Drupal Recruit (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (58 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: Statut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: more
fr: plus

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Disabled
fr: Désactivé

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Étiquette

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Active
fr: Actif

en: Contains
fr: Contient

en: Job
fr: Offre d'emploi

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Full name
fr: Nom complet

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Link label
fr: Etiquette du lien

en: Date created
fr: Date de création

en: %title has been deleted.
fr: %title a été supprimé.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Title (link)
fr: Titre (avec lien)

en: Title (no link)
fr: Titre (sans lien)

en: Autocomplete text field
fr: Champ texte à auto-complètement

en: Form
fr: Formulaire

en: Offset
fr: Décalage

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Create @name
fr: Créer '@name'

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Save and add another
fr: Enregistrer et ajouter un autre

en: Creator
fr: Créateur

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: The date the node was posted.
fr: Date de publication du nœud.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Séléctionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l'autocomplétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de noeuds

en: Edit URL
fr: Modifier URL

en: Date changed
fr: Date modifiée

en: The date the node was most recently updated.
fr: La date à laquelle le nœud a été le plus récemment mis à jour.

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Sort By
fr: Trier par
