RedHen Membership (7.x-1.0-beta1) - en to hu translation catalogue (73 entries)

en: delete
hu: törlés

en: Delete
hu: Törlés

en: Author
hu: Szerző

en: Cancel
hu: Mégsem

en: view
hu: megtekintés

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Label
hu: Címke

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Updated
hu: Frissítve

en: Created
hu: Létrehozva

en: Active
hu: Aktív

en: Start Date
hu: Kezdődátum

en: State
hu: Állapot

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Start date
hu: Kezdődátum

en: Note
hu: Megjegyzés

en: Expiration Date
hu: Lejárat dátuma

en: Expiration date
hu: Elavulás dátuma

en: Expired
hu: Lejárt

en: Are you sure you want to delete %label?
hu: „%label” biztosan törölhető?

en: %label has been deleted.
hu: %label törlése megtörtént.

en: Membership
hu: Tagság

en: Save membership type
hu: Tagságtípus mentése

en: -None-
hu: -Nincs-

en: Applies to
hu: Legyen alkalmazva

en: Membership state
hu: Tagság állapota

en: Membership type
hu: Tagságtípus

en: Memberships
hu: Tagság

en: Full membership
hu: Teljes tagság

en: Membership note
hu: Tagsági megjegyzés

en: Membership name.
hu: Tagság neve.

en: Automatically enable memberships on their Start date
hu: Tagság automatikus aktiválása a kezdő dátum napján

en: If checked, RedHen will set Inactive memberships to Active on their Start date during cron runs.
hu: Bejelölve a RedHen a lejárt tagságokat aktívvá teszi a kezdő napjukon, amikor az időzítő (cron) fut.

en: Automatically expire memberships on their Expiration date
hu: Tagság automatikus deaktiválása a lejáratuk napján

en: If checked, RedHen will set Active memberships to Expired on their Expiration date during cron runs.
hu: Bejelölve a RedHen az évényes tagságokat lejárttá teszi a lejárati napjukon, amikor az időzítő (cron) fut.

en: Sorry, there are no memberships that match your criteria.
hu: Elnézést, nincs a feltételeknek megfelelő tagság.

en: RedHen Memberships
hu: RedHen-tagság

en: The date the membership begins.
hu: A tagság kezdetének dátuma.

en: The date the membership expires.
hu: A tagság lejártának dátuma.

en: The date the membership was created.
hu: A tagság létrehozásának dátuma.

en: The date the membership was updated.
hu: A tagság frissítésének dátuma.

en: The author of the membership record.
hu: A tagságbejegyzés szerzője.

en: If set and RedHen is configured to automatically enable memberships, the membership state will be set to Active on this date.
hu: Ha meg van adva és a RedHenben be van állítva a tagság automatikus aktiválása, a tagság állapota aktívvá válik ezen a dátumon.

en: If set and RedHen is configured to automatically expire memberships, the membership state will be set to Expired on this date.
hu: Ha meg van adva és a RedHenben be van állítva a tagság automatikus visszavonása, a tagság állapota lejárttá válik ezen a dátumon.

en: Membership state. Inactive or Expired memberships do not confer benefits to contacts/users.
hu: A tagság állapota. Az inaktív vagy lejárt tagság nem nyújt előnyöket a névjegy vagy a felhasználó számára.

en: Save membership
hu: Tagság mentése

en: Membership %label saved.
hu: %label tagság el lett mentve.

en: Deleting this membership cannot be undone.
hu: A tagság törlése nem visszavonható.

en: Deleted membership %label.
hu: Törölt tagság: %label

en: The human-readable name of this redhen membership type.
hu: A RedHen-tagság emberek által olvasható neve.

en: A unique machine-readable name for this redhen membership type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
hu: A RedHen tagság egyedi, programok által használt neve. Csak kisbetűket, számokat és aláhúzást tartalmazhat.

en: Select a role to associate users with a role when the user or their organization has an active membership of this type.
hu: Ki kell választani egy szerepkört, amely hozzá lesz rendelve a felhasználóhoz, amikor a felhasználó vagy a szervezet ezen tagsága aktiválódik.

en: Delete membership type
hu: Tagságtípus törlése

en: @entity to Membership
hu: @entity a tagsághoz

en: The Membership associated with the @entity entity.
hu: @entity entitáshoz társított tagság.

en: @entity being the Membership
hu: @entity, melynek van tagsága

en: @entity active membership type(s)
hu: @entity aktív tagságtípusa(i)

en: The active membership type(s) of the @entity entity.
hu: @entity entitás aktív tagságtípusa(i).

en: Membership to @entity
hu: tagság ehhez: @entity

en: The @entity entity that is associated with the Membership.
hu: @entity entitás, melyhez kapcsolódik tagság.

en: @entity from Membership
hu: @entity a tagságból

en: Administer RedHen Membership Types
hu: RedHen tagságtípusok adminisztrációja

en: Perform administration tasks and manage the structure of RedHen Memberships.
hu: RedHen-tagság adminisztrációs feladatainak végrehajtása és a szerkezetük kezelése.

en: List RedHen Memberships
hu: RedHen-tagság listázása

en: List all memberships.
hu: Minden tagság listázása.

en: View the memberships for an organization.
hu: A szervezet tagságának megtekintése.

en: View the memberships for a contact.
hu: Névjegy tagságának megtekintése.

en: Membership start date
hu: Tagság kezdő dátuma

en: Membership expiration date
hu: Tagság lejártának dátuma

en: Select the type of membership to add:
hu: Kiválasztható a hozzáadni kívánt tagságtípus:

en: You have not created any membership types yet. Go to the <a href="@create-membership-types">membership type creation page</a> to add a new membership type.
hu: Még egyetlen tagságtípus sem lett létrehozva. A <a href="@create-membership-types">tagságtípust létrehozó oldalon</a> lehet ezt megtenni.

en: Handles RedHen memberships and related features.
hu: Kezeli a RedHen-tagságot és a hozzá kapcsolódó képességeket.
