Radix (7.x-3.7) - en to pt translation catalogue (31 entries)

en: Home
pt: Início

en: Content
pt: Conteúdo

en: Search
pt: Buscar

en: Open
pt: Aberto

en: Add
pt: Adicionar

en: Back to Top
pt: De volta ao topo

en: active
pt: ativo

en: Theme Settings
pt: Configurações de Tema

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Permission
pt: Permissão

en: Show descriptions
pt: Exibir descrições

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Expand layout to include descriptions.
pt: Expandir exibição da página, incluindo as descrições.

en: Hide descriptions
pt: Esconder descrições

en: Compress layout by hiding descriptions.
pt: Comprimir a exibição da página, escondendo as descrições.

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: done
pt: concluído

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Add new content
pt: Adicionar novo conteúdo

en: Pause
pt: Pausa

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Status message
pt: Mensagem de status

[ctx: date_nav]
en: Previous
pt: Anterior

en: Add existing content
pt: Adicionar conteúdo existente
