Range (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (21 entries)

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Default
pt: Predefinido

en: From
pt: De

en: Fields
pt: Campos

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: Unformatted
pt: Sem formato

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O número total de dígitos a arquivar na base de dados, incluindo os à direita do separador decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos para a direita do separador decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: Space
pt: Espaço

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Comma
pt: Vírgula

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
pt: O valor mínimo que devia ser permitido neste campo.
    Deixar vazio para não ter mínimo.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
pt: O limite máximo permitido para este campo.
    Deixe em branco para sem limite.

en: Thousand marker
pt: Separador de milhares

en: Display prefix and suffix.
pt: Mostrar prefixo e sufixo.

en: Display with prefix and suffix.
pt: Mostrar com prefixo e sufixo.
