Drupal Recruit (7.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (51 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: user
id: anggota

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Explanation or submission guidelines
id: Penjelasan atau pedoman pengiriman

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Link
id: Tautan

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: Active
id: Aktif

en: Contains
id: Mengandung

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Defaults
id: Bawaan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Link label
id: Label tautan

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: %title has been deleted.
id: %title telah dihapus.

en: Apply
id: Terapkan

en: Title (link)
id: Judul (tautan)

en: Title (no link)
id: Judul (tanpa tautan)

en: Offset
id: Letak

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Save and add another
id: Simpan dan tambah lainnya

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: The date the node was posted.
id: Tanggal node yang dikirim.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Edit URL
id: Sunting URL

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: The date the node was most recently updated.
id: Tanggal node sudah dimutakhirkan terkini.

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Asc
id: Urutan turun
