Range (7.x-1.2-beta2) - en to fa translation catalogue (27 entries)

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Value
fa: مقدار

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: <none>
fa: <هیچ>

en: From
fa: از

en: Fields
fa: فیلدها

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Scale
fa: مقیاس

en: Operator
fa: عملگر

en: Unformatted
fa: قالب‌بندی نشده

en: Minimum
fa: حداقل

en: Precision
fa: دقت

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fa: مجموع تعداد ارقامی که در پایگاه داده ذخیره شود، شامل ارقامی که در سمت راست اعشار قرار می‌گیرد.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fa: تعداد ارقام سمت راست اعشار.

en: Decimal marker
fa: علامت اعشار

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fa: حرفی که  کاربران برای نشان دادن و وارد نمودن اعشار در فرم‌ها استفاده خواهند نمود.

en: Space
fa: فاصله

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Comma
fa: کاما

en: Only numbers are allowed in %field.
fa: در %field فقط اعداد مجاز هستند.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fa: حداقل مقداری که در این فیلد مجاز خواهد بود. برای نداشتن حداقل خالی بگذارید.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fa: حداکثر مقداری که در این فیلد مجاز خواهد بود. برای نداشتن حداکثر خالی بگذارید.

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
fa: در %field فقط اعداد و جداکننده‌های اعشار (@separator) مجاز هستند.

en: Thousand marker
fa: علامت هزارگان

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
fa: %field: فقط یک جداکننده شناور مجاز است  (@separator).
