Recruiter (7.x-1.0-rc2) - en to am translation catalogue (609 entries)

en: Home
am: ቤት

en: Title
am: ዓርእስት

en: Body
am: አካል

en: user
am: ተጠቃሚ

en: Save configuration
am: ውቅረት አስቅምጥ

en: Reset to defaults
am: ወደ ነባሪዎች መልስ

en: delete
am: ሰርዝ

en: Status
am: ሁኔታ

en: Create a new user account.
am: አዲስ የተጠቃሚ መለያ ፍጠር።

en: Request new password via e-mail.
am: በኢ-ሜል አዲስ የይለፍ ቃል ጠይቅ

en: Delete
am: ሰርዝ

en: Operations
am: ክወናዎች

en: Content
am: ይዞታ

en: Username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Type
am: ዓይነት

en: Author
am: ደራሲ

en: List
am: ዝርዝር

en: Subject
am: ዓርእስት

en: Actions
am: ድርጊቶች

en: disabled
am: የቦዘነ

en: Description
am: ማብራሪያ

en: Language
am: ቋንቋ

en: RSS feed
am: አር ኤስ ኤስ መጋቢ

en: Disabled
am: ቦዘኔ

en: Enabled
am: ንቁ

en: Comments
am: አስተያየቶች

en: error
am: ስህተት

en: Tags
am: መለያዎች

en: Block title
am: የጥምር ዓርስት

en: Taxonomy
am: ስርዓተ ክፍፍል

en: Yes
am: እሺ

en: No
am: እምቢ

en: Blue Lagoon (Default)
am: ብሉ ላጉን (ነባሪ)

en: Ash
am: አሽ

en: Aquamarine
am: አኳማሪን

en: Belgian Chocolate
am: ቤልጂያን ቾክሌት

en: Bluemarine
am: ብሉማሪን

en: Citrus Blast
am: ሲትረስ ብላስት

en: Cold Day
am: ኮልድ ዴይ

en: Greenbeam
am: ግሪንቢም

en: Mediterrano
am: ሜዲቴራኖ

en: Mercury
am: ሜርኩሪ

en: Nocturnal
am: ኖክተርናል

en: Olivia
am: ኦሊቪያ

en: Pink Plastic
am: ፒንክ ፕላስቲክ

en: Shiny Tomato
am: ሻይኒ ቶሜቶ

en: Teal Top
am: ቲል ቶፕ

en: Content types
am: የይዞታ ዓይነቶች

en: Version
am: ሥሪት

en: view
am: ትይታ

en: Overview
am: ጠቅላላ እይታ

en: Edit
am: አርትእ

en: Date
am: ቀን

en: Search
am: ፈልግ

en: Password
am: የይለፍ ቃል

en: Weight
am: ክብደት

en: The configuration options have been saved.
am: የውቅረቱ አማራጮች ተቀምጠዋል።

en: Help text
am: የእርዳታ ጽሑፍ

en: Required
am: አስፈላጊ

en: none
am: ምንም

en: Settings
am: ቅንብሮች

en: Name
am: ስም

en: edit
am: አስተካክል

en: Go to previous page
am: ወደ ቀድሞ ገጽ ሂድ

en: Go to next page
am: ወደ ሚቀጥለው ገጽ ሂድ

en: Import
am: አስመጣ

en: Export
am: ላክ

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Help
am: እርዳታ

en: Default
am: ነባሪ

en: Update
am: አዘምን

en: Tuesday
am: ማክሰኞ

en: Wednesday
am: እሮብ

en: Thursday
am: ሃሙስ

en: Friday
am: ዓርብ

en: Time
am: ሰዓት

en: View
am: ትይታ

en: History
am: ታሪክ

en: Path
am: ዱካ

en: Modules
am: ሞዱሎች

en: Region
am: ክልል

en: Add item
am: ዓይነት ጨምር

en: You are not authorized to access this page.
am: እዚ ገፅ ላይ ለመድረስ ፈቃድ አልተሰጥህም።

en: n/a
am: አይመለከተውም

en: type
am: ዓይነት

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Configure
am: ውቀር

en: status
am: ሁኔታ

en: Error
am: ስህተት

en: Parent item
am: ወላጅ አካል

en: Update options
am: የማዘመኛ አማራጮች

en: Active
am: ገባሪ

en: Access denied
am: መድረስ ክልክል ነው

en: Block
am: ጥምር

en: Add block
am: ጥምር ጨምር

en: Page
am: ገጽ

en: RSS
am: አር ኤስ ኤስ

en: Logo
am: አርማ

en: Site name
am: የድረ ገጽ ስም

en: Site slogan
am: የድረ ገጽ መፈክር

en: php
am: ፒኤችፒ

en: Drupal
am: ድሩፓል

en: PHP
am: ፒኤችፒ

en: Up to date
am: ዘመናዊ

en: Header
am: ራስጌ

en: Left sidebar
am: ግራ ጎን አሞሌ

en: Right sidebar
am: የቀኝ ጎን አሞሌ

en: Footer
am: ግርጌ

en: Selected
am: የተመረጠ

en: Send e-mail
am: ኢ-ሜል ላክ

en: Custom
am: ብጁ

en: Roles
am: ሚናዎች

en: Published
am: የታተመ

en: Filter
am: ማጣሪያ

en: Location
am: ቦታ

en: Promoted to front page
am: ወደ ፊተኛው ገጽ የተሸጋገረ

en: Sticky at top of lists
am: የዝርዝሮች አናት ላይ የሚጣበቅ

en: Log message
am: መልእክቱን መዝግብ

en: Vocabulary name
am: የመዝገበ ቃላት ስም

en: E-mail address
am: ኢ-ሜል አድራሻ

en: Time zone
am: የሰዓት ሰቅ

en: Global settings
am: አጠቃላይ አቀናባሪዎች

en: Mode
am: ሁኔታ

en: blocked
am: የታገደ

en: active
am: ገባሪ

en: configure
am: ውቀር

en: Authored by
am: የተደረሰው በ

en: Performance
am: አፈፃፀም

en: This field is required.
am: ይህ መስክ ተፈላጊ ነው።

en: Medium
am: መካከለኛ

en: Unlimited
am: ያልተወሰነ

en: Code
am: ኮድ

en: node
am: አንጓ

en: Tonga
am: ቶንጋ

en: Navajo
am: ናቫጆ

en: Table
am: ሰንጠረዥ

en: Tue
am: ቲዩ

en: Text color
am: የጽሑፍ ቀለም

en: Navigation
am: መጓጓዛ

en: access content
am: ይዞታ ተመልከት

en: User login
am: የተጠቃሚ መግቢያ

en: Log in
am: ግባ

en: Users
am: ተጠቃሚዎች

en: Default front page
am: ነባሪ የፊትለፊት ገጽ

en: Anonymous
am: ስም አልባ

en: Uninstall
am: አራግፍ

en: Filters
am: ማጣሪያዎች

en: Recent comments
am: የቅርብ አስተያየቶች

en: Preformatted
am: ቅድመ ቅርጽት

en: Save settings
am: ቅንብሮቹን አስቀምጥ

en: Nauru
am: ናዑሩ

en: Add user
am: ተጠቃሚ ጨምር

en: Authoring information
am: የድርሰቱ መረጃ

en: Authored on
am: የተደረሰበት ግዜ

en: Leave blank for %anonymous.
am: %anonymous ባዶ ተው።

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
am: ለማንኛውም ተጠቃሚ የገጽ አሸጓጎጥን አንቃ ወይም አቦዝን እና CSS እና JS አዘጋጅ ...

en: Arabic
am: አረብኛ

en: English
am: እግሊዝኛ

en: French
am: ፈረንሳይኛ

en: Italian
am: ጣሊያንኛ

en: Spanish
am: ስፓኒሽ

en: Japanese
am: ጃፓንኛ

en: Korean
am: ኮሪያኛ

en: Edit term
am: መጠሪያ አርትእ

en: Add menu
am: ምናሌ ጨምር

en: Clear
am: አጥራ

en: menu
am: ምናሌ

en: ‹ previous
am: ‹ ቀድሞ

en: next ›
am: ቀጣይ ›

en: View user profile.
am: የተጠቃሚ መገለጫዎችን ተመልከት።

en: Titles only
am: ዓርእስት ብቻ

en: Source
am: ምንጭ

en: Language file
am: የቋንቋ ፋይል

en: published
am: የታተመ

en: Member for
am: አባልነት ለ

en: @time ago
am: @time በፊት

en: Select all rows in this table
am: ሰንጠረዡ ውስጥ ያሉትን ረድፎች በሙሉ ምረጥ

en: Request new password
am: አዲስ የይለፍ ቃል ጠይቅ

en: Languages
am: ቋንቋዎች

en: Edit menu
am: ምናሌውን አርትእ

en: Publishing options
am: የህትመት አማራጮች

en: Create new revision
am: አዲስ ክለሳ ፍጠር

en: Locale settings
am: የአካባቢ ቅንብሮች

en: Configure block
am: የጥምረት ውቀርት

en: Configure permissions
am: ፈቃዶች ውቀርት

en: None.
am: ምንም።

en: Greater than
am: ይበልጣል

en: Log out
am: ውጣ

en: The settings have not been saved because of the errors.
am: በስህተት የተነሳ ቅንብሮቹ አልተቀመጡም።

en: Autocomplete taxonomy
am: ራሥ-ሙላ ስርዓተ ክፍፍል

en: Create new account
am: አዲስ መለያ ፍጠር

en: warning
am: ማስጠንቀቂያ

en: Last run !time ago
am: !time ግዜ በፊት ነበር የሮጠው

en: Site information
am: ድረ ገጽ መረጃ

en: Blocked
am: የተጣመረ

en: critical
am: አስጊ

en: Syndicate
am: ቦድን

en: view revisions
am: ክለሳዎችን ተመልከት

en: Permissions
am: ፈቃዶች

en: permission
am: ፈቃድ

en: Link color
am: የአገናኝ ቀለም

en: Fiji
am: ፊጂ

en: Menu settings
am: የምናሌ ቅንብሮች

en: Color scheme
am: የቀለም ሙሉ ምስርት

en: Manage the actions defined for your site.
am: ለድረ ገጽህ የተመደበውን ድርጊቶች አስተዳድር።

en: Themes
am: ገጽታዎች

en: comment
am: አስተያይት

en: administer nodes
am: አንጓዎችን አስተዳድር

en: not published
am: ያልታተመ

en: Published comments
am: አስተያየቶቹን አትም

en: Protected
am: የተጠበቀ

en: Comment settings
am: የአስተያየት ቅንብር

en: not promoted
am: ያልተሸጋገረ

en: promoted
am: የተሸጋገረ

en: Read only
am: ንባብ ብቻ

en: Password strength:
am: የይለፍ ቃል ጥንካሬ፡

en: Passwords match:
am: የይለፍ ቃሎቹ ይዛመዳሉ፡

en: Slogan
am: መፈክር

en: The name used to indicate anonymous users.
am: ስም አልባ ተጥቃሚዎችን ለመለየት የምንጥቀመበት ስም።

en: Go to first page
am: ወደ መጀመሪያ ገጽ ሂድ

en: Go to last page
am: ወደ መጨረሻ ገጽ ሂድ

en: Go to page @number
am: ወደ ገጽ @number ሂድ

en: Underlined
am: የተሰመረበት

en: List menus
am: ምናሌዎችን ዘርዝር

en: English name
am: የእንግሊዘኛ ስም

en: Native name
am: የቀዬ ስም

en: Block description
am: የጥምር ማብራሪያ

en: Translation
am: ትርጉም

en: Blocks
am: ጥምረቶች

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
am: በድረ ገጽህ የጎን አሞሌዎች እና ሌሎች ክልሎች ሊታዩ የሚችሉትን ጥምሮች ውቀር።

en: Delete block
am: ጥምረቱን አጥፋ

en: Save blocks
am: ጥምሮችን አስቀምጥ

en: Block body
am: የጥምር አካል

en: Menus
am: ምናሌዎች

en: Add vocabulary
am: መዝገበ ቃላት ጨምር

en: Permission
am: ፈቃድ

en: @module module
am: @module ሞዱል

en: Subtitle
am: ንዑስ ዓርእስት

en: Language code
am: የቋንቋ ኮድ

en: debug
am: አርም

en: file system
am: ሥርዓ ፋይል

en: Menu link title
am: የምናሌ አገናኝ አርእስት

en: info
am: መረጃ

en: « first
am: « መጀምሪያ

en: last »
am: መጨረሻ »

en: Rebuild permissions
am: ፈቃዶችን ዳግም ገንባ

en: Add role
am: ሚና ጨምር

en: Path to custom logo
am: ወደ ብጁ አርማ የሚወስደው ዱካ

en: taxonomy
am: ስርዓተ ክፍፍል

en: Account settings
am: የመለያ ቅንብሮች

en: Clean URLs
am: ንፁ URLs

en: My account
am: የኔ መለያ

en: Bulgarian
am: ቡልጋሪያኛ

en: Croatian
am: ክሮሽያኛ

en: Czech
am: ቼክኛ

en: Danish
am: ዳንሽ

en: Dutch
am: ደች

en: Finnish
am: ፊንላንድኛ

en: German
am: ጀርመንኛ

en: Greek
am: ግሪክኛ

en: Hebrew
am: እብራይስጥ

en: Hungarian
am: ሃንጋሪኛ

en: Indonesian
am: ኢንዶኒዠኛ

en: Polish
am: ፖላንድኛ

en: Romanian
am: ሮማኒያንኛ

en: Russian
am: ራሽኛ

en: Slovak
am: ስሎቫክኛ

en: Swedish
am: ስዊድንኛ

en: Turkish
am: ቱርክኛ

en: Account
am: መለያ

en: authenticated user
am: የተረጋገጠ ተጠቃሚ

en: Hide descriptions
am: ማብራሪያዎችን ደብቅ

en: Compress layout by hiding descriptions.
am: ማብራሪያዎችን በመደበቅ አቀማመጡን አምቅ።

en: Color set
am: የቀለም ስብስብ

en: Reports
am: ሪፖርቶች

en: Default picture
am: ነባሪ ምስል

en: Toggle display
am: ማሳያ ቀይር

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
am: ቀጥተኛ የፋይል መድረሻ ወደ አገልጋዩ ከሌለህ፤ ይህን መስክ በመጠቀም አርማህን መስቀል ትችላለህ።

en: Configuration file
am: የውቅረት ፋይ

en: Web server
am: የድር አገልጋይ

en: sort by @s
am: በ@s ደርድር

en: Configure an advanced action
am: የላቀ እምጃ ውቀር

en: Remove orphans
am: ወላጅ የሌላችውን አስወጣ

en: Action type
am: የእርምጃ ዓይነት

en: Unpublish comment
am: ያልታተመ አስተያየት

en: Unpublish comment containing keyword(s)
am: የቁልፍ ቃል(ሎች)ን የያዘ አስተያየት አታሳትም

en: Enables the categorization of content.
am: የይዘትን ክፍፍል አንቃ

en: Path prefix
am: የዱካ ቅድመ ቅጥያ

en: Lithuanian
am: ሊቱዌንያንኛ

en: Up to date translation
am: ዘመናዊ ትርጉም

en: Translate
am: ተርጉም

en: Export template
am: ቅንብር ደንብ ላክ

en: Create @name
am: @name ፍጠር

en: Not enabled
am: ያልነቃ

en: anonymous user
am: ስም አልባ ተጠቃሚ

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
am: @module (<span class="admin-disabled">የቦዘነ</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
am: @module (<span class="admin-enabled">የነቃ</span>)

en: Save permissions
am: ፍቃዶችን አስቀምጥ

en: edit permissions
am: ፈቃዶችን አርትእ

en: notice
am: ማስታወቂያ

en: User account
am: የተጠቃሚ መለያ

en: File download
am: ፋይል ማውረድ

en: List, edit, or add user roles.
am: ሚናዎችን ዘርዝር፣ ጨምር እንዲሁም አርትእ።

en: Direction
am: አቅጣጫ

en: Confirm password
am: የይለፍ ቃል አረጋግጥ

en: Administration theme
am: የአስተዳደር ገጽታ

en: Afar
am: አፍርኛ

en: Somali
am: ሱማልኛ

en: Komi
am: ኮሚ

en: Run cron
am: ክሮንን አሩጥ

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
am: የይዞታህን ምልክት ማድረግን፣ መከፋፈልን እና ማደራጀትን አስተዳድር።

en: Enable or disable the display of certain page elements.
am: የተወሰኑ የገጽ አባሎችን ማሳየትን አንቃ ወይም አቦዝን

en: Status report
am: የሁኔታ ሪፖርት

en: Not writable
am: የማይጻፍበት

en: Revision information
am: የክለሳ መረጃ

en: Path to custom icon
am: ወደ ብጁ ኣዶ የሚወስደው ዱካ

en: Publish the selected comments
am: የተምረጡትን አስተያየቶች አትም

en: Unpublish the selected comments
am: የተመረጡትን አስተያየቶች አታሳትም

en: File system
am: ፋይል ሥርዓት

en: Posted in
am: የታተመው በ

en: All languages
am: ሁሉም ቋንቋዎች

en: @type %title has been created.
am: @type %title ተፈጥሯል።

en: @type %title has been updated.
am: @type %title ተዘምኗል።

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
am: ስለተጭነው ድሩፓልህ አንድ ወይም ከዛ በላይ ችግሮች ተገኘተዋል። ለተጨማሪ መረጃ <a href="@status">የሁኔታ ሪፖርቱን</a> ተመልከት።

en: Help topics
am: የእርዳታ አርእስቶች

en: @module administration pages
am: @module የአስተዳደር ገጾች

en: Translate interface
am: በይነገጽ ተርጉም

en: Add language
am: ቋንቋ ጨምር

en: locale
am: አካባቢ

en: Hindi
am: ሂንዲ

en: User autocomplete
am: ተጠቃሚ ራሥ-ሙላ

en: alert
am: ማስጠንቀቂያ

en: emergency
am: ድንገተኛ

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
am: አሁን ያለውን ተጠቃሚ የይለፍ ቃል ለመለወጥ፤ አዲሱን የይለፍ ቃል በሁለቱም መስኮች ላይ አስገባ።

en: Abbreviation
am: አህፅሮተ ቃል

en: filter
am: አጣራ

en: Language settings
am: የቋንቋ ቅንብሮች

en: Already added languages
am: ከዚበፊት የተጨመሩ ቋንቋዎች

en: Who's new
am: ማን ነው አዲስ

en: Language name
am: የቋንቋ ስም

en: Edit language
am: ቋንቋ አርትእ

en: Catalan
am: ካታላን

en: Update notifications
am: ማሳወቂያዎችን አዘምን

en: Right to left
am: ከቀኝ ወደ ግራ

en: Left to right
am: ከግራ ወደ ቀኝ

en: Predefined language
am: ቅድመ ውስን ቋንቋ

en: Custom language
am: የተበጀ ቋንቋ

en: Add custom language
am: የተበጀ ቋንቋ ጨምር

en: Save language
am: ቋንቋውን አስቀምጥ

en: Language name in English
am: የቋንቋው ስም በእግሊዝኛ

en: Native language name
am: የቋንቋው ቀዬ ስም

en: Name of the language in the language being added.
am: የሚጨመረው ቋንቋ ስም።

en: Language domain
am: የቋንቋ ጎራ

en: Direction that text in this language is presented.
am: በዚህ ቋንቋ ውስጥ ጽሑፍ የሚቀርብበት አቅጣጫ።

en: English (built-in)
am: እግሊዘኛ (አብሮገነብ)

en: String contains
am: ሕብረቁምፊው የሚያካትተው

en: English (provided by Drupal)
am: እንግሊዘኛ (በድሩፓል የሚቀርብ)

en: Search in
am: በዚህ ውስጥ ፈልግ

en: Both translated and untranslated strings
am: የተተረጎሙ እንዲሁም ያልተተረጎሙ ሕብረቁምፊዎች

en: Only translated strings
am: የተተረጎሙ ሕብረቁምፊዎች ብቻ

en: Only untranslated strings
am: ያልተተረጎሙ ሕብረቁምፊዎች ብቻ

en: Limit search to
am: ፍለጋውን በዚህ ገድበው

en: All text groups
am: ሁሉም የጽሁፍ ምድቦች

en: Languages not yet added
am: ቋንቋው ገና አልተጨመረም

en: Import translation
am: ትርጉም አስመጣ

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
am: የጌትቴክስት ፖርትብል ኦብጅክት (<em>.po</em>) ፋይል።

en: Import into
am: ወደ እዚህ አስመጣ

en: Text group
am: የጽሑፍ ቡድን

en: Export translation
am: ትርጉም ላክ

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
am: የሚላከውን ቋንቋ በጌትተክስት ፖርተብል ኦበጅክት (<em>.po</em>) ቅርፀት ምረጥ።

en: Abkhazian
am: አብካሃዚያንኛ

en: Avestan
am: አቬስታን

en: Afrikaans
am: አፍሪካነስ

en: Akan
am: አካን

en: Amharic
am: አማርኛ

en: Assamese
am: አሳሜሴ

en: Avar
am: አቫር

en: Aymara
am: አይማራ

en: Azerbaijani
am: አዘርበጃንኛ

en: Bashkir
am: ባሽኪር

en: Belarusian
am: ቤሌሩስያንኛ

en: Bihari
am: ቢሃሪ

en: Bislama
am: ቢስላማ

en: Bambara
am: ባምባራ

en: Bengali
am: ቤንጋልኛ

en: Tibetan
am: ቲቤትኛ

en: Breton
am: ብሬቶን

en: Bosnian
am: ቦስኒያንኛ

en: Chechen
am: ቺቸን

en: Chamorro
am: ጫሞሮ

en: Corsican
am: ኮርሲካኛ

en: Cree
am: ክሪ

en: Old Slavonic
am: ኦልድ ስላቮኒክ

en: Chuvash
am: ቹቫሽ

en: Welsh
am: ዌልሸ

en: Maldivian
am: ማልዲቭኛ

en: Bhutani
am: ቡታኒ

en: Ewe
am: ኢዊ

en: Esperanto
am: ኤስፔራንቶ

en: Estonian
am: እስቶንይንኛ

en: Basque
am: ባስቅ

en: Persian
am: ፋርስኛ

en: Fulah
am: ፉላህ

en: Faeroese
am: ፌሮኢስ

en: Frisian
am: ፊሪሲያንኛ

en: Irish
am: አይሪሽ

en: Scots Gaelic
am: ስኮትስ ጌልክ

en: Galician
am: ጋሊሽኛ

en: Guarani
am: ጓራኒ

en: Gujarati
am: ጉጃራቲ

en: Manx
am: ማንስክ

en: Hausa
am: ሃውሳ

en: Hiri Motu
am: ሂሪ ሞቱ

en: Armenian
am: አርመንኛ

en: Herero
am: ሄሬሮ

en: Igbo
am: ኢግቦ

en: Inupiak
am: ኢንፒአክ

en: Icelandic
am: አይስላንድኛ

en: Inuktitut
am: ኢኑክቲቱት

en: Javanese
am: ጃቫኛ

en: Georgian
am: ጆርጂያንኛ

en: Kongo
am: ኮንጎ

en: Kikuyu
am: ኪኩዩ

en: Kwanyama
am: ክዋንያማ

en: Kazakh
am: ካዛክ

en: Greenlandic
am: ግሪንላንድኛ

en: Cambodian
am: ካምቦዲያንኛ

en: Kannada
am: ካናዳ

en: Kanuri
am: ካኑሪ

en: Kashmiri
am: ካሽሚሪ

en: Kurdish
am: ኩርድሽ

en: Cornish
am: ክሮንኛ

en: Latin
am: ላቲን

en: Luxembourgish
am: ሉክሰንበርግኛ

en: Luganda
am: ሉጋንዳ

en: Lingala
am: ሊንጋላ

en: Laothian
am: ላኦስኛ

en: Latvian
am: ላቲቭያንኛ

en: Malagasy
am: ማላጋሲ

en: Marshallese
am: ማርሻሊዚ

en: Macedonian
am: መቄዶንኛ

en: Malayalam
am: ማላያላም

en: Mongolian
am: ሞንጎልኛ

en: Moldavian
am: ሞልዳቭኛ

en: Marathi
am: ማራቲ

en: Malay
am: ማሌይ

en: Maltese
am: ማልቴዝ

en: Burmese
am: በርማንኛ

en: North Ndebele
am: ሰሜናዊ ንዴቤሌ

en: Nepali
am: ኔፓልኛ

en: Ndonga
am: ንዶንጋ

en: Norwegian Bokmål
am: ኖርዌንኛ ቦክማል

en: Norwegian Nynorsk
am: ኖርዌንኛ ኒኦርስክ

en: South Ndebele
am: ደቡብ ንዴቤሌ

en: Chichewa
am: ቺችዋን

en: Occitan
am: ኦሲታን

en: Oromo
am: ኦሮሚኛ

en: Oriya
am: ኦሪያ

en: Ossetian
am: ኦሴቲያን

en: Punjabi
am: ፑንጃቢ

en: Pali
am: ፓሊ

en: Pashto
am: ፓሽቶ

en: Portuguese, Portugal
am: ፖርቹጊዝ፣ ፖርቹጋል

en: Portuguese, Brazil
am: ፖርቹጊዝ፣ ብራዚል

en: Quechua
am: ቈቹዋ

en: Rhaeto-Romance
am: ራሄቶ-ሮማንስ

en: Kirundi
am: ኪሩንዲ

en: Kinyarwanda
am: ኪንያሩዋንዳ

en: Sanskrit
am: ሳንስክሪት

en: Sardinian
am: ሳርዲንኛ

en: Sindhi
am: ሲንድሂ

en: Northern Sami
am: ሰሜናዊ ሳሚ

en: Sango
am: ሳንጎ

en: Serbo-Croatian
am: ሰርቦ-ክሮሽኛ

en: Sinhala
am: ሲንሃላ

en: Slovenian
am: ስሎቬንኛ

en: Samoan
am: ሳሞዓኛ

en: Shona
am: ሾና

en: Albanian
am: አልባኒያኛ

en: Serbian
am: ስርብኛ

en: Siswati
am: ሲስዋቲ

en: Sesotho
am: ሴሶቶ

en: Sudanese
am: ሱዳንኛ

en: Swahili
am: ስዋሂሊ

en: Tamil
am: ታሚል

en: Telugu
am: ቴሉጉ

en: Tajik
am: ታጂክ

en: Thai
am: ታሂ

en: Tigrinya
am: ትግርኛ

en: Turkmen
am: ቱርክመን

en: Tagalog
am: ታጋሎግ

en: Setswana
am: ሴትስዋና

en: Tsonga
am: ፆንጋ

en: Tatar
am: ታታር

en: Twi
am: ተዊ

en: Tahitian
am: ታሂትኛ

en: Ukrainian
am: ዩክሬንኛ

en: Urdu
am: ዑርዱ

en: Uzbek
am: ዑዝቤክ

en: Venda
am: ቬንዳ

en: Vietnamese
am: ቪየትናምኛ

en: Wolof
am: ዎሎፍ

en: Xhosa
am: ዞሳ

en: Yiddish
am: ይድኛ

en: Yoruba
am: ዮሩባ

en: Zhuang
am: ዡአንግ

en: Chinese, Simplified
am: ቻንኛ፣  የተቃለለ

en: Chinese, Traditional
am: ቻንኛ፣  ባህላዊ

en: Zulu
am: ዙሉ

en: sort ascending
am: ሽቅብ ደርድር

en: sort descending
am: ቁልቁል ደርድር

en: Standard PHP
am: መደበኛ ፒኤችፒ

en: PHP Mbstring Extension
am: ፒኤችፒ ኤምቢሕብረቁምፊ ቅጥያ

en: Unicode library
am: ዩኒኮድ ቤተ ፍርግም

en: No blocks in this region
am: በዚህ ክልል ውስጥ ምንም ጥምር የለም

en: Base color
am: መሰረተ ቀለም

en: Header top
am: ራስጌ እላይ

en: Header bottom
am: ራስጌ እታች

en: Database logging
am: የውሂብ ጎታ ክስተት ምዝገባ

en: View events that have recently been logged.
am: በቅርቡ የተመዘገቡ ክስተቶችን ተመልከት።

en: Top 'page not found' errors
am: አናት ላይ የሚገኙ 'ገልጹ አልተገኘም' ስህተቶች

en: View 'page not found' errors (404s).
am: የ'ገጽ አልተግኘምን' ስህተቶችን ተመልከት።

en: Top 'access denied' errors
am: አናት ላይ የሚገኙ 'መድረስ ክልክል ነው' ስህተቶች

en: View 'access denied' errors (403s).
am: የ'መድረስ ክልክል ነው' ስህተቶችን ተመልከት።

en: Allowed HTML tags: @tags
am: የተፈቀዱ ኤች ቲ ኤም ኤል መለያዎች፡ @tags

en: Strong
am: ጠንካራ

en: <sup>Super</sup>scripted
am: <sub>ራስጌ</sub>አደር

en: <sub>Sub</sub>scripted
am: <sub>ግርጌ</sub>አደር

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
am: <abbr title="Abbreviation">አህፅሮተ ቃል</abbr>

en: Table header
am: የሰንጠረዥ ራስጌ

en: Table cell
am: የሰንጠረዥ ህዋስ

en: First item
am: የመጀመሪያው ነገር

en: Second item
am: ሁለተኛው ነገር

en: First term
am: የመጀመሪያው መጠሪያ

en: First definition
am: የመጀመሪያ ትርጉም

en: Second term
am: ሁለተኛው መጠሪያ

en: Second definition
am: ሁለተኝው ትርጉም

en: Subtitle three
am: ንዑስ ዓርእስት ሦስት

en: Subtitle four
am: ንዑስ ዓርእስት አራት

en: Subtitle five
am: ንዑስ ዓርእስት አምስት

en: Subtitle six
am: ንዑስ ዓርእስት ስድስት

en: You Type
am: የምትተይበው

en: You Get
am: የምታገኘው

en: Ampersand
am: አያያዥ

en: Lines and paragraphs break automatically.
am: መስመሮች እና አንቀፆች በራሳቸው ወደ አዲስ መስመር ይሰበራሉ።

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
am: የድረ ገጽ አድራሻዎች እና የኢሜል አድራሻዎች በራሳቸው ወደ አገናኞች ይለወጣሉ።

en: HTML filter
am: ኤች ቲ ኤም ኤል ማጣሪያ

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
am: የተጠቃሚ ይዞታ ግቤት እንዲሁም የተፈቀዱ የኤች ቲ ኤም ኤል መለያዎች እንዴት እንደሚጣሩ ውቀር። በተጨማሪም ሞዱሎች የሚያቀርቧቸውን ማጣሪያዎች ማንቃት ያስችላል።

en: Compose tips
am: ጠቃሚ ምክር ፃፍ

en: Built-in interface
am: አብሮገነብ በይነገጽ

en: This account's default language for e-mails.
am: የዚህ መለያ ለኢሜልሎች የተመደበው ነባራዊ ቋንቋ።

en: Configure languages for content and the user interface.
am: ለይዞታና ለተጠቃሚ በይነገጽ መጠቀም የምትፈልገውን ቋንቋ ውቀር።

en: Translate the built in interface and optionally other text.
am: አብሮገነብ በይነገጽውን እንዲሁም ሌሎች ጽሑፎችን  ተርጉም።

en: language
am: ቋንቋ

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
am: <strong>ዌብሳይትህን ውቀር</strong> አንዴ ከገባህ ቧኃላ ወደ <a href="@admin">ማስተዳደሪያ ክፍል</a> በመሄድ ዌብሳይትህን <a href="@config">ማበጀት እንዲሁም መውቀር</a> ትችላለህ።

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
am: <strong>ተጨማሪ ተግባሮችን አንቃ</strong> በመቀጠል ወደ  <a href="@modules">ሞዱል ዝርዝር</a> በመሄድ የሚያስፈልጉህን ተግባሮች አንቅ። <a href="@download_modules">በድሩፓል ሞዱል ማውረጃ ክፍል</a> ውስጥ ተጨማሪ ሞዱሎችን ማግኘት ይቻላል።

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
am: <strong>የድለ ገጽህን ንድፍ አብጅ</strong> የድረ ገጽህን መልክ እንዲሁም የሚፈጥረውን መንፈስ ወደ <a href="@themes">ገጽታዎች ክፍል</a> በመሄድ መለወጥ ይቻላል። ካሉት የገጽታዎች መምረጥ ትችላለህ ወይም <a href="@download_themes">በድሩፓል ገጽታዎች ማውረጃ ክፍል </a> ተጨማሪ ገጽታዎች ማግኘት ትችላለህ።

en: Add content type
am: የይዞታ ዓይነት ጨምር

en: User pictures in posts
am: የተጠቃሚ ምስሎች በተለጣፊዎች

en: User pictures in comments
am: የተጠቃሚ ምስሎች በአስተያየቶች

en: Shortcut icon
am: አማራጭ ኣዶ

en: Logo image settings
am: የአርማ ምስል ቅንብሮች

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
am: ጭረት ከተደረገበት ቀጥሎ ያለው አርማ ይታያል።

en: Use the default logo
am: ነባሪውን አርማ ተጠቀም

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
am: ገጽታውአብሮት የመጣውን አርማ እንዲጠቀም ከፈለክ እዚህ ጋር ጠቅ አድርግ።

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
am: ነባራዊ አርማውን ወደ ሚተካልህ አዲስ አርማ ፋይል የሚወስደው ዱካ።

en: Upload logo image
am: የአርማ ምስል ስቀል

en: Shortcut icon settings
am: የአማራጭ ኣዶ ቅንብሮች

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
am: የአማራጭ ኣዶህ ወይም 'ፋቭአይኮን'ህ በአብዛኛዎቹ ማሰሺያዎች የአድራሻ አሞሌ እና እልባት ላይ ይታያል።

en: Use the default shortcut icon.
am: ነባሪውን አማራጭ ኣዶ ተጠቀም።

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
am: ገጽታው ነባራዊውን የአማራጭ ኣዶ እንዲጠቀም ከፈለክ እዚህ ጋር ጠቅ አድርግ።

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
am: ወደ ተበጀው የአማራጭ ኣዶህ የምስል ፋይል የሚወስደው ዱካ።

en: Upload icon image
am: የአማራጭ ኣዶ ምስል ስቀል

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
am: ቀጥተኛ የፋይል መድረሻ ወደ አገልጋዩ ከሌለህ፤ ይህን መስክ በመጠቀም የአማራጭ ኣዶህ መስቀል ትችላለህ።

en: Titles plus teaser
am: አርእስቶች እና ቅንጭብ

en: Cron ran successfully.
am: ክሮን በትክክል ሮጧል።

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
am: እነዚህ አማራጮች  ለሁሉም ገጽታዎች  ነባራዊውን  የእይታ ቅንብሮችን፤ ለድረ ገጽህ በጠቅላላ ይቆጣጠራሉ።  በሌላ በተወሰነ ገጽታ ምክንያት ካልተሸፈኑ በስተቀር፤ እነዚህ ቅንበሮች ጥቅም ላይ ይውላሉ።

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
am: የድረ ገጽህን ግቤቶች እንዲሁም ማንኛውንም የተጠረጠሩ ችግሮችን እዚህ በአጭሩ ማየት ይቻላል። በdrupal.org የእርዳታ ፎረም እና የፕሮጀክት ችግር ሰልፍ ላይ እዚህ የሚገኘውን መረጃ ማስተላለፍ ጠቃሚ ይሆናል።

en: Powered by Drupal
am: በድሩፓል የሚንቀሳቀስ

en: Compact mode
am: በአጭር ሁኔታ

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
am: የተጫኑ ፋይሎች የት እንሚቀመጡ እና እንዴት እንደሚደረስባቸው ለድሩፓል ንገረው።

en: Image toolkit
am: የምስል መሳሪያ

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
am: ተጨማሪ  የምስል መሳሪያ ከጫንክ መጠቀም የምትፈልገውን ምረጥ።

en: RSS publishing
am: አር ኤስ ኤስ ሕትመት

en: Date and time
am: ቀን እና ሰዓት

en: Date and time lookup
am: ቀን እና ስዓት መፈለጊያ

en: Enable or disable clean URLs for your site.
am: የድረ ገጽህን የነፁ ዩ አር ኤሎችን አንቃ ወይም አቦዝን

en: Clean URL check
am: ንፁ ዩ አር ኤል ማረጋገጫ

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
am: ስለድረገ ጽህ ክወናዎች እና ስለተገኙ ችግሮች ያሉትን ሪፖርቶች ተመልከት።

en: PHP register globals
am: ፒኤችፒ ሬጅስተር ግሎባልስ

en: PHP memory limit
am: የፒኤችፒ ማህደረ ትውስታ ገደብ

en: Not protected
am: አልተጠበቀም

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
am: %file ፋይል ከለውጦች አለተጠበቀም እና ይጥበቃ ክፍተት ይፈጥራል። የፋይሉን ፈቃዶች በማስተካከል እንዳይጻፍበት መከልከል አለብህ።

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@cron-handbook">የክሮን ሥራዎች</a> አወቃቀር  ምዝግብን ተመልከት።

en: Cron has not run recently.
am: ክሮን በቅርቡ አልሮጠም።

en: Cron maintenance tasks
am: የክሮን ጥገና ክንውኖች

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
am: <a href="@cron">ክሮንን ማሮጥ</a> ትችላለህ።

en: The directory %directory is not writable.
am: %directory የተስኘው ማውጫ መጻፍ አያስችልም።

en: Writable (<em>public</em> download method)
am: መጻፍ የሚያስችል (<em>የሕዝብ</em> የማውረጃ መንገድ)

en: Database updates
am: የውሂብ ጎታ ዘመኖች

en: Access to update.php
am: ወደ update.php መድረሻ

en: Allows content to be translated into different languages.
am: ይዝትን ወደ ተለያዩ ቋንቋዎች መተርጎም ያስችላል።

en: Picture guidelines
am: የምስል መመሪያዎች

en: Who's online
am: ማን ነው መስመር ላይ

en: Block the selected users
am: የተመረጡትን ተጠቃሚዎች አግድ

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
am: ለሚናዎች ፍቃዶችን በመምረጥ ሊደረስባቸው የሚችሉትን ባህሪዎች ወስን።

en: Edit role
am: ሚና አርትእ

en: Garland
am: ጋርላንድ
