Rate (7.x-1.8) - en to pt translation catalogue (63 entries)

en: Title
pt: Título

en: Next
pt: Próximo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Options
pt: Opções

en: Points
pt: Pontos

en: Voting
pt: Votos

en: Node types
pt: Tipos de conteúdo

en: Never
pt: Nunca

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Log in
pt: Entrar

en: Button
pt: Botão

en: Votes
pt: Votos

en: Machine readable name
pt: Identificador

en: Permissions
pt: Permissões

en: Percentage
pt: Porcentagem

en: Translations
pt: Traduções

en: disable
pt: desativar

en: Rate
pt: Avaliar

en: Value type
pt: Tipo do valor

en: Build mode
pt: Modo de construção

en: Compact
pt: Compacto

en: Define the available voting buttons.
pt: Atribui os botões de voto disponíveis.

en: Add another option
pt: Adicionar outra opção

en: Values must be integers
pt: Os valores precisam ser inteiros

en: Percentages must be between 0 and 100
pt: Porcentagens precisam estar entre 0 e 100

en: The widget has been saved.
pt: O widget foi salvo.

en: Are you sure you want to delete widget %title?
pt: Você tem certeza que quer apagar o widget %title?

en: Widget %title has been deleted.
pt: O widget %title foi removido.

en: Rate widgets
pt: Widgets do Rate

en: Manage rating widgets.
pt: Gerenciar widgets de votação.

en: Add widget
pt: Adicionar widget

en: Edit widget
pt: Alterar widget

en: Delete widget
pt: Remover widget

en: You do not have any rate widgets defined yet.
pt: Você não tem widgets rate definidos ainda.

en: change the widget type
pt: Mudar o tipo de widget

en: Translate options
pt: Opções de tradução

en: Do not add automatically
pt: Não adicione automaticamente

en: Comment display
pt: Visualização de comentários

en: Switch template
pt: Trocar de tema

en: Thumbs up
pt: Dedão pra cima

en: Thumbs up / down
pt: Dedão pra cima / baixo

en: Emotion
pt: Emoção

en: Display only, compact
pt: Apenas exibir, compacto

en: Appearance in comments
pt: Aparecer nos comentários

en: Which rating should be displayed?
pt: Qual classificação deve ser exibida ?

en: Users vote
pt: Votos dos usuários

en: Which rating should be displayed when the user just voted?
pt: Qual classificação deve ser exibida quando o usuário apenas votar ?
