Radix (7.x-3.1) - en to id translation catalogue (27 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Content
id: Konten

en: Search
id: Pencarian

en: Open
id: Buka

en: Add
id: Tambah

en: Back to Top
id: Kembali ke atas

en: active
id: aktif

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Permission
id: Kewenangan

en: Show descriptions
id: Tampilkan keterangan

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Expand layout to include descriptions.
id: Kembangkan tampilan untuk menyertakan keterangan.

en: Hide descriptions
id: Sembunyikan keterangan

en: Compress layout by hiding descriptions.
id: Padatkan tampilan dengan menyembunyikan keterangan.

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: done
id: selesai

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Add new content
id: Tambahkan konten baru

en: @current of @max
id: @current dari @max

en: Search form
id: Form pencarian

en: Status message
id: Pesan status
