Redirect (7.x-1.0-rc1) - en to da translation catalogue (135 entries)

en: user
da: bruger

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Language
da: Sprog

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Save
da: Gem

en: Update
da: Opdatér

en: User ID
da: Bruger ID

en: Update options
da: Opdatering

en: Page
da: Side

en: Never
da: Aldrig

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Source URL
da: Kilde-URL

en: Count
da: Antal

en: redirect
da: omdirigér

en: Clicks
da: Klik

en: Deleted
da: Slettet

en: Add redirect
da: Tilføj omdirigering

en: 301 Moved Permanently
da: 301 Flyttet permanent

en: 307 Temporary Redirect
da: 307 Midlertidig omdirigering

en: URL redirects
da: URL-omdirigeringer

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
da: Du prøver på at omdirigere en side til sig selv. Dette vil resultere i en uendelig løkke.

en: The redirect has been deleted.
da: Omdirigeringen er blevet slettet.

en: 300 Multiple Choices
da: 300 Flere valg

en: 302 Found
da: 302 Fundet

en: 303 See Other
da: 303 Se anden placering

en: 304 Not Modified
da: 304 Ikke ændret

en: 305 Use Proxy
da: 305 Brug proxy

en: Redirect users from one URL to another.
da: Omdiriger brugere fra en URL til en anden.

en: !interval ago
da: !interval siden

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Redirect URL
da: Omdirigér til URL

en: Generate
da: Opret

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: All languages
da: Alle sprog

en: Delete link
da: Slet-link

en: Filter the view to the currently logged in user.
da: Filtrer oversigten til den aktuelle bruger.

en: Edit link
da: Redigér-link

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
da: En omdirigering for et bestemt sprog bruges altid når der spørges efter siden på det pågældende sprog og tilsidesætter omdirigeringer defineret for <em>alle sprog</em>.

en: Redirect status
da: Omdirigeringsstatus

en: Display a warning message to users when they are redirected.
da: Vis en meddelelse til brugerne når de omdirigeres.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
da: Opret automatisk omdirigeringer når URL-aliaser ændres.

en: Never (do not discard)
da: Aldrig (kassér ikke)

en: Default redirect status
da: Standard omdirigeringsstatus

en: Removed 1 inactive redirect from the database. | Removed @count inactive redirects from the database.
da[0]: Fjernede 1 inaktiv omdirigering fra databasen.
da[1]: Fjernede @count inaktive omdirigeringer fra databasen.

en: Delete redirect
da: Slet omdirigering

en: Configure behavior for URL redirects.
da: Indstil opførsel for URL omdirigeringer.

en: You can find more information about HTTP redirect status codes at <a href="@status-codes">@status-codes</a>.
da: Du kan finde mere information om HTTP omdirigeringskoder på <a href="@status-codes">@status-codes</a>.

en: The redirect has been saved.
da: Omdirigeringen er blevet gemt.

en: Edit redirect
da: Redigér omdirigering

en: No redirects
da: Ingen omdirigeringer

en: 1 redirect | @count redirects
da[0]: 1 omdirigering
da[1]: @count omdirigeringer

en: No URL redirects available.
da: Ingen tilgængelige URL-omdirigeringer

en: Filter redirects
da: Filtrér omdirigeringer

en: No redirects selected.
da: Ingen omdirigeringer valgt.

en: Enter an internal Drupal path, path alias, or complete external URL (like http://example.com/) to redirect to. Use %front to redirect to the front page.
da: Angiv en intern Drupal-sti, et stialias eller en komplet ekstern URL (f.eks. http://example.com/) som der skal omdirigeres til. Brug %front for at omdirigere til forsiden.

en: @action @count redirects.
da: @action @count omdirigeringer.

en: @action @count redirect. | @action @count redirects.
da[0]: @action @count omdirigering.
da[1]: @action @count omdirigeringer.

en: Are you sure you want to @action this redirect? | Are you sure you want to @action these redirects?
da[0]: Er du sikker på, at du vil @action denne omdirigering?
da[1]: Er du sikker på, at du vil @action disse omdirigeringer?

en: The source path cannot contain an URL fragment anchor.
da: Kildestien kan ikke indeholde et URL fragment-anker

en: The source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
da: Kildestien %source omdirigeres i forvejen. Vil du <a href="@edit-page">redigere den eksisterende omdirigering</a>?

en: How many URL redirects would you like to generate?
da: Hvor mange URL-omdirigeringer vil du generere?

en: Delete all URL redirects before generating new URL redirects.
da: Slet alle URL-omdirigeringer før der genereres nye URL-omdirigeringer.

en: Generate redirects
da: Generér omdirigeringer

en: Use absolute link (begins with "http://")
da: Brug absolut link (begynder med "http://")

en: Enter an internal Drupal path or path alias to redirect (e.g. %example1 or %example2). Fragment anchors (e.g. %anchor) are <strong>not</strong> allowed.
da: Indtast en intern Drupal-sti eller et alias der skal omdirigeres (f.eks. %example1 eller %example2). Fragmentankre (f.eks. %anchor) er <strong>ikke</strong> tilladt.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
da: Der opstod en fejl under behandlingen af @operation med argumenterne: @args

en: The source URL which generates a redirect
da: Kilde-URLen som genererer et redirect

en: The destination URL
da: Destinations-URLen

en: Default (@default)
da: Standard (@default)

en: Add URL redirect.
da: Tilføj URL-redirect

en: I understand the following warnings and would like to proceed with saving this URL redirect
da: Jeg forstår følgende advarsler og ønsker at fortsætte med at gemme dette URL-redirect

en: The source path cannot be the front page.
da: Kildestien kan ikke være forsiden.

en: The source path %path is likely a valid path. It is preferred to <a href="@url-alias">create URL aliases</a> for existing paths rather than redirects.
da: Kildestien %path er sandsynligvis en gyldig sti. Den foretrukne løsning er at <a href="@url-alias">oprette URL-aliaser</a> for eksisterende felter i stedet for redirects.

en: The redirect path %value is not valid.
da: Redirect-stien %value er ikke gyldig.

en: The base source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
da: Kildestien %source redirectes allerede. Ønsker du at <a href="@edit-page">redigere den eksisterende redirect</a>?

en: Are you sure you want to delete the URL redirect from %source to %redirect?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette en URL-redirect fra %source til %redirect?

en: Retain query string through redirect.
da: Behold query string efter redirect.

en: For example, given a redirect from %source to %redirect, if a user visits %sourcequery they would be redirected to %redirectquery. The query strings in the redirection will always take precedence over the current query string.
da: Givet et redirect fra %source til %redirect, hvis en bruger går til %sourcequery bliver de redirectet til %redirectquery. Query strings i dette redirect vægtes højere end den aktuelle query string.

en: Allow redirects to be saved into the page cache.
da: Gør det muligt at gemme redirects i side-cachen.

en: This feature requires <a href="@performance">Cache pages for anonymous users</a> to be enabled and the %variable variable to be TRUE.
da: Denne feature kræver at <a href="@performance">Cache sider for anonyme brugere</a> er aktiveret og at variablen %variable er sat til TRUE.

en: Delete redirects that have not been accessed for
da: Slet redirects som ikke er blevet tilgået i

en: Only redirects managaged by the redirect module itself will be deleted. Redirects managed by other modules will be left alone.
da: Kun redirects håndteret af redirect-modulet bliver slettet. Redirects håndteret af andre moduler bliver ladt i fred.

en: Always enabled redirections
da: Aktivér altid redirects

en: (formerly Global Redirect features)
da: (tidligere Global Redirect features)

en: Redirect from paths like index.php and /node to the root directory.
da: Redirect fra stier som index.php og /node til rod-mappen.

en: Redirect from non-clean URLs to clean URLs.
da: Redirect fra ikke-rene URLer til rene URLer.

en: Redirect from non-canonical URLs to the canonical URLs.
da: Redirect fra ikke-kanoniske URLer til kanoniske URLer.

en: Allow redirections on admin paths.
da: Tillad redirects af administrationsstier.

en: Last accessed
da: Sidste tilgået

en: No 404 pages without redirects found.
da: Fandt ingen 404-sider uden redirects.

en: Filter 404s
da: Filtrér 404

en: Administer URL redirections
da: Adminstrér URL-redirects

en: This page lists all paths that have resulted in 404 errors and do not yet have any redirects assigned to them.
da: Denne side viser alle stier som har resulteret i 404-fejl og som endnu ikke har tilknyttet redirects.

en: Infinite loop stopped.
da: Endeløs løkke stoppet.

en: Fix 404 pages
da: Fix 404-sider

en: Add redirects for 404 pages.
da: Tilføj redirects til 404-sider.

en: Fix 404 pages with URL redirects
da: Fix 404-sider med URL-redirects

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
da: Lader brugerne lave redirects fra gamle URLer til nye URLer.

en: Listings of URL redirects.
da: Lister af URL-redirects.

en: The internal ID of the redirect.
da: Intern ID for redirect.

en: The type of redirect.
da: Typen af redirect.

en: ID of user who created the URL redirect.
da: ID på bruger som oprettede dette URL-redirect.

en: The language the redirect is for.
da: Sproget for dette redirect.

en: Number of times this URL redirect has been followed.
da: Antal gange denne URL redirect er blevet brugt.

en: Provide a simple link to edit the URL redirect.
da: Et simpelt link til at redigere denne URL redirect.

en: Provide a simple link to delete the URL redirect.
da: Et simpelt link til at slette denne URL redirect.

en: If checked, this field will be made into a link.
da: Vis feltet som et link.

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you have to enabled this option.
da: Hvis du ønsker at bruge dette i "vis dette felt som et link" i "linksti" skal du aktivere denne indstilling.

en: Remove trailing slashes from paths.
da: Fjern trailings slash fra stier.

en: Text to display for edit links
da: Tekst som vises på redigeringslinks

en: Text to display for delete links
da: Tekst som vises på slettelinks

en: Last accessed on @date
da: Sidst tilgået @date

en: Add URL redirect from this page to another location
da: Tilføj URL-redirects fra denne side til en anden lokation

en: Last accessed date
da: Sidste tilgangsdato

en: The date/time the URL redirect was last accessed.
da: Dato og tid hvor denne URL-redirect sidst blev tilgået.

en: Provide links to operations the user can perform for the URL redirect.
da: Vis links til handlinger som brugeren kan udføre på denne URL redirect.

en: This redirect overrides an existing internal path.
da: Dette redirect tilsidesætter en eksisterende intern sti.

en: Invalid number of redirects.
da: Ugyldigt antal redirects.

en: Deleted URL redirect @rid.
da: URL-redirect @rid slettet,

en: One URL redirect created. | @count URL redirects created.
da[0]: Ét URL-redirect oprettet.
da[1]: @count URL-redirects oprettet.

en: The following are a list of URL redirects that point to this @entitytype.
da: Dette er en liste af URL redirects som peger på denne @entitytype.

en: Add URL redirect to this @entitytype
da: Tilføj URL-redirect til denne @entitytype

en: Redirect module form elements
da: Formularelementer fra Redirect-modulet

en: Generate a given number of redirects. Optionally delete current redirects.
da: Opret et givent antal redirects. Slet eventuelt aktuelle redirects.

en: No redirects to migrate.
da: Ingen redirects at migrere.

en: RID @rid: @from to @to
da: RID @rid: @from til @to
