RedHen CRM (7.x-1.5) - en to hi translation catalogue (60 entries)

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Subject
hi: विषय

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Email settings
hi: ईमेल सेटिंग

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: error
hi: त्रुटि

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: view
hi: देखें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Message
hi: संदेश

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Label
hi: लेबल

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Archive
hi: पुरालेख

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: action
hi: क्रिया

en: Email
hi: ईमेल

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: Sent email to %recipient
hi: %recipient को ईमेल भेजें

en: Unable to send email to %recipient
hi: %recipient को ईमेल भेजने में असमर्थ

en: The subject of the message.
hi: संदेश का विषय है।

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: Active
hi: सक्रिय

en: Score
hi: स्कोर

en: Count
hi: गुणांक

en: N/A
hi: एन / ए

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Source
hi: स्रोत

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Entity
hi: इकाई

en: Are you sure you want to delete %label?
hi: क्या आप वाकई %label हटाना चाहते हैं?

en: %title has been deleted.
hi: %title हटा दिया गया है।

en: Apply
hi: लागू करें

en: Archived
hi: संग्रहीत
