reCAPTCHA (7.x-1.9) - en to es translation catalogue (36 entries)

en: Help
es: Ayuda

en: Theme
es: Tema

en: Custom
es: Personalizado

en: Uses the reCAPTCHA web service to improve the CAPTCHA module and protect email addresses. For more information on what reCAPTCHA is, visit <a href="@url" target="_blank">the official website</a>.
es: Usa el servicio web de reCAPTCHA para mejorar el sistema de CAPTCHA y proteger las direcciones de correo electrónico. Para más información sobre qué es reCAPTCHA, <a href="@url" target="_blank">visite el sitio oficial</a>.

en: Configuration
es: Configuración

en: The settings associated with reCAPTCHA can be found in the <a href="@recaptchatab">reCAPTCHA tab</a>, in the <a href="@captchasettings">CAPTCHA settings</a>. You must set your public and private reCAPTCHA keys in order to use the module. Once the public and private keys are set, visit the <a href="@captchasettings">CAPTCHA settings</a>, where you can choose where reCAPTCHA should be displayed.
es: Las opciones asociadas a reCAPTCHA pueden hallarse en la <a href="@recaptchatab">solapa de reCAPTCHA </a>, dentro de las <a href="@captchasettings">opciones de CAPTCHA</a>. Debe establecer sus claves públicas y privadas de reCAPTCHA para poder utilizar este módulo. Una vez que haya establecido las claves públicas y privadas, visite <a href="@captchasettings">opciones de CAPTCHA</a>, donde podrá seleccionar dónde deberían mostrarse los reCAPTCHA.

en: Administer the reCAPTCHA web service.
es: Administrar servicio web de reCAPTCHA.

en: Public Key
es: Clave pública

en: The public key given to you when you <a href="@url" target="_blank">registered at reCAPTCHA.net</a>.
es: La clave pública que le fue entregada al momento de <a href="@url" target="_blank">registrarse en reCAPTCHA.net</a>.

en: Private Key
es: Clave privada

en: The private key given to you when you <a href="@url" target="_blank">registered at reCAPTCHA.net</a>.
es: La clave privada que le fue entregada al momento de <a href="@url" target="_blank">registrarse en reCAPTCHA.net</a>.

en: Your public Mailhide key obtained from <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a>.
es: Su clave pública de Mailhide obtenida de <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a>.

en: Your private Mailhide key obtained from <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a>.
es: Su clave privada de Mailhide, obtenida de <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a>.

en: E-Mail addresses are hidden with <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.
es: Las direcciones de correo electrónico son ocultadas por <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.

en: Theme Settings
es: Configuración de tema visual

en: Spam control
es: Control de spam

en: Uses the <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a> web service to improve the CAPTCHA system and protect email addresses.
es: Usa el servicio web <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a> para mejorar el sistema de CAPTCHA y proteger las direcciones de correo electrónico.

en: Defines which theme to use for reCAPTCHA.
es: Define que tema visual usará reCAPTCHA

en: Red
es: Rojo

en: White
es: Blanco

en: Black Glass
es: Vidrio negro

en: Clean
es: Limpio

en: Tab Index
es: Índice de solapa

en: Sets a <a href="@tabindex" target="_blank">tabindex</a> for the reCAPTCHA text box. If other elements in the form use a tabindex, this should be set so that navigation is easier for the user.
es: Establece un <a href="@tabindex" target="_blank">tabindex</a> para el recuadro de texto de reCAPTCHA. Si otro elemento del formulario usa un tabindex, esto debería especificarse para que la navegación sea más fácil para el usuario.

en: The Tab Index must be an integer.
es: El índice de solapa debe ser un número entero.

en: Incorrect please try again
es: Incorrecto, por favor inténtelo de nuevo

en: Enter the words above:
es: Escriba las palabras de arriba:

en: Get another CAPTCHA
es: Obtener otro CAPTCHA

en: Get an audio CAPTCHA
es: Obtener un CAPTCHA de audio

en: Get an image CAPTCHA
es: Obtener un CAPTCHA de imagen

en: Uses the <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a> web service to protect email addresses.
es: Usa el servicio web <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA</a> para proteger las direcciones de correo electrónico.

en: Uses the reCAPTCHA web service to protect email addresses. For more information on what reCAPTCHA Mailhide is, visit <a href="@url" target="_blank">the official website</a>.
es: Usa el servicio web reCAPTCHA para proteger las direcciones de correo electrónico. Para mayor información sobre qué es reCAPTCHA Mailhide, visite el <a href="@url" target="_blank">sitio web oficial</a>.

en: Head over to the <a href="@inputformats">input format settings</a> and add the <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a> input filter to hide posted emails.
es: Diríjase a <a href="@inputformats">configuración de formatos de entrada</a> y agregue el filtro de entrada de <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a> para ocultar los correos electrónicos que se envían.

en: Addresses cannot be hidden because the administrator has not set the reCAPTCHA Mailhide keys.
es: Las direcciones no se pueden ocultar porque el administrador no ha establecido las llaves de reCAPTCHA Mailhide.

en: Uses the reCAPTCHA web service to improve the CAPTCHA system.
es: Usa el servicio web de reCAPTCHA para mejorar el sistema de CAPTCHA.

en: Uses the reCAPTCHA web service to protect email addresses.
es: Usa el servicio web de reCAPTCHA para proteger direcciones de correo electrónico.
