Recruiter (7.x-1.0-beta4) - en to nl translation catalogue (107 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Content
nl: Inhoud

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Article
nl: Artikel

en: File
nl: Bestand

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Region
nl: Gebied

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Location
nl: Locatie

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Personal information
nl: Persoonlijke gegevens

en: Languages
nl: Talen

en: Link color
nl: Linkkleur

en: Photo
nl: Foto

en: Organization
nl: Organisatie

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: Company name
nl: Bedrijfsnaam

en: Workflow state
nl: Workflowstatus

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Processed @current out of @total.
nl: @current bewerkt op een totaal van @total.

en: Education
nl: Opleiding

en: Header top
nl: Bovenzijde kop

en: Header bottom
nl: Onderzijde kop

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Job title
nl: Vacaturetitel

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nl: Voer een kommagescheiden lijst van woorden in om de inhoud te beschrijven.

en: Additional notes
nl: Extra opmerkingen

en: Footer first column
nl: Eerste kolom voettekst

en: Footer second column
nl: Tweede kolom voettekst

en: Footer third column
nl: Derde kolom voettekst

en: Footer fourth column
nl: Vierde kolom voettekst

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk

en: Triptych first
nl: Eerste paneel drieluik

en: Triptych middle
nl: Middelste paneel drieluik

en: Triptych last
nl: Laatste paneel drieluik

en: Main background
nl: Algemene achtergrond

en: Sidebar background
nl: Achtergrond zijbalk

en: Sidebar borders
nl: Randen zijbalk

en: Footer background
nl: Achtergrond voet

en: Time period
nl: Periode

en: Title and slogan
nl: Titel en slogan

en: Upload an image to go with this article.
nl: Een afbeelding voor dit artikel uploaden.

en: Import terms
nl: Termen importeren

en: Example Batch has encountered an error.
nl: Fout opgetreden bij voorbeelden-batch.

en: Install recruiter distribution.
nl: Recruiter-distributie installeren.

en: Starting import.
nl: Import wordt gestart.

en: Imported terms for vocabulary @voc_name
nl: Termen voor woordenlijst @voc_name zijn geïmporteerd.

en: Import finished
nl: Import voltooid

en: Foundational components for the Recruiter distribution.
nl: Basisonderdelen voor de Recruiter-distributie.

en: Employment type
nl: Dienstverband

en: Enter a comma-separated list of words.
nl: Voer een woordenlijst in, gescheiden door komma's.

en: Fields of study
nl: Vakgebieden

en: Occupational fields
nl: Beroepsgroepen

en: Provide the URL for an already existing job.
nl: Geef de URL voor een reeds bestaande vacature.

en: Required IT skills
nl: Vereiste IT-vaardigheden

en: Required general skills
nl: Vereiste algemene vaardigheden

en: Required languages
nl: Vereiste talen

en: Years of experience
nl: Aantal jaren ervaring

en: Job per file upload
nl: Vacature als bestandsupload

en: Create a new job by uploading a file, e.g. a PDF file.
nl: Vacature aanmaken d.m.v. het uploaden van een bestand, bijv. een PDF-bestand.

en: Job per link
nl: Vacature als link

en: Provide a reference to an already existing job.
nl: Geef een link op naar een reeds bestaande vacature.

en: Job per template
nl: Vacature als template

en: Create a new job and provide the job details now.
nl: Vacature aanmaken en de details hier ingeven.

en: Job URL
nl: Vacature-URL

en: The URL for viewing the job ad.
nl: De URL voor het weergeven van de vacature.

en: Provides a job search.
nl: Biedt de mogelijkheid om vacatures te zoeken.

en: Registration information for applicants
nl: Registratie-informatie voor kandidaten

en: Registration information for recruiter
nl: Registratie-informatie voor recruiters

en: You are about to sign up as @applicant.
nl: U staat op het punt om zich te registreren als @applicant.

en: applicant
nl: kandidaat

en: Sign up as @recruiter instead? Click <a href="!url">here</a>!
nl: In plaats hiervan registreren als @recruiter? Klik <a href="!url">hier</a>

en: You are about to sign up as @recruiter.
nl: U staat op het punt om zich te registreren als @recruiter.

en: Sign up as @applicant instead? Click <a href="!url">here</a>!
nl: In plaats hiervan registreren als @applicant? Klik <a href="!url">hier</a>!

en: Allow users to register as recruiter or applicant.
nl: Staat gebruikers toe om zich te registreren als recruiter of als kandidaat.

en: Additional information, i.e. topic of thesis, specialization, ...
nl: Extra informatie, bijv. onderwerp van proefschrift, specialisatie, ...

en: Available to start
nl: Per wanneer beschikbaar

en: Degree level
nl: Opleidingsniveau

en: Desired job title
nl: Gewenste functietitel

en: Desired occupation
nl: Voorkeursberoep

en: Desired region
nl: Voorkeursregio

en: Field of study
nl: Studierichting

en: General skills
nl: Algemene vaardigheden

en: IT skills
nl: IT-vaardigheden

en: Institution name
nl: Naam van de onderwijsinstelling

en: Job preferences
nl: Vacaturevoorkeuren

en: Occupational field
nl: Beroepsgroep

en: Resume state
nl: Status CV

en: Work experience
nl: Werkervaring

en: Allow applicants to create a resume.
nl: Stelt kandidaten in staat een CV aan te maken.

en: Provides a resume search.
nl: Biedt de mogelijkheid om naar CV's te zoeken.

en: Common components for searching.
nl: Basisonderdelen voor zoeken.

en: Administer recruitment content.
nl: Recruitment-inhoud beheren.

en: Provides search notifications / saved searches for the job search.
nl: Biedt de mogelijkheid tot zoeknotificaties voor vacatures en het opslaan van zoekopdrachten.

en: Provides search notifications / saved searches for the resume search.
nl: Biedt de mogelijkheid tot zoeknotificaties voor CV's en het opslaan van zoekopdrachten.
