Quizz multichoice question (7.x-6.0-beta1) - en to ja translation catalogue (36 entries)

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Answer
ja: 回答

en: go back
ja: 戻る

en: Choose one
ja: 選択したもの

en: Multiple answers
ja: 複数解答

en: Correct
ja: 正解

en: This provides multiple choice questions for use by the Quiz module.
ja: Quizモジュールで使用するための複数選択問題を提供します。

en: Quiz Question
ja: クイズ(問題)

en: You have not marked any alternatives as correct. If there are no correct alternatives you should allow multiple answers.
ja: 適切な任意の選択肢をチェックしていません。適切な選択肢が選ばれていない場合、複数回答問題が許可されます。

en: The alternative is marked as correct, but gives more points if you don't select it.
ja: 選択肢は適切にチェックされましたが、それを選択しない場合、より多くのポイントを与えます。

en: The alternative is not marked as correct, but gives more points if you select it.
ja: 選択肢が適切にチェックされませんでしたが、それを選択する場合、より多くのポイントを与えます。

en: Feedback if chosen
ja: 選択された場合にフィードバック

en: This feedback is given to users who chooses this alternative.
ja: このフィードバックはこの選択肢を選択するユーザーに与えられます。

en: Feedback if not chosen
ja: 選択されない場合にフィードバック

en: This feedback is given to users who doesn't choose this alternative.
ja: このフィードバックはこの選択肢を選択しないユーザーに与えられます。

en: Score if chosen
ja: 選択した場合の得点

en: Score if not chosen
ja: 選択しない場合の得点

en: Random order
ja: ランダムな順序

en: Simple scoring
ja: 単純な採点

en: Your settings will be remembered.
ja: あなたの設定は記憶されます。

en: Score if chosen: @sc Score if not chosen: @nc
ja: 選択した場合の得点: @sc 選択しない場合の得点: @nc

en: Quiz Multichoice
ja: Quiz Multichoiceモジュール

en: Allow any number of answers(checkboxes are used). If this box is not checked, one, and only one answer is allowed(radiobuttons are used).
ja: 任意の数の解答(チェックボックスを使用)を許可します。このボックスがチェックされない場合、一つ、かつ一つのみの解答(ラジオボタンを使用)が許可されます。

en: Give max score if everything is correct. Zero points otherwise.
ja: 全てが正しい場合、最高得点を与えます。その他の場合は零点です。

en: Multiple choice question
ja: 複数選択問題

en: Default number of alternatives
ja: 選択肢の数のデフォルト

en: Multiple choice question type for quiz.
ja: Quizモジュール用の複数選択問題型。

en: The default number of alternatives must be between 2 and 50
ja: 選択肢のデフォルト数は2と50の間でなければいけません

en: Your question allows multiple answers. Only one of the alternatives have been marked as correct. If this wasn't intended please !go_back and correct it.
ja: あなたの問題は複数回答を許可します。選択肢のうち一つだけが正解としてマークされています。これが意図していなかった場合、!go_back して修正して下さい。

en: Your question doesn't allow multiple answers. More than one of the alternatives have been marked as correct. If this wasn't intended please !go_back and correct it.
ja: あなたの問題は複数回答を許可しません。選択肢のうち二つ以上が正解としてマークされています。これが意図していなかった場合、!go_back して修正して下さい。

en: Default scoring method
ja: デフォルトの採点方法

en: Choose the default scoring method for questions with multiple correct answers.
ja: 複数の正解を持つ問題の採点方法のデフォルトを選択します。

en: Give minus one point for incorrect answers
ja: 不正解でマイナス1点を与える

en: Give one point for each incorrect option that haven't been chosen
ja: 選択されていない不正解オプション毎に1点を与える
