings for random questions
uk: Налаштування для випадкових питань

en: Max score for each random question
uk: Максимальний бал за кожне випадкове питання

en: Random questions
uk: Випадкові питання

en: The range %start value must be a number between 0 and 100.
uk: %start значення інтервалу має бути числом між 0 та 100.

en: Time left
uk: Залишилось часу

en: Quiz questions that allow a user to select "true" or "false" as his response to a statement.
uk: Питання тесту, відповіді на які користувач вибирає у вигляді "так" або "ні".

en: Auto revisioning
uk: Автоматичне створення редакцій

en: It is strongly recommended that auto revisioning is always on. It makes sure that when a question or quiz is changed a new revision is created if the current revision has been answered. If this feature is switched off result reports might be broken because a users saved answer might be connected to a wrong version of the quiz and/or question she was answering. All sorts of errors might appear.
uk: Настійливо радимо завжди вмикати автоматичне створення редакцій. Це гарантує, що при зміні питання або тесту, буде створена нова редакція, якщо були відповіді в поточній редакції. Якщо функція вимкнена, результати звіту можуть бути некоректними, тому що збережені користувачем відповіді можуть бути пов'язані з невірною редакцією тесту та/або питаннями, на який він відповідав. Також можуть виникати й інші проблеми.

en: Attempts allowed
uk: Дозволених спроб

en: New revision has been created for the @quiz %n
uk: Для тесту @quiz %n була створена нова редакція

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
uk: Вкажіть необов'язкову іншу URL-адресу, через яку можна отримати доступ до матеріалу. Наприклад, вкажіть "about" для сторінки з інформацією про сайт. Використовуйте відносний шлях і не додавайти в кінці похилу риску, бо тоді URL-синонім не працюватиме.

en: Delete results when a user is deleted
uk: Видалити результати при видаленні користувача

en: When a user is deleted delete any and all results for that user.
uk: При видаленні користувача видаляти всі пов'язані з ним результати.

en: Type in the name of the term you would like to add questions from.
uk: Введіть назву терміна, з якого ви хотіли б додати питання.

en: How many questions would you like to draw from this term?
uk: Скільки питань з цього терміну необхідно представити?

en: Max score for each question
uk: Максимальний бал для кожного питання

en: The number of points a user will be awarded for each question he gets correct.
uk: Кількість балів, які отримає користувач за кожну правильну відповідь.

en: Max score per question
uk: Максимальний бал за відповідь

en: Allow jumping
uk: Дозволити переходи

en: Categorized random questions
uk: Випадкові питання по категоріям

en: Show passed status
uk: Показати стан пройдених

en: This is the last question. Press Finish to deliver your answers
uk: Це останнє питання. Натисніть "Завершити" для відправки відповідей

en: Your answer
uk: Ваша відповідь

en: By proceeding you won't be able to go back and edit your answers.
uk: По завершенні ви не зможете повернутися і відредагувати свої відповіді.

en: Score:
uk: Рахунок:

en: Question types
uk: Типи питань

en: Quiz types
uk: Типи тестів

en: Always available
uk: Завжди доступний

en: Open date
uk: Дата відкриття

en: Close date
uk: Дата закриття

en: Provide a simple link to the !quiz.
uk: Пряме посилання на !quiz.
