Recruiter (7.x-1.3) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Help
fr: Aide

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Featured
fr: Recommandés

en: File system
fr: Système de fichiers

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Installed %module module.
fr: Le module %module a été installé.

en: Header top
fr: Haut de l'en-tête

en: Header bottom
fr: Bas de l'en-tête

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Private file system path
fr: Chemin du système privé de fichier

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Footer first column
fr: Première colonne du pied de page

en: Footer second column
fr: Seconde colonne du pied de page

en: Footer third column
fr: Troisième colonne du pied de page

en: Footer fourth column
fr: Quatrième colonne du pied de page

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Triptych first
fr: Premier triptyque

en: Triptych middle
fr: Triptyque du milieu

en: Triptych last
fr: Dernier triptyque

en: Main background
fr: Arrière-plan principal

en: Sidebar background
fr: Arrière-plan de la barre latérale

en: Sidebar borders
fr: Bordures de la barre latérale

en: Footer background
fr: Arrière-plan du pied de page

en: Title and slogan
fr: Titre et slogan

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.

en: Recruiter
fr: Recruteur

en: Flushed caches.
fr: Caches vidés.
