Recruiter Features (7.x-1.3) - en to id translation catalogue (81 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: user
id: anggota

en: Request new password via e-mail.
id: Minta sandi baru lewat email.

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Audience
id: Pemirsa

en: more
id: selengkapnya

en: Enabled
id: Aktif

en: Last updated
id: Update terakhir

en: view
id: tampilan

en: Date
id: Tanggal

en: Link
id: Tautan

en: Name
id: Nama

en: True
id: Benar

en: Summary
id: Ringkasan

en: Region
id: Wilayah

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Location
id: Lokasi

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Last login
id: Login terakhir

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Filter by
id: Filter dengan

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: Role
id: Peran

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Personal information
id: Informasi pribadi

en: Log in
id: Masuk

en: Users
id: Pengguna

en: Profile
id: Profil

en: Defaults
id: Bawaan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Attachments
id: Sisipan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Member for
id: Anggota selama

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: author
id: penulis

en: Log out
id: Keluar

en: Changed
id: Berubah

en: User name
id: Nama pengguna

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Photo
id: Foto

en: Apply
id: Terapkan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: User account
id: Keanggotaan

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: User menu
id: Menu pengguna

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
id: Menu <em>Pengguna</em> berisi tautan yang terkait pada akun pengguna, seperti tautan 'Keluar'.

en: Profile type
id: Tipe Profil

en: Asc
id: Urutan turun
