Recruiter Features (7.x-1.3) - en to pt translation catalogue (139 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: user
pt: utilizador

en: Request new password via e-mail.
pt: Pedir uma nova senha por email.

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Audience
pt: Público

en: more
pt: mais

en: Enabled
pt: Ativado

en: Last updated
pt: Última atualização

en: view
pt: ver

en: File
pt: Ficheiro

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Link
pt: Ligação

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: True
pt: Verdadeiro

en: Summary
pt: Resumo

en: Region
pt: Região

en: Updated
pt: Atualizado

en: Mail
pt: Correio

en: User
pt: Utilizador

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Published
pt: Publicado

en: Location
pt: Localização

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último início de sessão

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: State
pt: Estado

en: Filter by
pt: Filtrar por

en: Job
pt: Oportunidades

en: Jobs
pt: Empregos

en: Company
pt: Empresa

en: Role
pt: Grupo

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Personal information
pt: Informações pessoais

en: Log in
pt: Entrar

en: Users
pt: Utilizadores

en: Profile
pt: Perfil

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Applications
pt: Aplicações

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Birthday
pt: Aniversário

en: Attachments
pt: Anexos

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Member for
pt: Membro desde

en: Request new password
pt: Pedir nova senha

en: Languages
pt: Idiomas

en: author
pt: autor

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: Changed
pt: Alterado

en: Interval
pt: Intervalo

en: User name
pt: Nome de utilizador

en: flag
pt: marcador

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Photo
pt: Fotografia

en: Apply
pt: Aplicar

en: Application
pt: Pedido

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Organization
pt: Organização

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Company name
pt: Nome da empresa

en: Admin links
pt: Administrar ligações

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: Profile ID
pt: Código do Perfil

en: Workflow state
pt: Estado do fluxo de trabalho

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Education
pt: Instrução

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Post date
pt: Data de entrada

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: View panes
pt: Painéis de visualizações

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: User menu
pt: Menu de utilizador

en: Job title
pt: Título do emprego

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
pt: O <em>Utilizador</em> menu contém ligações relacionados com a conta do utilizador, bem como a ligação 'Sair'.

en: Submitted on %date
pt: Enviado em %date

en: Additional notes
pt: Notas adicionais

en: Time period
pt: Período de tempo

en: Profile type
pt: Tipo de perfil

en: Master
pt: Principal

en: Job reference
pt: Referência de emprego

en: Recruiter
pt: Recrutador

en: Employment type
pt: Tipo de contrato

en: Fields of study
pt: As áreas de estudo

en: Occupational fields
pt: Áreas profissionais

en: Required IT skills
pt: Necessário qualificações em TI

en: Required general skills
pt: Necessário qualificações gerais

en: Required languages
pt: Idiomas necessários

en: Years of experience
pt: Anos de experiência

en: Job per template
pt: Modelo de oferta de emprego

en: Manage jobs
pt: Gerir os empregos

en: Empty text.
pt: Texto vazio.

en: Registration information for applicants
pt: Informações de registo para candidatos

en: Registration information for recruiter
pt: Informações de registo para recrutador

en: You are about to sign up as @applicant.
pt: Você está prestes a inscrever-se como @applicant.

en: applicant
pt: candidato

en: recruiter
pt: recrutador

en: You are about to sign up as @recruiter.
pt: Você está prestes a inscrever-se como @recruiter.

en: Allow users to register as recruiter or applicant.
pt: Permitir aos utilizadores o registo como recrutador ou candidato.

en: Available to start
pt: Disponível para iniciar

en: Degree level
pt: Nível de graduação

en: Desired job title
pt: Cargo desejado

en: Desired occupation
pt: Atividade profissional desejada

en: Desired region
pt: Região desejada

en: Field of study
pt: Área de estudos

en: General skills
pt: Qualificações gerais

en: IT skills
pt: Qualificações em TI

en: Institution name
pt: O nome da instituição

en: Job preferences
pt: Preferências de emprego

en: Occupational field
pt: Área profissional

en: Work experience
pt: Experiência profissional

en: Allow applicants to create a resume.
pt: Autorizar os requerentes a criar um currículo.

en: Provides a resume search.
pt: Fornece uma busca de currículo.

en: Provides search notifications / saved searches for the resume search.
pt: Fornece notificações de busca / pesquisas guardadas para a busca de currículo.

en: Author uid
pt: uid do autor

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end of @total
