RDF Extensions (7.x-2.0-alpha3) - en to de translation catalogue (18 entries)

en: Prefix
de: Präfix

en: Operations
de: Aktionen

en: Type
de: Typ

en: edit
de: Bearbeiten

en: Save
de: Speichern

en: Fields
de: Felder

en: Not installed
de: Nicht installiert

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
de[0]: 1 Element wurde erfolgreich verarbeitet:
de[1]: @count Elemente wurden erfolgreich verarbeitet:

en: About
de: Über

en: Import external RDF vocabulary
de: Externe RDF-Vokabulare importieren

en: Import RDF terms of an external vocabulary.
de: RDF-Terme eines externen Vokabulars importieren

en: RDF namespaces
de: RDF-Namensräume

en: An error occurred and processing did not complete.
de: Es trat ein Fehler auf und die Verarbeitung wurde nicht abgeschlossen.

en: Import core RDF vocabularies
de: Core-RDF-Vokabulare importieren

en: Perform a batch import of the vocabularies used by core.
de: Einen Batch-Import der Core-Vokabulare durchführen

en: Attribute Type
de: Attributtyp

en: Datatype
de: Datentyp

en: Mapping type
de: Art der Zuordnung
