RedHen CRM (7.x-1.10) - en to id translation catalogue (71 entries)

en: Body
id: Isi

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Email address
id: Alamat email

en: Private
id: Privat

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Email settings
id: Pengaturan email

en: Enabled
id: Aktif

en: Content types
id: Jenis konten

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Message
id: Pesan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Archive
id: Arsip

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User
id: Pengguna

en: action
id: aksi

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Sent email to %recipient
id: Email sudah dikirim ke %recipient

en: Unable to send email to %recipient
id: Tidak bisa mengirim email ke %recipient

en: The subject of the message.
id: Subyek pesan email.

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: Active
id: Aktif

en: Score
id: Skor

en: Revisions
id: Revisi

en: Message text
id: Teks pesan

en: N/A
id: T/T

en: Load
id: Memuat

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Filters
id: Filter

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Change
id: ubah

en: Source
id: Sumber

en: Activity
id: Aktifitas

en: Entity
id: Entitas

en: Are you sure you want to delete %label?
id: Apa anda yakin menghapus %label?

en: User registration
id: Pendaftaran pengguna

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: !date by !username
id: !date oleh !username

en: Revision
id: Revisi

en: %title has been deleted.
id: %title telah dihapus.

en: Group settings
id: Pengaturan grup

en: Apply
id: Terapkan

en: Unlink
id: Tidak ditautkan

en: contact
id: kontak

en: Structure
id: Struktur

en: Render
id: Sajikan

en: Archived
id: Diarsipkan

en: No value
id: Kosong

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
id: Pesan yang sebaiknya Anda kirimkan. Anda bisa memasukan keterangan tambahan seperti [node:title], [user:name], dan [comment:body] untuk menggambarkan data yang akan berbeda-beda setiap kali pesan dikirim. Tidak semua keterangan tersedia untuk semua konteks.

en: Registrations
id: Pendaftaran
