RedHen CRM (7.x-1.9) - en to pt translation catalogue (158 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Private
pt: Privada

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Email settings
pt: Configurações de e-mail

en: Enabled
pt: Habilitado

en: error
pt: erro

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Message
pt: Mensagem

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Rótulo

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Archive
pt: Arquivar

en: Teaser
pt: Chamada

en: Notes
pt: Notas

en: Updated
pt: Atualizado

en: User
pt: Usuário

en: action
pt: ação

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Contact
pt: Contato

en: Created
pt: Criado

en: Sent email to %recipient
pt: Um e-mail foi enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar o e-mail para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Active
pt: Ativo

en: Contacts
pt: Contatos

en: Score
pt: Pontuação

en: Revisions
pt: Revisões

en: Message text
pt: Texto de mensagem

en: N/A
pt: N/D

en: Merge
pt: Juntar

en: Load
pt: Carregar

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Inactive
pt: Inativo

en: Note
pt: Nota

en: Add Note
pt: Adicionar Nota

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Filters
pt: Filtros

en: Labels
pt: Rótulos

en: Created date
pt: Data de criação

en: Full name
pt: Nome completo

en: Change
pt: Mudar

en: Source
pt: Fonte

en: Activity
pt: Atividade

en: Entity
pt: Entidade

en: Are you sure you want to delete %label?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %label?

en: %label has been deleted.
pt: %label foi apagado(a).

en: User registration
pt: Registro de usuário

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: !date by !username
pt: !date por !username

en: Revision
pt: Revisão

en: %title has been deleted.
pt: %title foi apagado.

en: Group settings
pt: Configurações de grupo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Unlink
pt: Desconectar

en: Skip
pt: Pular

en: Organization
pt: Organização

en: deleted
pt: apagado

en: Contact name
pt: Nome do contato

en: Contact name.
pt: Nome do contato.

en: Organizations
pt: Organizações

en: Primary
pt: Primário

en: Create new
pt: Criar novo

en: Drupal user
pt: Usuário do Drupal

en: contact
pt: contato

en: Middle name
pt: Nome do meio

en: Structure
pt: Estrutura

en: Render
pt: Renderizar

en: Archived
pt: Arquivados

en: No value
pt: Nenhum valor

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
pt: A mensagem que deve ser enviada. Você pode incluir identificadores como [node:title], [user:name], e [comment:body] para representar dados que serão diferentes a cada mensagem enviada. Nem todos identificadores estarão disponíveis em todos os contextos.

en: Hold
pt: Manter

en: Contact type
pt: Tipo de contato

en: Connections
pt: Conexões

en: Primary email
pt: Email principal

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
pt: Tem certeza que quer apagar a %entity %label?

en: Drupal User
pt: Usuário Drupal

en: This is the text of all messages of this type.
pt: Este é o texto de todas as mensagens deste tipo.

en: Host entity
pt: Entidade hospedeira

en: -- Select --
pt: -- Selecionar --

en: Master
pt: Principal

en: Email field
pt: Campo de email

en: Add a new contact.
pt: Adicionar um novo contato.

en: There are no entities matching "%value"
pt: Não há entidades satisfazendo "%value"

en: Multiple entities match this reference; "%multiple"
pt: Múltiplas entidades satisfazem essa referência; "%multiple"

en: Administer RedHen
pt: Administrar RedHen

en: Perform administration tasks for my redhen.
pt: Executar tarefas de administração para o meu redhen.

en: Access RedHen
pt: Acesso RedHen

en: Redhen CRM
pt: CRM Redhen

en: CRM Dashboard
pt: Painel CRM

en: RedHen CRM Dashboard
pt: Painel do CRM RedHen

en: RedHen CRM
pt: CRM RedHen

en: Configure RedHen CRM.
pt: Configurar CRM RedHen.

en: Defines basic functionality common to all parts of the RedHen CRM.
pt: Define a funcionalidade básica comum a todas as partes do CRM RedHen.

en: View, manage, and search contacts.
pt: Visualizar, gerenciar e pesquisar contatos.

en: View, manage, and search organizations.
pt: Visualizar, gerenciar e pesquisar organizações.

en: View, manage, and search memberships.
pt: Visualizar, gerenciar e pesquisar membros.

en: -- Any --
pt: -- Qualquer --

en: Full contact
pt: Contato total

en: Administer RedHen Contacts
pt: Administrar contatos RedHen

en: Manage RedHen Contacts
pt: Gerenciar contatos RedHen

en: Create, update or delete RedHen Contacts.
pt: Criar, atualizar ou excluir contatos RedHen.

en: Contact state
pt: Estado do contato

en: You have not created any contact types yet. Go to the <a href="@create-contact">contact type creation page</a> to add a new contact type.
pt: Você ainda não criou qualquer tipo de contato. Vá para a <a href="@create-contact">página de criação de tipo de contato</a> para adicionar um novo tipo de contato.

en: View RedHen CRM contacts.
pt: Visualizar contatos CRM RedHen.

en: Add a contact
pt: Adicionar um contato

en: The date the contact was created.
pt: A data em que o contato foi criado.

en: The date the contact was updated.
pt: A data em que o contato foi atualizado.

en: The author of the contact record.
pt: O autor do registro de contato.

en: Contact %name saved.
pt: Contato %name guardado.

en: unlinked
pt: desvinculado

en: The human-readable name of this contact type.
pt: O nome deste tipo de contato.

en: A unique machine-readable name for this contact type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um identificador textual exclusivo para esse tipo de contato. Ele deve conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados.

en: Save contact type
pt: Guardar tipo de contato

en: Delete contact type
pt: Excluir tipo de contato

en: The author of the note.
pt: O autor da nota.

en: Manage RedHen contact types and their structure.
pt: Gerenciar tipos de contato RedHen e sua estrutura.

en: The Drupal user associated with the contact.
pt: O usuário Drupal associado ao contato.

[ctx: redhen_relation]
en: Active
pt: Ativo

[ctx: redhen_relation]
en: Inactive
pt: Inativo

en: RedHen Contact
pt: Contato RedHen

en: contacts
pt: contatos

en: Yesterday at !date
pt: No dia !date

en: RedHen activity stream.
pt: Fluxo de atividade RedHen.

en: Sorry, there are no activities that match your criteria.
pt: Desculpe, não há atividades que correspondam aos seus critérios.

en: RedHen Activity
pt: Atividade RedHen

en: View RedHen CRM activity.
pt: Visualizar atividade CRM RedHen.

en: The full name of the contact.
pt: O nome completo do contato.

en: Default email
pt: Email predefinido

en: The default email for this contact.
pt: O email predefinido para este contato.

en: Contact User UID
pt: UID do usuário de contato

en: Contact User
pt: Contato do usuário

en: User Contact
pt: Usuário de contato

en: Source entity
pt: Entidade de origem

en: The type of the contact.
pt: O tipo de contato.

en: Contact properties
pt: Propriedades do contato

en: Select a primary contact
pt: Selecionar um contato principal
