RedHen Membership (7.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (71 entries)

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Author
nl: Auteur

en: Cancel
nl: Annuleren

en: view
nl: weergeven

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Active
nl: Actief

en: Start Date
nl: Begindatum

en: State
nl: Status

en: Inactive
nl: Inactief

en: Start date
nl: Begindatum

en: Note
nl: Notitie

en: Expiration Date
nl: Vervaldatum

en: Expiration date
nl: Vervaldatum

en: Expired
nl: Vervallen

en: Are you sure you want to delete %label?
nl: Weet u zeker dat u %label wilt verwijderen?

en: %label has been deleted.
nl: %label is verwijderd.

en: Membership
nl: Lidmaatschap

en: Save membership type
nl: Lidmaatschapstype opslaan

en: -None-
nl: -Geen-

en: Applies to
nl: Van toepassing op

en: Membership state
nl: Lidmaatschapsstatus

en: Membership type
nl: Lidmaatschapstype

en: Memberships
nl: Lidmaatschappen

en: Full membership
nl: Volledig lidmaatschap

en: Membership note
nl: Lidmaatschapsnotitie

en: Membership name.
nl: Naam lidmaatschap.

en: Automatically enable memberships on their Start date
nl: Laat lidmaatschappen automatisch ingaan op de begindatum

en: If checked, RedHen will set Inactive memberships to Active on their Start date during cron runs.
nl: Indien aangevinkt, zal RedHen op de startdatum niet-actieve lidmaatschappen op Actief zetten gedurende cron-run.

en: Automatically expire memberships on their Expiration date
nl: Laat lidmaatschappen automatisch vervallen op de vervaldatum

en: If checked, RedHen will set Active memberships to Expired on their Expiration date during cron runs.
nl: Indien aangevinkt, zal RedHen op de vervaldatum actieve lidmaatschappen op Vervallen zetten gedurende cron-run.

en: Sorry, there are no memberships that match your criteria.
nl: Er is geen lidmaatschap in overeenstemming met uw criteria.

en: RedHen Memberships
nl: RedHen-lidmaatschappen

en: The date the membership begins.
nl: De begindatum van het lidmaatschap.

en: The date the membership expires.
nl: De vervaldatum van het lidmaatschap.

en: The date the membership was created.
nl: De aanmaakdatum van het lidmaatschap.

en: The date the membership was updated.
nl: De datum dat het lidmaatschap is bijgewerkt.

en: The author of the membership record.
nl: De auteur van het lidmaatschap-record.

en: If set and RedHen is configured to automatically enable memberships, the membership state will be set to Active on this date.
nl: Indien ingesteld, en RedHen is geconfigureerd om automatisch lidmaatschappen in te schakelen, zal de status van het lidmaatschap op deze datum op Actief worden gezet.

en: If set and RedHen is configured to automatically expire memberships, the membership state will be set to Expired on this date.
nl: Indien ingesteld, en RedHen is geconfigureerd om automatisch lidmaatschappen te laten vervallen, zal de status van het lidmaatschap op deze datum op Vervallen worden gezet.

en: Membership state. Inactive or Expired memberships do not confer benefits to contacts/users.
nl: Status van lidmaatschap. Niet-actieve of vervallen lidmaatschappen geven geen voordelen voor contacten/gebruikers.

en: Save membership
nl: Lidmaatschap opslaan

en: Membership %label saved.
nl: Lidmaatschap %label opgeslagen.

en: Deleting this membership cannot be undone.
nl: Verwijderen van dit lidmaatschap kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Deleted membership %label.
nl: Verwijderd lidmaatschap %label.

en: The human-readable name of this redhen membership type.
nl: De naam van dit RedHen lidmaatschapstype.

en: A unique machine-readable name for this redhen membership type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke systeemnaam voor dit RedHen lidmaatschapstype. Het mag alleen kleine letters, cijfers en onderstrepingen bevatten.

en: Select a role to associate users with a role when the user or their organization has an active membership of this type.
nl: Selecteer een rol om gebruikers met een rol te associeren wanneer de gebruiker of hun organsatie een actief lidmaatschap van dit type heeft.

en: Delete membership type
nl: Lidmaatschapstype verwijderen

en: @entity to Membership
nl: @entity naar Lidmaatschap

en: The Membership associated with the @entity entity.
nl: Het lidmaatschap geassocieerd met de @entity entiteit.

en: @entity being the Membership
nl: @entity is het lidmaatschap

en: @entity active membership type(s)
nl: @entity actieve lidmaatschaptype(s)

en: The active membership type(s) of the @entity entity.
nl: De actieve lidmaatschapstype(s) van de @entity entiteit.

en: Membership to @entity
nl: Lidmaatschap van @entity

en: The @entity entity that is associated with the Membership.
nl: De @entity entiteit die geassocieerd is met het lidmaatschap.

en: @entity from Membership
nl: @entity van lidmaatschap

en: Administer RedHen Membership Types
nl: Beheer RedHen-lidmaatschapstypes

en: Perform administration tasks and manage the structure of RedHen Memberships.
nl: Administratieve taken uitvoeren en de structuur van RedHen-lidmaatschappen beheren.

en: List RedHen Memberships
nl: RedHen-lidmaatschappen weergeven

en: List all memberships.
nl: Alle lidmaatschappen weergeven.

en: View the memberships for an organization.
nl: Geef de lidmaatschappen van een organisatie weer.

en: View the memberships for a contact.
nl: Geef de lidmaatschappen van een contact weer.

en: Membership start date
nl: Begindatum lidmaatschap

en: Membership expiration date
nl: Vervaldatum lidmaatschap

en: Select the type of membership to add:
nl: Selecteer het type lidmaatschap om toe te voegen:

en: You have not created any membership types yet. Go to the <a href="@create-membership-types">membership type creation page</a> to add a new membership type.
nl: Er zijn nog geen lidmaatschapstypes aangemaakt. Ga naar de <a href="@create-membership-types">lidmaatschapstype aanmaakpagina</a> om een nieuw lidmaatschapstype toe te voegen.

en: Handles RedHen memberships and related features.
nl: Behandelt RedHen-lidmaatschappen en verwante kenmerken.
