Range (7.x-1.3) - en to uk translation catalogue (34 entries)

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Value
uk: Значення

en: Default
uk: Базово

en: Format
uk: Формат

en: <none>
uk: <нічого>

en: From
uk: Від

en: Fields
uk: Поля

en: Maximum
uk: Максимум

en: Scale
uk: Масштаб

en: Operator
uk: Оператор

en: to
uk: до

en: Unformatted
uk: Неформатоване

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Precision
uk: Точність

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
uk: Загальна кількість цифр для запису в базу даних із врахуванням дробової частини.

en: The number of digits to the right of the decimal.
uk: Кількість цифр праворуч від знаку десяткового дробу.

en: Decimal marker
uk: Позначка десяткового числа

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
uk: Символ, що використовуватиметься для позначення десяткових дробів у формах.

en: Space
uk: Пробіл

en: Decimal point
uk: Крапка

en: Comma
uk: Кома

en: exposed
uk: розкритий

en: Only numbers are allowed in %field.
uk: В полі %field дозволені тільки числа.

en: Field prefix
uk: Префікс поля

en: Field suffix
uk: Суфікс поля

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
uk: Найменше значення, яке дозволене в цьому полі. Якщо мінімуму не потрібно, залиште поле порожнім.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
uk: Найбільше значення, яке дозволене в цьому полі. Якщо максимуму не потрібно, залиште поле порожнім.

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
uk: В полі %field дозволені тільки числа і розділювач десяткового дробу (@separator).

en: Thousand marker
uk: Розділювач тисяч

[ctx: Sort order]
en: Numerical
uk: Число

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
uk: %field: Має бути тільки один розділювач десяткового дробу (@separator).

en: grouped
uk: груповано

en: - No value -
uk: - Немає значення -
