Recruiter Features (7.x-1.0) - en to nl translation catalogue (243 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: user
nl: gebruiker

en: Request new password via e-mail.
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen via e-mail.

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Audience
nl: Doelgroep

en: more
nl: meer

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: File
nl: Bestand

en: Date
nl: Datum

en: Name
nl: Naam

en: True
nl: Waar

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Region
nl: Gebied

en: Submitted by
nl: Ingediend door

en: Mail
nl: E-mail

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Roles
nl: Rollen

en: Location
nl: Locatie

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Last login
nl: Laatste login

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: Desc
nl: Aflopend

en: Job
nl: Vacature

en: preview
nl: voorbeeldweergave

en: Role
nl: Rol

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Personal information
nl: Persoonlijke gegevens

en: Users
nl: Gebruikers

en: Profile
nl: Profiel

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Birthday
nl: Geboortedatum

en: Saved searches
nl: Bewaarde zoekopdrachten

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Member for
nl: Geregistreerd sinds

en: Request new password
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen

en: Languages
nl: Talen

en: author
nl: auteur

en: Log out
nl: Uitloggen

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: Applicant
nl: Kandidaat

en: Resume
nl: Hervatten

en: flag
nl: vlag

en: Job type
nl: Vacaturetype

en: Photo
nl: Foto

en: Apply
nl: Toepassen

en: Application
nl: Sollicitatie

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Organization
nl: Organisatie

en: Company name
nl: Bedrijfsnaam

en: Application title
nl: Sollicitatietitel

en: User account
nl: Gebruikersaccount

en: Profile ID
nl: Profiel-ID

en: Workflow state
nl: Workflowstatus

en: About me
nl: Over mij

en: No users found.
nl: Geen gebruikers gevonden.

en: Education
nl: Opleiding

en: Post date
nl: Datum van inzending

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Login / Register
nl: Inloggen / Registreren

en: View panes
nl: Vensters bekijken

en: Content pane
nl: Inhoudpaneel

en: Empty.
nl: Leeg.

en: User menu
nl: Gebruikersmenu

en: Job title
nl: Vacaturetitel

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
nl: Het <em>Gebruikersmenu</em> bevat links die verband houden met het gebruikersaccount en bevat de uitloggen-link.

en: Submitted on %date
nl: Ingezonden op %date

en: Additional notes
nl: Extra opmerkingen

en: Time period
nl: Periode

en: Profile type
nl: Profieltype

en: Salutation
nl: Aanhef

en: Asc
nl: Oplopend

en: I agree with these terms
nl: Ik ga akkoord met de voorwaarden

en: Required fields
nl: Verplichte velden

en: View and edit your saved searches.
nl: Bewaarde zoekopdrachten bekijken/bewerken.

en: Foundational components for the Recruiter distribution.
nl: Basisonderdelen voor de Recruiter-distributie.

en: Employment type
nl: Dienstverband

en: Enter a comma-separated list of words.
nl: Voer een woordenlijst in, gescheiden door komma's.

en: Fields of study
nl: Vakgebieden

en: Occupational fields
nl: Beroepsgroepen

en: Provide the URL for an already existing job.
nl: Geef de URL voor een reeds bestaande vacature.

en: Required IT skills
nl: Vereiste IT-vaardigheden

en: Required general skills
nl: Vereiste algemene vaardigheden

en: Required languages
nl: Vereiste talen

en: Years of experience
nl: Aantal jaren ervaring

en: Job per file upload
nl: Vacature als bestandsupload

en: Create a new job by uploading a file, e.g. a PDF file.
nl: Vacature aanmaken d.m.v. het uploaden van een bestand, bijv. een PDF-bestand.

en: Job per link
nl: Vacature als link

en: Provide a reference to an already existing job.
nl: Geef een link op naar een reeds bestaande vacature.

en: Job per template
nl: Vacature als template

en: Create a new job and provide the job details now.
nl: Vacature aanmaken en de details hier ingeven.

en: Job URL
nl: Vacature-URL

en: The URL for viewing the job ad.
nl: De URL voor het weergeven van de vacature.

en: Job administration
nl: Vacaturebeheer

en: Job created date
nl: Aanmaakdatum vacature

en: Job updated date
nl: Bijwerkdatum vacature

en: Manage jobs
nl: Vacatures beheren

en: Empty text.
nl: Lege tekst.

en: Page published
nl: Pagina is gepubliceerd

en: Page unpublished
nl: Publicatie pagina is ongedaan gemaakt

en: Provides a job search.
nl: Biedt de mogelijkheid om vacatures te zoeken.

en: Registration information for applicants
nl: Registratie-informatie voor kandidaten

en: Registration information for recruiter
nl: Registratie-informatie voor recruiters

en: You are about to sign up as @applicant.
nl: U staat op het punt om zich te registreren als @applicant.

en: applicant
nl: kandidaat

en: Sign up as @recruiter instead? Click <a href="!url">here</a>!
nl: In plaats hiervan registreren als @recruiter? Klik <a href="!url">hier</a>

en: You are about to sign up as @recruiter.
nl: U staat op het punt om zich te registreren als @recruiter.

en: Sign up as @applicant instead? Click <a href="!url">here</a>!
nl: In plaats hiervan registreren als @applicant? Klik <a href="!url">hier</a>!

en: Allow users to register as recruiter or applicant.
nl: Staat gebruikers toe om zich te registreren als recruiter of als kandidaat.

en: Additional information, i.e. topic of thesis, specialization, ...
nl: Extra informatie, bijv. onderwerp van proefschrift, specialisatie, ...

en: Available to start
nl: Per wanneer beschikbaar

en: Degree level
nl: Opleidingsniveau

en: Desired job title
nl: Gewenste functietitel

en: Desired occupation
nl: Voorkeursberoep

en: Desired region
nl: Voorkeursregio

en: Field of study
nl: Studierichting

en: General skills
nl: Algemene vaardigheden

en: IT skills
nl: IT-vaardigheden

en: Institution name
nl: Naam van de onderwijsinstelling

en: Job preferences
nl: Vacaturevoorkeuren

en: Occupational field
nl: Beroepsgroep

en: Resume state
nl: Status CV

en: Work experience
nl: Werkervaring

en: Resume administration
nl: CV beheren

en: Allow applicants to create a resume.
nl: Stelt kandidaten in staat een CV aan te maken.

en: Resume search
nl: CV's zoeken

en: Provides a resume search.
nl: Biedt de mogelijkheid om naar CV's te zoeken.

en: Common components for searching.
nl: Basisonderdelen voor zoeken.

en: Administer recruitment content.
nl: Recruitment-inhoud beheren.

en: Provides search notifications / saved searches for the job search.
nl: Biedt de mogelijkheid tot zoeknotificaties voor vacatures en het opslaan van zoekopdrachten.

en: Provides search notifications / saved searches for the resume search.
nl: Biedt de mogelijkheid tot zoeknotificaties voor CV's en het opslaan van zoekopdrachten.

en: Describe yourself
nl: Omschrijf jezelf

en: all items
nl: alle items

en: Author uid
nl: Auteur-uid

en: Salary
nl: Salaris

en: i18n internationalization integration for recruiter.
nl: i18n internationaliseringsintegratie voor Recruiter.

en: Application email
nl: E-mailadres voor sollicitaties

en: Show job
nl: Vacature bekijken

en: Allows recruiters to create and manage jobs.
nl: Sta recruiters toe om vacatures aan te maken en te beheren.

en: Company link
nl: Link naar bedrijf

en: Desired salary
nl: Gewenst salaris

en: The resume is complete
nl: Het cv is compleet

en: The resume is <span class="!classes">visible</span> to the public. By clicking the following link you can make it invisible.
nl: Het CV is <span class="!classes">zichtbaar</span> voor iedereen. Klik op de volgende link om het te verbergen.

en: The resume was <span class="!classes">manually hidden</span>.
nl: Het CV is <span class="!classes">handmatig verborgen</span>.

en: By clicking the following link you can make it visible again.
nl: Door op de volgende link te klikken maakt u het weer zichtbaar.

en: The resume was <span class="!classes">automatically hidden</span> due to user inactivity.
nl: Het CV is <span class="!classes">automatisch verborgen</span> wegens inactiviteit van de gebruiker.

en: The resume is <span class="!classes">incomplete</span>. Please fill out all necessary information.
nl: Het cv is <span class="!classes">incompleet</span>. Vul a.u.b. alle noodzakelijke gegevens in.

en: Required information needs to be completed.
nl: Niet alle verplichte gegevens zijn ingevuld.

en: Reset search
nl: Opnieuw zoeken

en: Displaying @start - @end of @total
nl: @start - @end van @total

en: Permissions for the content admin role
nl: Toegangsrechten voor de rol van inhoudsbeheerder

en: Dispalys the saved search block
nl: Geeft het opgeslagen zoekopdrachten-blok weer

en: Adds registration information for applicants.
nl: Voegt registratiegegevens toe voor kandidaten.

en: Adds registration information for recruiters.
nl: Voegt registratiegegevens toe voor recruiters.

en: Career status
nl: Loopbaanstatus

en: The content of this field will be private.
nl: De inhoud van dit veld zal afgeschermd zijn.

en: Dispalys the saved search block.
nl: Geeft het opgeslagen zoekopdrachten-blok weer.

en: Adds Solr server and switches the indexes from the database to Solr.
nl: Voegt Solr-server toe en vervangt database-indexering door Solr.

en: Sent applications
nl: Verzonden sollicitaties

en: Import users.
nl: Gebruikers importeren.

en: Displaying @start - @end of @total users.
nl: @start - @end van @total gebruikers worden weergegeven.

en: <a href="/admin/people/create">Add user</a>
nl: <a href="/admin/people/create">Gebruiker toevoegen</a>

en: Name (text)
nl: Naam (tekst)

en: Name (autcomplete)
nl: Naam (autocomplete)

en: Configure recruiter features
nl: Recruiter-features configureren

en: Required degree level
nl: Vereist opleidingsniveau

en: Add job per file upload
nl: Vacature toevoegen als bestandsupload

en: Add job per link
nl: Vacature toevoegen als link

en: Add job per template
nl: Vacature toevoegen als template

en: User name (author)
nl: Gebruikersnaam (auteur)

en: Job publish
nl: Vacature publiceren

en: Job unpublish
nl: Publicatie vacature ongedaan maken

en: Workflow state (field_job_workflow_state)
nl: Workflowstatus (field_job_workflow_state)

en: The applicant which sent the application.
nl: De kandidaat die de sollicitatie ingestuurd heeft.

en: The job for which the application should be.
nl: De vacature waarop de sollicitatie betrekking heeft.

en: Application administration
nl: Sollicitaties beheren

en: Applicant profile
nl: Kandidaatprofiel

en: Applicant personal info
nl: Persoonlijke informatie kandidaat

en: Applicant user
nl: Kandidaat

en: Recruiter user
nl: Recruiter

en: You have not sent any application yet.
nl: U heeft nog geen sollicitaties ingediend.

en: You have not received any application yet.
nl: U heeft nog geen sollicitaties ontvangen.

en: Send application
nl: Sollicitatie verzenden

en: Submitted by !user_link on %date
nl: Ingestuurd door !user_link op %date

en: View resume
nl: CV bekijken

en: It can only be seen by you and recruiters you sent applications to.
nl: Dit is alleen zichtbaar voor u en voor recruiters aan wie u sollicitaties heeft verstuurd.

en: Received applications
nl: Ontvangen sollicitaties

en: Allow applicants to submit applications.
nl: Sta kandidaten toe om sollicitaties in te sturen.

en: My job bookmarks
nl: Favoriete vacatures

en: You have not yet bookmarked any job. Click the "Bookmark this" link when viewing a job to add it to this list.
nl: U heeft nog geen vacatures aan uw favorieten toegevoegd. Klik wanneer u een vacature bekijkt op 'Aan favorieten toevoegen' om de betreffende vacature toe te voegen aan deze lijst.

en: Find jobs
nl: Vacatures zoeken

en: No jobs found.
nl: Geen vacatures gevonden.

en: What?
nl: Wat?

en: Where?
nl: Waar?

en: Total job count
nl: Totaal aantal vacatures

en: <a href="!url">@count jobs</a> available
nl: <a href="!url">@count vacatures</a> beschikbaar

en: Describe your career status.
nl: Omschrijf uw loopbaanstatus.

en: Describe your ideal job.
nl: Omschrijf uw ideale baan.

en: This is the title of your resume.
nl: Dit is de titel van uw CV.

en: Resume bookmarks
nl: Favoriete CV's

en: You have not yet bookmarked any resume. Click the "Bookmark resume" link when viewing a resume to add it to this list.
nl: U heeft nog geen CV's aan uw favorieten toegevoegd. Klik wanneer u een CV bekijkt op 'Aan favorieten toevoegen' om het betreffende CV toe te voegen aan deze lijst.

en: Private fields
nl: Privé-velden

en: No resumes found.
nl: Geen CV's gevonden.

en: Get notified for similar jobs?
nl: Op de hoogte blijven van soortgelijke vacatures?

en: Subscribe using the Job Agent!
nl: Abonneren op de Job Agent

en: Get notified for similar resumes?
nl: Op de hoogte blijven van soortgelijke CV's?

en: Subscribe using the Resume Agent!
nl: Abonneren op de CV Agent

en: Import Recruiter demonstration content.
nl: Importeert Recruiter's demonstratie-inhoud.

en: Adds blocks to the frontpage.
nl: Voegt blokken toe aan de voorpagina.

en: <h1 class="search-result-header">@total Jobs found</h1>
nl: <h1 class="search-result-header">@total vacatures gevonden</h1>

en: For Applicants
nl: Voor kandidaten

en: For Recruiters
nl: Voor recruiters

en: Job search
nl: Vacatures zoeken

en: My resume
nl: Mijn CV

en: You need to login for saving job searches.
nl: U dient ingelogd te zijn om zoekopdrachten voor vacatures op te kunnen slaan.

en: No account yet?
nl: Nog geen account?

en: Here you can register as applicant or recruiter.
nl: U kunt zich hier registreren als kandidaat of als recruiter.

en: Register as applicant
nl: Registreer u als kandidaat

en: Register as recruiter
nl: Registreer u als recruiter

en: <h1 class="search-result-header">@total Resumes found</h1>
nl: <h1 class="search-result-header">@total CV's gevonden</h1>
