Drupal Recruit (7.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (59 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: more
it: leggi tutto

en: Explanation or submission guidelines
it: Spiegazioni o linee guida per la pubblicazione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Teaser
it: Anteprima

en: Updated
it: Aggiornato

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: Active
it: Attivo

en: Contains
it: Contiene

en: Desc
it: Disc

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Defaults
it: Predefinite

en: Full name
it: Nominativo

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Link label
it: Etichetta del link

en: Date created
it: Data di creazione

en: %title has been deleted.
it: %title è stato eliminato.

en: Apply
it: Applica

en: Title (link)
it: Titolo (link)

en: Title (no link)
it: Titolo (no link)

en: Autocomplete text field
it: Autocompletamento del campo di testo

en: Offset
it: Scostamento

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Create @name
it: Crea @name

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Save and add another
it: Salva e aggiungi un'altro

en: Creator
it: Utente

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Delete link
it: Link elimina

en: Edit link
it: Link modifica

en: The date the node was posted.
it: La data in cui il nodo è stato inserito.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
it: Selezionare il metodo usato per raccogliere i suggerimenti per l'autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può creare problemi di prestazioni sui siti con migliaia di nodi.

en: Operations links
it: Link operativi

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: Date changed
it: Data cambiata

en: The date the node was most recently updated.
it: La data più recente nella quale il nodo è stato aggiornato.

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Sort By
it: Ordina Per

en: Creator ID
it: ID utente

en: Admin page
it: Pagina di amministrazione
