Range (7.x-1.2-beta1) - en to fr translation catalogue (40 entries)

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Value
fr: Valeur

en: Default
fr: Par défaut

en: <none>
fr: --aucun--

en: From
fr: A partir de

en: Fields
fr: Champs

en: Scale
fr: Échelle

en: Operator
fr: Opérateur

en: to
fr: à

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: Precision
fr: Précision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fr: Le nombre total de chiffres à stocker dans la base de données, en incluant ceux à droite de la virgule.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Decimal marker
fr: Séparateur de décimales

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fr: Le caractère que les utilisateurs saisiront pour séparer les décimales dans les formulaires.

en: Space
fr: Espace

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Comma
fr: Virgule

en: exposed
fr: exposé

en: Only numbers are allowed in %field.
fr: Seuls les nombres sont autorisés dans %field.

en: Field prefix
fr: Préfixe du champ

en: Field suffix
fr: Suffixe du champ

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fr: La valeur minimale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fr: La valeur maximale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de maximum.

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
fr: Seuls les nombres et le séparateur décimal (@separator) sont autorisés dans %field.

en: Text fields
fr: Champs de texte

en: Thousand marker
fr: Marqueur des milliers

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fr: Numérique

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
fr: %field : Il ne doit y avoir qu'un séparateur de décimales (@separator).

en: From value
fr: Valeur De

en: To value
fr: Valeur À

en: grouped
fr: groupés

en: - No value -
fr: - Pas de valeur -

en: @name: From
fr: @name : De

en: @name: To
fr: @name : à

en: Range contains
fr: L'intervalle contient

en: range contains
fr: l'intervalle contient

en: Range does not contain
fr: L'intervalle ne contient pas

en: range does not contain
fr: l'intervalle ne contient pas
