Recipe (7.x-1.3) - en to hu translation catalogue (151 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: weight
hu: súly

en: Description
hu: Leírás

en: Explanation or submission guidelines
hu: Magyarázat, vagy beküldési irányelvek

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: unknown
hu: ismeretlen

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Weight
hu: Súly

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Preview
hu: Előnézet

en: Summary
hu: Összegzés

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Block
hu: Blokk

en: 1 minute | @count minutes
hu[0]: 1 perc
hu[1]: @count perc

en: 1 hour | @count hours
hu[0]: 1 óra
hu[1]: @count óra

en: g
hu: G

en: Note
hu: Megjegyzés

en: Plain Text
hu: Egyszerű szöveg

en: Full name
hu: Teljes név

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Change
hu: Változtat

en: Source
hu: Forrás

en: Unit
hu: Egység

en: Instructions
hu: Használati utasítás

en: unit
hu: egység

en: Units
hu: Mértékegységek

en: units
hu: egység

en: ct
hu: kart

en: Recipe
hu: Recept

en: Share your favorite recipes with your fellow cooks.
hu: Ossza meg a kedvenc receptjeit a többiekkel.

en: A short description or "teaser" for the recipe.
hu: A recept rövid összefoglalója.

en: Yield
hu: Személyek száma

en: Preparation time
hu: Elkészítési idő

en: Optional. Does anyone else deserve credit for this recipe?
hu: Választható. Van még valaki, akit köszönetet illet ezért a receptért?

en: Ingredient Name
hu: Összetevő neve

en: Ingredients
hu: Hozzávalók

en: Step by step instructions on how to prepare and cook the recipe.
hu: A recept előkészítésének és elkészítésének lépései.

en: Sets the number of recent recipes that will be displayed in the Recent Recipes box. (0 = not displayed).
hu: Itt lehet megadni az Új receptek dobozban megjelenő receptek számát (0 = semmi nem látszik).

en: Recipes
hu: Receptek

en: Ingredient autocomplete
hu: Összetevők automatikus kiegészítése

en: Settings that control how the recipe module functions.
hu: A recept modul működését befolyásoló beállítások.

en: Newest recipes
hu: Legújabb receptek

en: Newest Recipes
hu: Legújabb receptek

en: Halve
hu: Fél

en: Double
hu: Dupla

en: !time hours
hu: !time óra

en: Description:
hu: Leírás:

en: Node content
hu: Tartalom

en: drop
hu: eldobás

en: Instructions:
hu: Elkészítés:

en: c
hu: cs

en: System of measurement
hu: Mértékrendszer

en: Abbreviation
hu: Rövidítés

en: Bulk export
hu: Csoportos export

en: Notes:
hu: Megjegyzések:

en: T
hu: ek

en: Total time
hu: Összes idő

en: cup
hu: csésze

en: tablespoon
hu: evőkanál

en: teaspoon
hu: teáskanál

en: milligram
hu: milligramm

en: gram
hu: gramm

en: kilogram
hu: kilogramm

en: Box title
hu: A doboz címe

en: Latest recipes
hu: Legújabb receptek

en: Recipes to display
hu: Megjelenítendő receptek

en: Ingredient name
hu: Hozzávaló neve

en: Additional notes
hu: Kiegészítő megjegyzések.

en: Yield must be a valid positive integer.
hu: Az adag csak pozitív egész szám lehet!

en: Prep time
hu: Előkészületi idő

en: Recipe Import
hu: Recept importálás

en: Export to a plaintext format.
hu: Exportálás egyszerű szöveges formátumba.

en: Export all recipes to a plaintext format.
hu: Minden recept exportálása egyszerű szöveges formátumba.

en: Export to a recipeML based xml format.
hu: Exportálás recipeML XML formátumba.

en: Export all recipes to recipeML based xml format.
hu: Minden recept exportálása recipeML XML formátumba.

en: Import recipes from a recipeML based xml file.
hu: Importálás recipeML XML formátumból.

en: RecipeML File
hu: RecipeML fájl

en: The attached file was successfully uploaded
hu: A csatolt fájl sikeresen föltöltve

en: Recipe ingredient section
hu: Recept hozzávalók rész

en: Ingredient unit display
hu: A hozzávalók egységének megjelenítése

en: Display ingredient units like Tbsp or Tablespoon.
hu: Hozzávalók megjelenítése ek, vagy evőkanál formában.

en: Preferred system of measure
hu: Elsődleges mértékrendszer

en: U.S. customary units
hu: Amerikai szokásos egységek

en: Which system of measure should be preferred where it is ambiguous.
hu: Kérdéses esetben melyik mértékegységrendszer legyen az elsődleges.

en: Ingredient name normalization
hu: Hozzávalók nevének átalakítása

en: Leave as entered
hu: Ahogy be lett írva

en: Convert to lowercase
hu: Kisbetűssé alakítás

en: Recent recipe box
hu: Új receptek doboz

en: Show recent recipes box
hu: Új receptek dobozának megjelenítése

en: Show the recent recipes box on the recipes menu page.
hu: Az új receptek dobozának megjelenítése a receptek menü oldalán.

en: The number of servings for this recipe.
hu: A recept hozzávalói ennyi adagra szólnak.

en: The instructions for this recipe.
hu: A recept elkészítésének menete.

en: The notes for this recipe.
hu: Megjegyzések a recepthez.

en: An ingredient name.
hu: Az összetevő neve.

en: The number of servings the recipe will make (whole number integer, ie 5 or 6).
hu: A recept hány adagra szól (egész számok, pl. 5 vagy 6).

en: Yield Units
hu: Az adag egysége

en: Servings
hu: Adagok

en: The units for the yield field(ie servings, people, cans, cookies, etc).
hu: Az adag mező egysége (pl. adag, személy, doboz, darab stb.).

en: More ingredients
hu: További hozzávalók

en: Processing/Notes
hu: Feldolgozás/Megjegyzés

en: Bulk import
hu: Csoportos import

en: Ingredients:
hu: Hozzávalók:

en: Recipe summary
hu: Recept összegzés

en: The recipe summary contains the yield, source, and prep time values.
hu: A recept összegzés az adagok számát, a forrást és az előkészítési időt tartalmazza.

en: Recipe summary title
hu: Az összegzés címe

en: Import recipes from a MasterCook(1-4 .mxp) based text file.
hu: Receptek importálása MasterCook(1-4 .mxp) szövegfájlból.

en: MasterCook(1-4 .mxp) File
hu: MasterCook(1-4 .mxp) fájl

en: volume
hu: hangerő

en: Add a new recipe
hu: Új recept hozzáadása

en: Export recipes
hu: Receptek exportálása

en: Export recipes in various formats.
hu: Receptek exportálása különféle formátumokba.

en: Import recipes
hu: Receptek importálása

en: Import recipes in various formats.
hu: Receptek importálása különféle formátumokból.

en: Standard entry
hu: Hagyományos bevitel

en: SI/Metric
hu: SI/metrikus

en: Default unit type for ingredients
hu: Alapértelmezett egység a hozzávalókhoz

en: The default unit for new ingredients on the recipe edit screen.
hu: Az új összetevők alapértelmezett egysége a recept szerkesztő oldalon.

en: Limit UI to the preferred system of measure
hu: Csak az elsődleges mértékegységek megjelenítése

en: Limit unit selectbox to only preferred system of measure.  Does not affect import routines.
hu: Az egység kiválasztásánál csak az elsődleges mértékegységek jelenjenek meg. Az importálást nem befolyásolja.

en: When recipes are entered, should ingredient names be converted or left alone?
hu: A recept bevitelénél az összetevők neve átalakításra kerüljön, vagy ne?

en: Add more ingredient count
hu: További összetevők hozzáadása

en: How many ingredients to add when you click "more ingredients" on the recipe edit screen.
hu: Hány további beviteli mező legyen hozzáadva, a „További összetevők” gombra kattintva.

en: Cooking time
hu: Elkészítési idő

en: You must choose a valid unit.
hu: Egy érvényes egységet ki kell választani!

en: t
hu: tk

en: slice
hu: szelet

en: sli
hu: sz

en: indefinite
hu: meghatározatlan

en: clove
hu: gerezd

en: clv
hu: ger

en: pinch
hu: csipet

en: pn
hu: cs

en: package
hu: csomag

en: pk
hu: csom

en: dr
hu: csepp

en: bunch
hu: csokor

en: bn
hu: csok

en: carton
hu: karton

en: recipe
hu: recept

en: Failed to parse RecipeML file: @error at line @line.
hu: Hiba a RecipeML-fájl beolvasásakor: @error sor: @line.

en: Yield unit
hu: Az adag egysége

en: The yield unit for this recipe.
hu: A recept adagjának egysége.

en: The description for this recipe.
hu: A recept rövid leírása.

en: The prep time for this recipe.
hu: A hozzávalók előkészítési ideje.

en: Cook time
hu: Elkészítési idő

en: The cook time for this recipe.
hu: A recept elkészítési ideje.

en: Print View
hu: Nyomtatási nézet

en: NOTE: You must use your web browser's print dialog to change the page size and orientation.
hu: Megjegyzés: Az oldal méret és tájolás beállításait a böngésző nyomtató beállításánál lehet módosítani.

en: Recipe Print View
hu: A recept nyomtatási nézete
