Rate (7.x-1.8) - en to fr translation catalogue (65 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Tag
fr: Étiquette

en: Edit
fr: Modifier

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Node
fr: Nœud

en: Node display
fr: Affichage du nœud

en: Average rating
fr: Vote moyen

en: Node types
fr: Types de nœuds

en: Never
fr: Jamais

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Log in
fr: Se connecter

en: Button
fr: Bouton

en: Machine readable name
fr: Nom système

en: Permissions
fr: Droits

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Translations
fr: Traductions

en: Display in teaser
fr: Afficher dans le résumé

en: disable
fr: désactiver

en: Rate
fr: Taux

en: Above the content
fr: Au-dessus du contenu

en: Below the content
fr: Au-dessous du contenu

en: Expiration settings
fr: Paramètres d'expiration

en: Value type
fr: Type de valeur

en: Build mode
fr: Mode de construction

en: Display only
fr: Afficher uniquement

en: Select the node types on which to enable this widget.
fr: Choisir les types de nœuds sur lesquels activer ce widget.

en: Add widget
fr: Ajouter un widget

en: Do not add automatically
fr: Ne pas ajouter automatiquement

en: Comment display
fr: Affichage des commentaires

en: Emotion
fr: Émotion

en: You voted '@option'.
fr: Vous avez voté '@option'.

en: You voted !vote.
fr: Vous avez voté : !vote

en: Total votes: !count
fr: Total de votes : !count

en: @count user has voted. | @count users have voted.
fr[0]: @count utilisateur a voté.
fr[1]: @count utilisateurs ont voté.

en: Vote count: @count
fr: Nombre de vote(s) :  @count

en: Average: @avg
fr: Moyenne : @avg

en: Total votes per button
fr: Total des votes par bouton

en: Voting results
fr: Résultats du vote

en: Voting is closed.
fr: Le vote est clos.

en: Allow voting only for the selected role(s). If you select no roles, all users are allowed to vote.
fr: Autoriser le vote uniquement pour les rôles sélectionnés. Si vous n'en sélectionnez aucun, tous les utilisateurs pourront voter.

en: Redirect to login and show message
fr: Rediriger vers la page de connexion et afficher un message

en: Redirect to login but do not show a message
fr: Rediriger vers la page de connexion mais ne pas afficher de message

en: Hide widget
fr: Cacher le widget

en: Behaviour when user has no permission to vote
fr: Comportement lorsque l'utilisateur n'a pas le droit de voter

en: Choose an action what will happen if a user clicks on the widget but doesn't have the permission to vote.
fr: Choisir l'action qui se produit lorsque l'utilisateur clique sur le widget mais n'a pas le droit de voter.

en: Allow author to rate his / her own content
fr: Autoriser l'auteur à noter son propre contenu

en: Users vote
fr: Vote des utilisateurs

en: Display in compact mode
fr: Afficher en mode compact

en: Saving vote...
fr: Enregistrement du vote ...

en: Your vote: !vote
fr: Votre vote : !vote
