reCAPTCHA (7.x-1.8-rc1) - en to ru translation catalogue (28 entries)

en: Help
ru: Справка

en: Theme
ru: Тема

en: Custom
ru: Собственная

en: Uses the reCAPTCHA web service to improve the CAPTCHA module and protect email addresses. For more information on what reCAPTCHA is, visit <a href="@url" target="_blank">the official website</a>.
ru: Используется веб-сервис reCAPTCHA для улучшения системы CAPTCHA и защиты email адресов. Чтобы узнать больше, что из себя представляет reCAPTCHA, посетите <a href="@url" target="_blank">официальный сайт</a>.

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: The settings associated with reCAPTCHA can be found in the <a href="@recaptchatab">reCAPTCHA tab</a>, in the <a href="@captchasettings">CAPTCHA settings</a>. You must set your public and private reCAPTCHA keys in order to use the module. Once the public and private keys are set, visit the <a href="@captchasettings">CAPTCHA settings</a>, where you can choose where reCAPTCHA should be displayed.
ru: Настройки reCAPTCHA вы найдете на <a href="@recaptchatab">вкладке reCAPTCHA</a>, в <a href="@captchasettings">настройках CAPTCHA</a>. Вы можете установить для этого модуля открытый (публичный) и приватный (закрытый) reCAPTCHA ключи. Также, там можно установить где будет показываться reCAPTCHA.

en: Administer the reCAPTCHA web service.
ru: Настроить сервис reCAPTCHA.

en: Public Key
ru: Публичный (открытый) ключ

en: The public key given to you when you <a href="@url" target="_blank">registered at reCAPTCHA.net</a>.
ru: Вы получите открытый ключ после <a href="@url">регистрации на reCAPTCHA.net</a>.

en: Private Key
ru: Приватный (закрытый) ключ

en: The private key given to you when you <a href="@url" target="_blank">registered at reCAPTCHA.net</a>.
ru: Вы получите закрытый ключ после <a href="@url">регистрации на reCAPTCHA.net</a>.

en: Secure Connection
ru: Безопасное соединение

en: Connect to the reCAPTCHA server using a secure connection.
ru: Подключиться к reCAPTCHA серверу, используя безопасное соединение.

en: Your public Mailhide key obtained from <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a>.
ru: Ваш публичный (открытый) Mailhide ключ получен с <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a>.

en: Your private Mailhide key obtained from <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a>.
ru: Ваш приватный (закрытый) Mailhide ключ получен с <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a>.

en: E-Mail addresses are hidden with <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.
ru: E-Mail адрес скрыт с использованием <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.

en: Theme Settings
ru: Настройки темы

en: Spam control
ru: Защита от спама

en: Uses the <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a> web service to improve the CAPTCHA system and protect email addresses.
ru: Используется веб-сервис <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a> для улучшения системы CAPTCHA и защиты email адресов.

en: Defines which theme to use for reCAPTCHA.
ru: Задает тему, которую будет использовать reCAPTCHA.

en: Red
ru: Красный

en: White
ru: Белый

en: Clean
ru: Чистый

en: Sets a <a href="@tabindex" target="_blank">tabindex</a> for the reCAPTCHA text box. If other elements in the form use a tabindex, this should be set so that navigation is easier for the user.
ru: Задаёт <a href="@tabindex" target="_blank">tabindex</a> для текстового блока reCAPTCHA. Если другие элементы формы используют tabindex, это значение должно быть установлено для удобства навигации пользователя по форме.

en: Uses the reCAPTCHA web service to improve the CAPTCHA system.
ru: Поддержка веб-сервиса reCAPTCHA для расширения функционала модуля CAPTCHA.

en: Uses the reCAPTCHA web service to protect email addresses.
ru: Использование веб-сервиса reCAPTCHA для защиты адресов email.

en: Use the AJAX API to display reCAPTCHA.
ru: Использовать AJAX API для отображения reCAPTCHA.

en: Administer reCaptcha settings
ru: Управление настройками reCaptcha
