RedHen Raiser (7.x-1.8) - en to de translation catalogue (43 entries)

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Content
de: Inhalt

en: Type
de: Typ

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Comments
de: Kommentare

en: Login
de: Anmelden

en: Image
de: Bild

en: Help
de: Hilfe

en: Email
de: E-Mail

en: Page
de: Seite

en: Header
de: Kopfzeile

en: Footer
de: Fußzeile

en: Comment
de: Kommentar

en: Start Date
de: Startdatum

en: Price
de: Preis

en: End Date
de: Enddatum

en: Address
de: Adresse

en: General
de: Allgemein

en: Goal
de: Ziel

en: Log out
de: Abmelden

en: Promotion
de: Aktion

en: Donation
de: Spende

en: Image Link
de: Bild-Link

en: Snippet
de: Codebaustein

en: Story
de: Artikel

en: Billing Address
de: Rechnungsadresse

en: Organization
de: Organisation

en: Campaign
de: Kampagne

en: User account
de: Benutzerkonto

en: First sidebar
de: Erste Seitenleiste

en: Second sidebar
de: Zweite Seitenleiste

en: Main menu
de: Hauptmenü

en: Page top
de: Seitenanfang

en: Page bottom
de: Fußzeile

en: Progress
de: Fortschritt

en: Navigation bar
de: Navigationsleiste

en: User menu
de: Benutzermenü

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
de: Das <em>Benutzer</em> Menü beinhalt Links, die zum Benutzerkonto gehören,  sowie den „Abmelden“-Link.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
de: Das <em>Management-Menü</em> enthält Links für administrative Aufgaben.

en: Highlighted
de: Hervorgehoben

en: Management
de: Verwaltung

en: Banner Image
de: Banner-Bild
