Quizz multichoice question (7.x-6.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (32 entries)

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Answer
fr: Réponse

en: Add choice
fr: Ajouter un choix

en: go back
fr: retour

en: Choose one
fr: Choisissez une réponse

en: Multiple answers
fr: Réponses multiples

en: Correct
fr: Bonne réponse

en: This provides multiple choice questions for use by the Quiz module.
fr: Fournit des questions à choix multiple pour le module Quiz.

en: You have not marked any alternatives as correct. If there are no correct alternatives you should allow multiple answers.
fr: Vous n'avez pas indiqué d'alternative correcte. S'il n'y a pas d'alternative correcte, vous devriez autoriser les réponses multiples.

en: Feedback if chosen
fr: Retour utilisateur si choisi

en: Feedback if not chosen
fr: Retour utilisateur si non choisi

en: Score if chosen
fr: Score si choisi

en: Score if not chosen
fr: Score si non choisi

en: Random order
fr: Ordre aléatoire

en: Simple scoring
fr: Notation simple

en: Your settings will be remembered.
fr: Vos paramètres seront enregistrés.

en: Score if chosen: @sc Score if not chosen: @nc
fr: Score si choisi : @sc Score si non choisi : @nc

en: Allow any number of answers(checkboxes are used). If this box is not checked, one, and only one answer is allowed(radiobuttons are used).
fr: Autoriser n'importe quel nombre de réponses (des cases à cocher sont utilisés). Si cette option n'est pas sélectionnée, une et une seule réponse sera autorisée (des boutons radio sont utilisés).

en: Give max score if everything is correct. Zero points otherwise.
fr: 1 point pour une bonne réponse. 0 point pour une mauvaise réponse.

en: Multiple choice question
fr: Question à choix multiples

en: Default number of alternatives
fr: Nombre d'alternatives par défaut

en: Multiple choice question type for quiz.
fr: Type de question à choix multiple pour un quiz.

en: The default number of alternatives must be between 2 and 50
fr: Le nombre d'alternatives par défaut doit être entre 2 et 50

en: Default scoring method
fr: Méthode de notation par défaut

en: Give minus one point for incorrect answers
fr: Retirer un point pour les réponses incorrectes

en: Give one point for each incorrect option that haven't been chosen
fr: Donner un point pour chaque option incorrecte n'ayant pas été choisie

en: You are not allowed to view the solution for this question
fr: Vous n'êtes pas autorisé à consulter la solution de cette question

en: You must provide an answer.
fr: Vous devez fournir une réponse.

en: @quiz feedback
fr: Retour d'information de @quiz

en: Choose all that apply
fr: Choisir tout ce qui s'applique
