RedHen Donation (7.x-1.0-beta2) - en to de translation catalogue (63 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Author
de: Autor

en: Enable
de: Aktivieren

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: None
de: Keine

en: Settings
de: Einstellungen

en: Label
de: Beschriftung

en: Default
de: Standard

en: View
de: Ansicht

en: Updated
de: Aktualisiert

en: Email
de: E-Mail

en: Contact
de: Kontakt

en: Save Settings
de: Einstellungen speichern

en: Start Date
de: Startdatum

en: Load
de: Laden

en: End Date
de: Enddatum

en: Amount
de: Betrag

en: Frequency
de: Häufigkeit

en: Other
de: Weitere

en: Anonymous
de: Gast

en: Select list
de: Auswahlliste

en: Donation
de: Spende

en: Donate
de: Spenden

en: Billing address
de: Rechnungsanschrift

en: Payment method
de: Zahlungsmethode

en: Date created
de: Erstellungsdatum

en: Received
de: Erhalten

en: Order ID
de: Bestellnummer

en: Pledged
de: Unterstützungszusage

en: Payment Information
de: Zahlungsinformation

en: Devel
de: Devel-Modul

en: "%mail" is not a valid email address
de: „%mail“ ist keine gültige E-Mail-Adresse

en: The status.
de: Status

en: Donations
de: Spenden

en: Scheduling
de: Zeitplanung

en: Additional Settings
de: Weitere Einstellungen

en: Contact Information
de: Kontaktinformation

en: Open Date
de: Öffnungsdatum

en: Close Date
de: Schlussdatum

en: Order Date
de: Bestelldatum

en: Recurring
de: Wiederkehrend

en: Due Date
de: Fälligkeitsdatum

en: Date updated
de: Datum aktualisiert

en: Contact type
de: Kontakttyp

en: payment method
de: Zahlungsmethode

en: Confirmation page
de: Bestätigungsseite

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
de: Möchten Sie %entity %label wirklich löschen?

en: Host entity
de: Übergeordnete Entität

en: Date is invalid.
de: Datum ist ungültig.

en: %type_name: Administer settings
de: %type_name: Einstellungen bearbeiten

en: %type_name: Administer own settings
de: %type_name: Eigene Einstellungen bearbeiten

en: RedHen Contact
de: RedHen Kontakt

en: Payment Methods
de: Bezahlmöglichkeiten

en: Host entity type
de: Host-Entitätstyp

en: The entity type of the host entity.
de: Der Entitätstyp der aufnehmenden Niederlassung.

en: Host entity ID
de: Eltern Entitätstyp ID

en: The entity ID of the host entity.
de: Die Entitäts-ID der Eltern Entität.

en: The host entity.
de: Die Eltern Entität.

en: site default time zone
de: Website Standard-Zeitzone

en: Update contact fields
de: Kontaktfelder aktualisieren

en: Should the contact fields be updated?
de: Sollen die Kontaktfelder aktualisiert werden?

en: User has been linked to the contact %name.
de: Der Benutzer wurde mit dem Kontakt %name verknüpft.
