Drupal Recruit (7.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (67 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: user
pt: usuário

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Explanation or submission guidelines
pt: Explicações ou regras para envio

en: Disabled
pt: Desativado

en: Administration
pt: Administração

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: View
pt: Ver

en: Teaser
pt: Chamada

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Active
pt: Ativo

en: Contains
pt: Contendo

en: Desc
pt: Decrescente

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Defaults
pt: Padrões

en: Title:
pt: Título:

en: Applications
pt: Aplicações

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full name
pt: Nome completo

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Link label
pt: Rótulo do link

en: Date created
pt: Data de criação

en: %title has been deleted.
pt: %title foi apagado.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Title (link)
pt: Título (link)

en: Title (no link)
pt: Título (sem link)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto com autocompletar

en: Application
pt: Aplicativo

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Save and add another
pt: Salvar e adicionar outro

en: Creator
pt: Criador

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: The date the node was posted.
pt: A data de envio do node.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode acarretar em problemas de desempenho em um site com milhares de nodes.

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: The date the node was most recently updated.
pt: A data mais recente na qual o conteúdo foi atualizado.

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Sort By
pt: Ordenar Por

en: Appears in: @bundles
pt: Aparece em: @bundles

en: Creator ID
pt: ID do criador

en: Asc
pt: Ascendente

en: Admin page
pt: Página de administração

en: Relate content to the user who created it.
pt: Relacionar conteúdo ao usuário que o criou.
