Recipe (7.x-1.2) - en to da translation catalogue (228 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: weight
da: vægt

en: Description
da: Beskrivelse

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer

en: Quantity
da: Mængde

en: unknown
da: ukendt

en: Reset
da: Gendan

en: Weight
da: Vægt

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Preview
da: Gennemse

en: Summary
da: Resumé

en: Notes
da: Noter

en: Block
da: Blok

en: 1 minute | @count minutes
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: Note
da: Bemærk

en: Plain Text
da: Ren tekst

en: Full name
da: Fulde navn

en: Hidden
da: Skjult

en: Change
da: Skift

en: Source
da: Kilde

en: Unit
da: Enhed

en: Instructions
da: Vejledning

en: unit
da: enhed

en: Units
da: Enheder

en: units
da: enheder

en: ct
da: kart

en: Recipe
da: Opskrift

en: Share your favorite recipes with your fellow cooks.
da: Del dine yndlingsopskrifter med andre kokke.

en: A short description or "teaser" for the recipe.
da: En kort beskrivelse af opskriften.

en: Yield
da: Udbytte

en: Preparation time
da: Foreberedelsestid

en: How long does this recipe take to prepare (i.e. elapsed time)
da: Hvor lang tid tager det at tilberede opskriften?

en: Optional. Does anyone else deserve credit for this recipe?
da: Valgfrit. Skal andre have æren for denne opskrift?

en: Ingredient Name
da: Ingrediensnavn

en: Ingredients
da: Ingredienser

en: Step by step instructions on how to prepare and cook the recipe.
da: Trin-for-trin beskrivelse af opskriften

en: Sets the number of recent recipes that will be displayed in the Recent Recipes box. (0 = not displayed).
da: Angiver antallet af nyeste opskrifter som skal vises i blokken nyeste opskrifter. (0 = vises ikke).

en: Recipes
da: Opskrifter

en: Ingredient autocomplete
da: Autofuldfør ingrediens

en: Settings that control how the recipe module functions.
da: Indstillinger som bestemmer hvordan opskriftsmodulet virker.

en: Newest recipes
da: Nyeste opskrifter

en: Newest Recipes
da: Nyeste opskrifter

en: Halve
da: halvér

en: Double
da: Dobbelt

en: !time hours
da: !tid timer

en: Collect and display recipes.
da: Saml og vis opskrifter

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Node content
da: Node indhold

en: By name
da: Efter navn

en: drop
da: opsig

en: Indexes
da: Indekser

en: Instructions:
da: Instruktioner:

en: System of measurement
da: Målesystem

en: Term depth
da: Term-dybde

en: modules administration page
da: moduladministrationsside

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Bulk export
da: Masseeksport

en: Notes:
da: Bemærkninger:

en: T
da: spsk

en: Total time
da: Tid i alt

en: cup
da: kop

en: cups
da: kopper

en: liters
da: liter

en: tablespoon
da: spiseske

en: tablespoons
da: spiseskeer

en: teaspoon
da: teske

en: teaspoons
da: teskeer

en: milligrams
da: milligram

en: grams
da: gram

en: kilograms
da: kilogram

en: pound
da: pund

en: pounds
da: pund

en: Box title
da: Boks titel

en: Latest recipes
da: Nyeste opskrifter

en: Title of the recent recipes box on the recipes index page.
da: Titel på "Nyeste opskrifter" boksen på Opskrift index siden.

en: Recipes to display
da: Antal opskrifter der vises

en: This text will be displayed at the top of the recipe submission form. Useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises øverst i "Ny opskrift" formularen. Kan bruges til at vejlede brugere.

en: Ingredient name
da: Ingrediensnavn

en: Additional notes
da: Yderligere kommentarer

en: Optional. Describe a great dining experience relating to this recipe, or note which wine or other dishes complement this recipe.
da: Valgfrit. Beskriv en god oplevelse med denne ret, eller notér hvilken vin eller andre retter der passer til retten.

en: Unknown export format(%the_format).
da: Ukendt eksportformat(%the_format).

en: Yield must be a valid positive integer.
da: Skal være et helt positivt tal.

en: Prep time
da: Forberedelsestid

en: Recipe format
da: Opskriftsformat

en: The recipe input format.
da: Opskriftens inputformat

en: Paste import data here
da: Indsæt importeret data her

en: Recipe Imported
da: Opskrift importeret

en: Recipe import function does not exist(%the_function)
da: Opskrift importfunktion findes ikke (%the_function)

en: Recipe Import
da: Importér opskrift

en: Allows you to create a recipe by pasting various formats into a big text box.
da: Gør det muligt at oprette en opskrift ved at indsætte forskelllige formater i et tekstfelt.

en: Recipe not found.
da: Opskrift ikke fundet.

en: Export to a plaintext format.
da: Eksportér i rent tekstformat.

en: Export all recipes to a plaintext format.
da: Eksportér alle opskrifter i rent tekstformat.

en: Export to a recipeML based xml format.
da: Eksportér i recipeML-baseret XML-format.

en: Export all recipes to recipeML based xml format.
da: Eksportér alle opskrifter i recipeML-baseret XML-format.

en: Import recipes from a recipeML based xml file.
da: Importér opskrifter fra en recipeML-baseret XML-fil.

en: RecipeML File
da: RecipeML fil

en: The attached file was successfully uploaded
da: Upload af den vedhæftede fil lykkedes

en: The attched file failed to upload.
da: Upload af den vedhæftede fil mislykkedes.

en: Recipe MasterCook4
da: Opskrift MasterCook4

en: Enables importing and exporting of the MasterCook4(.mxp) text format.
da: Tillad import og eksport af i MasterCook4(.mxp) tekstformat.

en: Recipe plaintext
da: Opskrift ren tekst

en: Enables importing of plain text recipes into recipe nodes.
da: Tillad import af opskrifter i ren tekst til opskriftindholdselementer.

en: Recipe recipeML
da: Opskrift recipeML

en: Enables importing and exporting of recipeML format recipes.
da: Gør det muligt at importere og eksportere opskrifter i recipeML-format.

en: Recipe ingredient section
da: Ingredienter

en: Ingredient unit display
da: Visning af ingrediensenhed

en: Display ingredient units like Tbsp or Tablespoon.
da: Vis ingrediensenhed som tsk eller teske.

en: Preferred system of measure
da: Foretrukkent målesystem

en: U.S. customary units
da: Engelske enheder

en: Which system of measure should be preferred where it is ambiguous.
da: Hvilket målesystem der skal vælges hvor det er tvetydigt.

en: Ingredient name normalization
da: Normalisering af ingrediensnavne

en: Leave as entered
da: Vis som indtastet

en: Convert to lowercase
da: Omdan til små bogstaver

en: Recipe summary box
da: Opskrift oversigt

en: Recent recipe box
da: Seneste opskrifter

en: Show recent recipes box
da: Vis "Seneste opskrifter" boksen

en: Show the recent recipes box on the recipes menu page.
da: Viser "Seneste opskrifter" boksen på opskrift menu siden.

en: Category index settings
da: Indstillinger for kategoriindeks

en: All Levels
da: Alle niveauer

en: Show recipes in child categories
da: Vis opskrifter i underkategorier

en: Supported bulk output formats:
da: Understøttede masseeksportformater:

en: You have no export formats available with the bulk export feature.
da: Der mangler et eksportformat til masseeksportér funktionen.

en: Supported bulk input formats:
da: Understøttede masseimportformater:

en: You have no import formats available with the bulk export feature.
da: Der mangler et importformat til masseeksport funktionen.

en: The number of servings for this recipe.
da: Antal portioner

en: The instructions for this recipe.
da: Vejledningen til denne opskrift.

en: The notes for this recipe.
da: Kommentarerne til denne opskrift.

en: An ingredient name.
da: Navnet på en ingrediens.

en: No matching recipes
da: Ingen matchende opskrifter

en: No matching ingredients
da: Ingen matchende ingredienser

en: By ingredient
da: Efter ingrediens

en: Find by ingredient name
da: Find efter ingrediens

en: Find by recipe name
da: Find efter opskriftsnavn

en: Export to
da: Eksportér til

en: The number of servings the recipe will make (whole number integer, ie 5 or 6).
da: Antallet af portioner som denne opskrift giver (et heltal, f.eks. 5 eller 6).

en: Yield Units
da: Udbytteenheder

en: Servings
da: Portioner

en: The units for the yield field(ie servings, people, cans, cookies, etc).
da: Udbyttefeltets enhed (f.eks. portioner, personer, dåser, småkager, osv.).

en: More ingredients
da: Flere ingredienser

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more ingredients.
da: Klik her for at tilføje flere ingredienser.

en: Processing/Notes
da: Kommentarer til tilberedningen

en: Sort Weight
da: Sortér efter vægt

en: Configure settings for the recipe index page.
da: Tilpas indstillinger for opskriftoversigten.

en: Add a new recipe to the site.
da: Tilføj en ny opskrift til sitet.

en: Recipes Menu
da: Opskriftsmenu

en: Find individual recipes by name.
da: Find opskrifter efter navn.

en: Find individual recipes by their ingredients.
da: Find opskrifter efter ingredienser.

en: Bulk import
da: Masseimport

en: Ingredients:
da: Ingredienser:

en: Recipe summary
da: Kort beskrivelse

en: The recipe summary contains the yield, source, and prep time values.
da: Den korte beskrivelse af opskriften indeholder udbytte, kilde og forberedelsestid.

en: Recipe summary location
da: Placering af "Kort beskrivelse af opskrift"

en: Where to show the recipe summary information.
da: Hvor "Kort beskrivelse af opskrift" vises.

en: Recipe summary title
da: Kort opskriftstitel

en: The title shown above the recipe summary.
da: Titlen som vises over "Kort beskrivelse af opskrift".

en: Yield units
da: Udbytteenheder

en: Export to a recipe to a MasterCook(1-4 .mxp) based text format.
da: Eksportér opskrift i MasterCook(1-4 .mxp) format.

en: Export all recipes to a MasterCook(1-4 .mxp) based text format.
da: Eksportér alle opskrifter i MasterCook(1-4 .mxp) tekst format.

en: Import recipes from a MasterCook(1-4 .mxp) based text file.
da: Importer opskrifter fra MasterCook(1-4.mxp) baseret tekstfil.

en: MasterCook(1-4 .mxp) File
da: MasterCook(1-4.mxp) fil

en: Choose depth
da: Vælg dybde

en: Recipes where used
da: Bliver brugt i følgende opskrifter

en: You must choose a recipe import format.
da: Husk at vælge et opskrift importformat.

en: Add a new recipe
da: Tilføj ny opskrift

en: Export recipes
da: Eksportér opskrifter

en: Export recipes in various formats.
da: Eksportér opskrifter i forskellige formater.

en: Import recipes
da: Importér opskrifter

en: Import recipes in various formats.
da: Importér opskrifter i forskellige formater.

en: SI/Metric
da: Metrisk system

en: Default unit type for ingredients
da: Standardenhedstype for ingredienser

en: The default unit for new ingredients on the recipe edit screen.
da: Standardenheden for nye ingredienser i opskriftsvinduet.

en: Limit UI to the preferred system of measure
da: Begræns UI til kun at vise det foretrukne målesystem

en: Limit unit selectbox to only preferred system of measure.  Does not affect import routines.
da: Begræns UI til kun at vise den foretrukne målesystem. Påvirker ikke import af opskrifter.

en: When recipes are entered, should ingredient names be converted or left alone?
da: Skal alle bogstaver ændres til småt når ingredienser indtastes i en opskrift?

en: Add more ingredient count
da: Antal tilføjede ingredienser

en: How many ingredients to add when you click "more ingredients" on the recipe edit screen.
da: Hvor mange ingredienser der tilføjes, når du trykker "tilføj flere ingredienser"

en: Cooking time
da: Tilberedelsestid

en: How long does this recipe take to cook
da: Hvor lang tid tager opskriften at tilberede?

en: You must choose a valid unit.
da: Du skal vælge en gyldig enhed.

en: Recipe module element
da: Opskrift modulelement

en: milliliters
da: milliliter

en: centiliters
da: centiliter

en: deciliters
da: deciliter

en: centigrams
da: centigram

en: t
da: tsk

en: slice
da: skive

en: slices
da: skiver

en: sli
da: skv

en: indefinite
da: ubestemt

en: clove
da: fed

en: cloves
da: fed

en: clv
da: fed

en: loaf
da: skive

en: loaves
da: skiver

en: lf
da: skv

en: pinch
da: knivspids

en: pinches
da: knivspidse

en: pn
da: knsp

en: package
da: pakke

en: packages
da: pakker

en: can
da: dåse

en: cans
da: dåser

en: cn
da: ds

en: drops
da: dråber

en: bunch
da: bundt

en: bunches
da: bundter

en: bn
da: bdt

en: dash
da: strejf

en: dashes
da: strejf

en: ds
da: strejf

en: carton
da: karton

en: cartons
da: kartonner

en: recipe
da: opskrift

en: Yield unit
da: Udbytteenhed

en: The yield unit for this recipe.
da: Opskriftens udbytteenhed.

en: The description for this recipe.
da: Beskrivelsen af denne opskrift.

en: The prep time for this recipe.
da: Opskriftens forberedelsestid.

en: Cook time
da: Tilberedelsestid

en: The cook time for this recipe.
da: Opskriftens tilberedelsestid.

en: Print View
da: Udskriftsvisning

en: NOTE: You must use your web browser's print dialog to change the page size and orientation.
da: BEMÆRK: Du skal bruge din browsers udskriftsvindue for at ændre sidestørrelsen og -retningen.

en: Recipe Print View
da: Print-visning af opskrift

en: Enables exporting of 8-1/2"x11", 3"x5", and 5"x7" recipes for index cards.
da: Tillad eksport af 8-1/2"x11", 3"x5", og 5"x7" opskrifter til indekskort.
