Recipe (7.x-1.2) - en to he translation catalogue (88 entries)

en: Home
he: דף הבית

en: Title
he: כותרת

en: weight
he: גובה

en: Description
he: תיאור

en: Explanation or submission guidelines
he: הסבר או הנחיות שליחה

en: Quantity
he: כמות

en: unknown
he: אחר

en: Reset
he: איתחול

en: Weight
he: משקל

en: Settings
he: הגדרות

en: Name
he: שם

en: Import
he: יבוא

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Summary
he: תקציר

en: Notes
he: הערות

en: Block
he: בלוק

en: 1 minute | @count minutes
he[0]: דקה אחת
he[1]: @count דקות

en: 1 hour | @count hours
he[0]: שעה אחת
he[1]: @count שעות

en: N/A
he: -ללא-

en: Note
he: הערות

en: Full name
he: שם מלא

en: Hidden
he: מוסתר

en: Change
he: חשב

en: Source
he: מקור

en: Unit
he: יחידה

en: Instructions
he: הוראות הכנה

en: unit
he: יחידה

en: Units
he: יחידות

en: units
he: יחידות

en: Recipe
he: מתכון

en: Share your favorite recipes with your fellow cooks.
he: שתף את המתכונים האהובים עלייך עם חברים

en: A short description or "teaser" for the recipe.
he: כמה מילים על המתכון

en: Yield
he: כמות

en: Preparation time
he: זמן הכנה

en: How long does this recipe take to prepare (i.e. elapsed time)
he: כמה זמן לוקח להכין את המתכון (זמן ההכנה)

en: Optional. Does anyone else deserve credit for this recipe?
he: למי עוד מגיע קרדיט על המתכון ?

en: Ingredient Name
he: שם המרכיב

en: Ingredients
he: מרכיבים

en: Step by step instructions on how to prepare and cook the recipe.
he: הוראות הכנה, שלב לאחר שלב, של המתכון

en: Recipes
he: מתכונים

en: Halve
he: מחצית

en: Double
he: להכפיל

en: By name
he: לפי שם

en: drop
he: השמטה

en: Indexes
he: אינדקסים

en: Abbreviation
he: קיצור

en: Bulk export
he: יצוא צובר

en: Notes:
he: הערות:

en: Total time
he: סה"כ

en: cup
he: כוס

en: cups
he: כוסות

en: liter
he: ליטר

en: liters
he: ליטרים

en: tablespoon
he: כף

en: tablespoons
he: כפות

en: teaspoon
he: כפית

en: teaspoons
he: כפיות

en: milligram
he: מיליגרם

en: milligrams
he: מיליגרם

en: gram
he: גרם

en: grams
he: גרם

en: kilogram
he: קילו

en: kilograms
he: קילו

en: Additional notes
he: הערות נוספות

en: Prep time
he: זמן הכנה

en: By ingredient
he: לפי מרכיב

en: Find by ingredient name
he: חיפוש לפי מרכיב

en: Find by recipe name
he: חיפוש לפי שם המתכון

en: The number of servings the recipe will make (whole number integer, ie 5 or 6).
he: הכמות שהוכנה במתכון (מספר שלם).

en: Yield Units
he: יחידת מידה לכמות סופית

en: Servings
he: מנות

en: The units for the yield field(ie servings, people, cans, cookies, etc).
he: יחידת מידה ליחשוב הכמות הסופית (סועדים, כוסות, עוגיות וכו')

en: More ingredients
he: עוד מרכיבים

en: Add a new recipe to the site.
he: הוספת מתכון חדש לספר המתכונים

en: Recipes Menu
he: מתכונים

en: Find individual recipes by name.
he: חיפוש מתכונים לפי שם

en: Find individual recipes by their ingredients.
he: חיפוש מתכונים לפי מרכיבים

en: Add a new recipe
he: הוספת מתכון

en: Cooking time
he: זמן בישול

en: milliliter
he: מ"ל

en: milliliters
he: מ"ל

en: slice
he: פרוסה

en: slices
he: פרוסות

en: package
he: חבילה

en: packages
he: חבילות

en: can
he: מיכל

en: cans
he: מיכלים

en: drops
he: טיפות
