Recruiter (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (69 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Article
id: Artikel

en: Last updated
id: Update terakhir

en: view
id: tampilan

en: Date
id: Tanggal

en: Link
id: Tautan

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Region
id: Wilayah

en: User
id: Pengguna

en: Page
id: Halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Location
id: Lokasi

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Text color
id: Warna teks

en: Personal information
id: Informasi pribadi

en: Profile
id: Profil

en: Defaults
id: Bawaan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Features
id: Fitur

en: None.
id: Tidak ada.

en: Link color
id: Warna tautan

en: Photo
id: Foto

en: Apply
id: Terapkan

en: Offset
id: Letak

en: Featured
id: Pilihan

en: Main menu
id: Menu utama

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Header top
id: Atas header

en: Header bottom
id: Bawah header

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Footer first column
id: Footer kolom pertama

en: Footer second column
id: Footer kolom kedua

en: Footer third column
id: Footer kolom ketiga

en: Footer fourth column
id: Footer kolom keempat

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Triptych first
id: Triptych pertama

en: Triptych middle
id: Triptych tengah

en: Triptych last
id: Triptych terakhir

en: Main background
id: Latar utama

en: Sidebar background
id: Latar samping

en: Sidebar borders
id: Bingkai sidebar

en: Footer background
id: Latar footer

en: Title and slogan
id: Judul dan slogan

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Profile type
id: Tipe Profil

en: Asc
id: Urutan turun
