Redirect (7.x-1.0-rc1) - en to fr translation catalogue (131 entries)

en: user
fr: utilisateur

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Never
fr: Jamais

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Source URL
fr: URL source

en: Filter
fr: Filtrer

en: Count
fr: Décompte

en: redirect
fr: rediriger

en: Clicks
fr: Clics

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Add redirect
fr: Ajouter une redirection

en: 301 Moved Permanently
fr: 301 Redirection Permanente

en: 307 Temporary Redirect
fr: 307 Redirection Temporaire

en: URL redirects
fr: URL redirigées

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
fr: Vous tentez de rediriger une page vers elle même. Cela provoquera une redirection infinie.

en: The redirect has been deleted.
fr: La redirection a été supprimée.

en: 300 Multiple Choices
fr: 300 Choix Multiples

en: 302 Found
fr: 302 Trouvé

en: 303 See Other
fr: 303 Voir Ailleurs

en: 304 Not Modified
fr: 304 Non Modifié

en: 305 Use Proxy
fr: 305 Utilise un Proxy

en: Redirect users from one URL to another.
fr: Redirige les utilisateurs d'une URL vers une autre.

en: !interval ago
fr: il y a !interval

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Redirect URL
fr: Adresse URL de redirection

en: Generate
fr: Générer

en: Current user
fr: Utilisateur courant

en: All languages
fr: Toutes les langues

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Filter the view to the currently logged in user.
fr: Filtre la vue en fonction de l'utilisateur actuellement connecté

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
fr: La configuration d'une redirection pour une langue spécifique sera toujours utilisée lorsqu'une requête de la page sera effectuée dans cette langue, et a priorité sur la configuration des redirections pour <em>toutes les langues</em>.

en: Redirect status
fr: Statut de la redirection

en: Display a warning message to users when they are redirected.
fr: Afficher un message d'alerte aux utilisateurs lorsqu'ils sont redirigés.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
fr: Créer automatiquement des redirections lorsque les alias d'URL sont modifiés.

en: Never (do not discard)
fr: Jamais (ne pas supprimer)

en: Default redirect status
fr: Statut de redirection par défaut

en: Removed 1 inactive redirect from the database. | Removed @count inactive redirects from the database.
fr[0]: 1 redirection inactive retirée de la base de données.
fr[1]: @count redirections inactives retirées de la base de données.

en: Delete redirect
fr: Supprimer une redirection

en: Configure behavior for URL redirects.
fr: Configurer le comportement des redirections d'URL.

en: You can find more information about HTTP redirect status codes at <a href="@status-codes">@status-codes</a>.
fr: Vous pouvez trouver plus d'informations sur les codes HTTP de statut sur <a href="@status-codes">@status-codes</a>.

en: The redirect has been saved.
fr: La redirection a été enregistrée.

en: Edit redirect
fr: Éditer la redirection

en: No redirects
fr: Aucune redirection

en: 1 redirect | @count redirects
fr[0]: 1 redirection
fr[1]: @count redirections

en: No URL redirects available.
fr: Aucune redirection d'URL disponible.

en: Filter redirects
fr: Filtrer les redirections

en: Enter an internal Drupal path, path alias, or complete external URL (like http://example.com/) to redirect to. Use %front to redirect to the front page.
fr: Entrer un chemin interne de Drupal, un alias ou une URL externe complète (comme http://example.com/) vers où rediriger. Utiliser %front pour rediriger vers la page d'accueil.

en: The source path cannot contain an URL fragment anchor.
fr: Le chemin source ne peut pas contenir un fragment d'ancre.

en: The source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
fr: Le chemin source %source est déjà redirigé. Voulez-vous <a href="@edit-page">modifier la redirection existante</a> ?

en: How many URL redirects would you like to generate?
fr: Combien de redirections d'URL voulez-vous générer ?

en: Delete all URL redirects before generating new URL redirects.
fr: Supprimer toutes les redirections d'URL avant de générer de nouvelles redirections d'URL.

en: Generate redirects
fr: Générer des redirections

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utiliser un lien absolu (commençant par "http://")

en: Enter an internal Drupal path or path alias to redirect (e.g. %example1 or %example2). Fragment anchors (e.g. %anchor) are <strong>not</strong> allowed.
fr: Entrez un chemin interne Drupal ou un alias de chemin pour la redirection, (ex. %example1 ou %example2). Les fragments d'ancre (ex. %anchor) <strong>ne sont pas</strong> autorisés.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: The source URL which generates a redirect
fr: L'URL source qui génére la redirection

en: The destination URL
fr: L'URL de destination

en: Default (@default)
fr: Par défaut (@default)

en: Add URL redirect.
fr: Ajouter une redirection d'URL.

en: I understand the following warnings and would like to proceed with saving this URL redirect
fr: Je comprends les avertissements suivants et aimerais poursuivre en enregistrant cette redirection d'URL

en: The source path cannot be the front page.
fr: Le chemin source ne peut pas être la page d'accueil.

en: The source path %path is likely a valid path. It is preferred to <a href="@url-alias">create URL aliases</a> for existing paths rather than redirects.
fr: Le chemin source %path est vraisemblablement un chemin valide. Il est préférable de <a href="@url-alias">créer des alias d'URL</a> pour les chemins existants plutôt que des redirections.

en: The redirect path %value is not valid.
fr: Le chemin de redirection %value n'est pas valide.

en: The base source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
fr: Le chemin source de base %source est déjà redirigé. Voulez-vous <a href="@edit-page">modifier la redirection existante </a> ?

en: Are you sure you want to delete the URL redirect from %source to %redirect?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la redirection d'URL de %source vers %redirect ?

en: Retain query string through redirect.
fr: Conserver les paramètres d'URL lors de la redirection.

en: For example, given a redirect from %source to %redirect, if a user visits %sourcequery they would be redirected to %redirectquery. The query strings in the redirection will always take precedence over the current query string.
fr: Par exemple, étant donnée une redirection de %source vers %redirect, si un utilisateur visite %sourcequery, il sera redirigé vers %redirectquery. Les paramètres d'URL de la redirection seront toujours prioritaires sur les paramètres d'URL de la requête courante.

en: Allow redirects to be saved into the page cache.
fr: Permettre que les redirections soient enregistrées dans le cache de page.

en: This feature requires <a href="@performance">Cache pages for anonymous users</a> to be enabled and the %variable variable to be TRUE.
fr: Cette fonctionnalité requiert que <a href="@performance">Mettre en cache les pages pour les utilisateurs anonymes</a> soit activé et que la variable %variable soit à TRUE.

en: Delete redirects that have not been accessed for
fr: Supprimer les redirections qui n'ont pas été accédées depuis

en: Only redirects managaged by the redirect module itself will be deleted. Redirects managed by other modules will be left alone.
fr: Seules les redirections gérées par le module Redirect seront supprimées. Les redirections gérées par d'autres modules resteront inchangées.

en: Always enabled redirections
fr: Toujours les redirections actives

en: (formerly Global Redirect features)
fr: (anciennement fonctionnalités de Global Redirect)

en: Redirect from paths like index.php and /node to the root directory.
fr: Rediriger depuis des chemins comme index.php et /node vers le répertoire racine.

en: Redirect from non-clean URLs to clean URLs.
fr: Rediriger les URLs non simplifiées vers des URLs simplifiées.

en: Redirect from non-canonical URLs to the canonical URLs.
fr: Rediriger des URLS non-canoniques vers des URLs canoniques.

en: Allow redirections on admin paths.
fr: Permettre les redirections sur les chemins admin.

en: Last accessed
fr: Dernier accès

en: No 404 pages without redirects found.
fr: Aucune page 404 sans redirection n'a été trouvée.

en: Filter 404s
fr: Filtrer les 404

en: Administer URL redirections
fr: Administrer les redirections d'URL

en: This page lists all paths that have resulted in 404 errors and do not yet have any redirects assigned to them.
fr: Cette page liste tous les chemins qui ont produit des erreurs 404 et n'ont encore aucune redirection qui leur soit assignée.

en: Infinite loop stopped.
fr: Boucle infinie arrêtée.

en: Fix 404 pages
fr: Réparer les pages 404

en: Add redirects for 404 pages.
fr: Ajouter des redirections pour les pages 404.

en: Fix 404 pages with URL redirects
fr: Réparer les page 404 avec les redirections d'URL

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
fr: Permet aux utilisateurs de rediriger depuis d'anciennes URLs vers de nouvelles URLs.

en: Listings of URL redirects.
fr: Liste des redirections d'URL.

en: Redirect ID
fr: Identifiant (ID) de redirection

en: The internal ID of the redirect.
fr: L'identifiant interne de la redirection.

en: The type of redirect.
fr: Le type de redirection.

en: ID of user who created the URL redirect.
fr: Identifiant de l'utilisateur qui a créé la redirection d'URL.

en: The language the redirect is for.
fr: La langue pour laquelle cette redirection est destinée.

en: Number of times this URL redirect has been followed.
fr: Nombre de fois que cette redirection d'URL a été suivie.

en: Provide a simple link to edit the URL redirect.
fr: Fournir un lien simple pour modifier la redirection d'URL.

en: Provide a simple link to delete the URL redirect.
fr: Fournir un lien simple pour supprimer la redirection d'URL.

en: If checked, this field will be made into a link.
fr: Si coché, ce champ sera transformé en lien.

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you have to enabled this option.
fr: Si vous voulez utiliser ceci comme dans "afficher ce champ comme lien" dans "chemin de lien", vous devez activer cette option.

en: Redirect type
fr: Type de redirection

en: Remove trailing slashes from paths.
fr: Supprimer les slashs à la fin des chemins.

en: Text to display for edit links
fr: Texte à afficher pour la modification des liens.

en: Text to display for delete links
fr: Texte à afficher pour la suppression des liens.

en: Last accessed on @date
fr: Dernier accès le @date

en: Add URL redirect from this page to another location
fr: Ajouter une redirection d'URL depuis cette page vers un autre emplacement

en: Last accessed date
fr: Dernière date d'accès

en: The date/time the URL redirect was last accessed.
fr: La date/heure du dernier accès à la redirection d'URL.

en: Provide links to operations the user can perform for the URL redirect.
fr: Fournir des liens d'actions que l'utilisateur peut exécuter pour la redirection d'URL.

en: This redirect overrides an existing internal path.
fr: Cette redirection supplante un chemin interne existant.

en: Invalid number of redirects.
fr: Nombre invalide de redirections.

en: Deleted URL redirect @rid.
fr: Redirection d'URL @rid supprimée.

en: One URL redirect created. | @count URL redirects created.
fr[0]: Une redirection d'URL créée.
fr[1]: @count redirections d'URL créées.

en: The following are a list of URL redirects that point to this @entitytype.
fr: Ceci est la liste des redirections d'URL qui pointent vers ce(tte) @entitytype.

en: Add URL redirect to this @entitytype
fr: Ajouter une redirection d'URL à ce(tte) @entitytype.

en: Redirect module form elements
fr: Éléments de formulaire du module Redirect
