Range (7.x-1.3) - en to it translation catalogue (33 entries)

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Value
it: Valore

en: Default
it: Predefinito

en: Format
it: Formato

en: <none>
it: -nessuno-

en: From
it: Da

en: Fields
it: Campi

en: Maximum
it: Massimo

en: Scale
it: Scala

en: Operator
it: Operatore

en: Unformatted
it: Non formattato

en: Minimum
it: Minimo

en: Precision
it: Precisione

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
it: Il numero totale di cifre da memorizzare nel database, incluso quelle alla destra del decimale.

en: The number of digits to the right of the decimal.
it: Il numero di cifre alla destra del decimale.

en: Decimal marker
it: Simbolo decimale

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
it: Il carattere inserito dagli utenti per indicare il punto decimale nei form.

en: Space
it: Spazio

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Comma
it: Virgola

en: exposed
it: esposto

en: Only numbers are allowed in %field.
it: Nel campo %field sono consentiti solo numeri.

en: Field prefix
it: Prefisso del campo

en: Field suffix
it: Suffisso del campo

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
it: Valore minimo permesso in questo campo. Lasciare vuoto per nessun valore minimo.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
it: Valore massimo permesso in questo campo. Lasciare vuoto per nessun valore massimo.

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
it: Nel campo %field sono permessi solo numeri e separatore decimale (@separator)

en: Thousand marker
it: Separatore delle migliaia

[ctx: Sort order]
en: Numerical
it: Numerico

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
it: %field: Dovrebbe contenere soltanto un separatore di decimali (@separator).

en: grouped
it: raggruppati

en: - No value -
it: - Nessun valore -
