RedHen CRM (7.x-1.7) - en to fr translation catalogue (99 entries)

en: Body
fr: Corps

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Private
fr: Privé

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Email settings
fr: Paramètres des courriels

en: Enabled
fr: Activé

en: error
fr: erreur

en: Content types
fr: Types de contenu

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Archive
fr: Archiver

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Sent email to %recipient
fr: Courriel envoyé à %recipient

en: Unable to send email to %recipient
fr: Impossible d'envoyer un courriel à %recipient

en: The subject of the message.
fr: Le sujet du message.

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Active
fr: Actif

en: Message text
fr: Texte du message

en: Count
fr: Décompte

en: Merge
fr: Fusionner

en: Load
fr: Charger

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Inactive
fr: Inactif

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Filters
fr: Filtres

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Created date
fr: Date de création

en: Full name
fr: Nom complet

en: Change
fr: Modifier

en: Activity
fr: Activité

en: Entity
fr: Entité

en: Are you sure you want to delete %label?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer %label ?

en: %label has been deleted.
fr: %label a été supprimé.

en: User registration
fr: Inscription de l'utilisateur

en: %title has been deleted.
fr: %title a été supprimé.

en: Group settings
fr: Paramètres du groupe

en: Apply
fr: Appliquer

en: Unlink
fr: Supprimer le lien

en: Skip
fr: Passer

en: Organization
fr: Organisation

en: deleted
fr: supprimé

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Contact name
fr: Nom du contact

en: Organizations
fr: Organisations

en: Primary
fr: Primaire

en: Additional Settings
fr: Paramètres supplémentaires

en: Create new
fr: Créer nouveau

en: Drupal user
fr: Utilisateur Drupal

en: Connection
fr: Connexion

en: Render
fr: Rendu

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: No value
fr: Aucune valeur

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fr: Le message qui sera envoyé. Vous pouvez utiliser des chaînes de remplacement comme [node:title], [user:name], and [comment:body] pour représenter des données qui seront différentes à chaque message envoyé. Toutes les chaînes de remplacement ne seront pas disponibles dans tous les contextes.

en: Connections
fr: Connexions

en: Number of items per page
fr: Nombre d'éléments par page

en: Primary email
fr: Courriel principal

en: %title could not be deleted.
fr: %title n'a pas pu être supprimé.

en: Organization name
fr: Nom de l'organisation

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %entity %label ?

en: Host entity
fr: Entité hôte

en: -- Select --
fr: -- Sélectionner --

en: Master
fr: Principal

en: Existing
fr: Existant

en: Registrations
fr: Inscriptions

en: There are no entities matching "%value"
fr: Il n'y a aucune entité correspondant à "%value"

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)"
fr: Plusieurs entités sont appelées %value. Précisez celle que vous voulez en ajoutant l'id entre parenthèse, par exemple "@value (@id)"

en: Multiple entities match this reference; "%multiple"
fr: Plusieurs entités correspondent à cette référence : "%multiple"

en: Administer RedHen
fr: Administrer RedHen

en: CRM Dashboard
fr: Tableau de bord CRM

en: -- Any --
fr: -- Tout --

en: Link user
fr: Lier l'utilisateur

en: unlinked
fr: non lié

en: Source entity
fr: Entité source

en: Select a primary contact
fr: Sélectionner un contact primaire
