Redmine synchronization (7.x-2.10-beta1) - en to hi translation catalogue (38 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Subject
hi: विषय

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: Project
hi: परियोजना

en: Date
hi: तारीख

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Host
hi: होस्ट

en: Selected
hi: चुना गया

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Tracker
hi: ट्रैकर/ खोजी

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Database name
hi: डॉटाबेस नाम

en: Port
hi: पोर्ट

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Forums
hi: मंच(फोरम्स)

en: User name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Identifier
hi: पहचान

en: - Select -
hi: - चुनें -
