Recruiter (7.x-1.10) - en to de translation catalogue (14 entries)

en: Home
de: Startsyte

en: Article
de: Artikel

en: Installed %module module.
de: Modul %module installiert.

en: Basic page
de: Basis-Syte

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
de: <em>Basis-Syte</em> si guet für statischi Syte, zum Byspil es Impressum.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
de: Tags wäre brucht zum Inhalt zum glyche Thema z kategorisiere.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
de: Gib e mit Komma trennti Liste vo Begriffe y zum d Inhält vo dynere Syte z kategorisiere.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
de: <em>Artikel</em> si guet für Inhalt wo sich loufend änderet, zum Byspil Nöigkeite, Pressemäldige oder e Blog.

en: Main background
de: Houpt-Hintergrund

en: Sidebar background
de: Randspalte-Hintergrund

en: Sidebar borders
de: Randspalte-Ränder

en: Footer background
de: Fuesszyle-Hintergrund

en: Title and slogan
de: Titel und Motto

en: Upload an image to go with this article.
de: Es Bild zum Artikel übermittle.
