Range (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (28 entries)

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Default
pt: Padrão

en: <none>
pt: «nenhum»

en: From
pt: De

en: Fields
pt: Campos

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: to
pt: para

en: Unformatted
pt: Não formatado

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: A quantidade total de dígitos armazenados no banco de dados, incluindo aqueles à direita da casa decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos à direita da casa decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
pt: O caractere que os usuários utilizarão para marcar o ponto decimal nos formulários.

en: Space
pt: Espaço

en: Decimal point
pt: Ponto

en: Comma
pt: Virgula

en: Only numbers are allowed in %field.
pt: Você só pode digitar números em %field.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
pt: O valor mínimo permitido para esse campo. Deixe em branco para não limitar.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
pt: O valor máximo permitido para esse campo. Deixe em branco para não limitar.

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
pt: Somente números e o separador decimal (@separator) são permitidos no campo %field.

en: Text fields
pt: Campos de texto

en: Thousand marker
pt: Limitador de milhar

en: Display prefix and suffix.
pt: Exibir prefixo e sufixo.

en: Display with prefix and suffix.
pt: Exibir com prefixo e sufixo.

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
pt: %field: Deve ter apenas um separador decimal (@separator).
