Recipe (7.x-1.2) - en to ru translation catalogue (131 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: weight
ru: вес

en: Description
ru: Описание

en: Explanation or submission guidelines
ru: Пояснения или инструкции по заполнению

en: Quantity
ru: Количество

en: unknown
ru: неизвестный

en: Reset
ru: Сбросить

en: Weight
ru: Вес

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Summary
ru: Сводка

en: Notes
ru: Примечания

en: Block
ru: Блок

en: 1 minute | @count minutes
ru[0]: @count минута
ru[1]: @count минуты
ru[2]: @count минут

en: 1 hour | @count hours
ru[0]: @count час
ru[1]: @count часа
ru[2]: @count часов

en: N/A
ru: Н/Д

en: g
ru: г

en: Plain Text
ru: Обычный текст

en: Full name
ru: Полное имя

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Change
ru: Изменить

en: Source
ru: Источник

en: Unit
ru: Единица измерения

en: Instructions
ru: Инструкции

en: unit
ru: объект

en: Units
ru: Единицы

en: Recipe
ru: Рецепт

en: A short description or "teaser" for the recipe.
ru: Краткое описание(анонс) рецепта

en: Yield
ru: Количество порций (чашек, булочек...)

en: Preparation time
ru: Время подготовки

en: How long does this recipe take to prepare (i.e. elapsed time)
ru: Продолжительность приготовления этого рецепта (затраченное время)

en: Optional. Does anyone else deserve credit for this recipe?
ru: Необязательно. Кто-нибудь еще заслуживает упоминания в этом рецепте?

en: Ingredient Name
ru: Название ингредиента

en: Ingredients
ru: Ингредиенты

en: Step by step instructions on how to prepare and cook the recipe.
ru: Пошаговое руководство как подготовить и приготовить рецепт

en: Sets the number of recent recipes that will be displayed in the Recent Recipes box. (0 = not displayed).
ru: Установить количество записей отображаемых в блоке "Новые рецепты". (0 = блок скрыт)

en: Recipes
ru: Рецепты

en: Ingredient autocomplete
ru: Автодополнение ингредиента

en: Settings that control how the recipe module functions.
ru: Настройки функциональности модуля

en: Newest recipes
ru: Новые рецепты

en: Newest Recipes
ru: Новые рецепты

en: Halve
ru: Уменьшить наполовину

en: Double
ru: Удвоить

en: !time hours
ru: !time часов

en: Collect and display recipes.
ru: Собирает и отображает рецепты

en: Description:
ru: Описание:

en: Node content
ru: Содержимое материала

en: By name
ru: По названию

en: drop
ru: сброс

en: Indexes
ru: Индексы

en: System of measurement
ru: Система измерений

en: Term depth
ru: Глубина термина

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Bulk export
ru: Массовый экспорт

en: Notes:
ru: Примечания:

en: cup
ru: чашка

en: cups
ru: чашки

en: liter
ru: литр

en: gram
ru: грамм

en: grams
ru: грамм

en: kilogram
ru: килограмм

en: kilograms
ru: килограмм

en: Box title
ru: Заголовок бокса

en: Latest recipes
ru: Новые рецепты

en: This text will be displayed at the top of the recipe submission form. Useful for helping or instructing your users.
ru: Этот текст будет отображаться вверху формы добавления рецепта. Удобно для помощи и инструкций пользователям.

en: Fractions display string
ru: Отображение дробей

en: Ingredient name
ru: Название ингредиента

en: Additional notes
ru: Примечания

en: Optional. Describe a great dining experience relating to this recipe, or note which wine or other dishes complement this recipe.
ru: Необязательно. Опишите на какие праздники можно приготовить это блюдо, какие вина или другие блюда хорошо дополнят этот рецепт.

en: Yield must be a valid positive integer.
ru: Выработка должна быть положительным целым числом.

en: Prep time
ru: Время приготовления

en: Recipe Import
ru: Импорт рецептов

en: Recipe not found.
ru: Рецепт не найден.

en: Recipe ingredient section
ru: Ингридиенты рецептов

en: Ingredient unit display
ru: Отображение мер ингредиентов

en: Display ingredient units like Tbsp or Tablespoon.
ru: Режим отображения мер

en: Preferred system of measure
ru: Предпочтительная система измерения

en: U.S. customary units
ru: Единицы измерения США

en: Ingredient name normalization
ru: Нормализация имен ингредиентов

en: Leave as entered
ru: Оставить как введено

en: Convert to lowercase
ru: Конвертировать в строчные символы

en: Recipe summary box
ru: Блок общей информации о рецепте

en: Recent recipe box
ru: Блок новых рецептов

en: Show recipes in child categories
ru: Показывать рецепты в дочерних категориях

en: The number of servings for this recipe.
ru: Количество порций для этого рецепта.

en: The instructions for this recipe.
ru: Инструкции к этому рецепту.

en: The notes for this recipe.
ru: Заметки к этому рецепту.

en: An ingredient name.
ru: Название ингредиента

en: No matching recipes
ru: Нет соответствующих рецептов

en: No matching ingredients
ru: Нет соответствующих ингредиентов

en: By ingredient
ru: По ингредиентам

en: Find by ingredient name
ru: Найти по названию ингредиента

en: Find by recipe name
ru: Найти по названию рецепта

en: The number of servings the recipe will make (whole number integer, ie 5 or 6).
ru: На какое количество порций рассчитан рецепт (только целые числа - 5, 6 и т.д.)

en: Yield Units
ru: Единицы выработки

en: Servings
ru: Порции

en: The units for the yield field(ie servings, people, cans, cookies, etc).
ru: Единицы для поля выработка (например, порции, человек, чашек, булочек и т.п.)

en: More ingredients
ru: Больше ингредиентов

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more ingredients.
ru: Нажмите, для добавления ингредиентов еще.

en: Processing/Notes
ru: Обработка/Заметки

en: Add a new recipe to the site.
ru: Добавить новый рецепт на сайт.

en: Recipes Menu
ru: Меню рецептов

en: Find individual recipes by name.
ru: Найти рецепты по имени.

en: Find individual recipes by their ingredients.
ru: Найти рецепты по ингредиентам.

en: Ingredients:
ru: Ингредиенты:

en: Recipe summary
ru: Сводка рецепта

en: Recipe summary location
ru: Расположение сводки

en: Recipe summary title
ru: Заголовок сводки рецепта

en: Yield units
ru: Единицы выработки

en: volume
ru: громкость

en: mg
ru: мг

en: SI/Metric
ru: СИ / Метрическая

en: Default unit type for ingredients
ru: Мера измерения ингредиентов по умолчанию

en: Limit UI to the preferred system of measure
ru: Ограничить только предпочтительными системами измерения

en: Limit unit selectbox to only preferred system of measure.  Does not affect import routines.
ru: Ограничить только предпочтительными системами измерений на экране редактирования рецептов. Не влияет на процедуры импорта.

en: Add more ingredient count
ru: Количество ингредиетов для добавления

en: Cooking time
ru: Время приготовления

en: gal
ru: галлон

en: lb
ru: фунт

en: oz
ru: унция

en: fl oz
ru: жидкая унция

en: milliliter
ru: миллилитр

en: milliliters
ru: миллилитров

en: ml
ru: мл

en: cl
ru: калл

en: l
ru: л

en: kg
ru: кг

en: dash
ru: тире
