(Entity)Reference Field Synchronization (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (27 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: error
fr: erreur

en: Node
fr: Nœud

en: Fields
fr: Champs

en: Link to content
fr: Lier au contenu

en: Entity
fr: Entité

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Bundles
fr: Types

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: Entity content
fr: Contenu d'entité

en: Rendered as @mode
fr: Affiché(e) comme @mode

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type(@entity_id). Aborting rendering.
fr: Rendu récursif détecté lors du rendu de l'entité @entity_type(@entity_id). Interruption du rendu.

en: Entity reference
fr: Référence à une entité

en: This field stores a directional reference between two entities.
fr: Ce champ stocke une référence directionnelle entre deux entités.

en: Select the entity type this field will reference.
fr: Sélectionner le type d'entité auquel ce champ se référera.

en: Invalid entity selected
fr: Entité sélectionnée invalide

en: %name: you selected an invalid %entity.
fr: %name : vous avez sélectionné une entité %entity invalide.

en: Display the ID of the referenced entity
fr: Afficher l'ID de l'entité référencée

en: Entity title
fr: Titre de l'entité

en: Not linked to content
fr: Non lié au contenu

en: @entity entity referenced from !field_name
fr: Entité @entity réferencée par !field_name

en: Referenced @entity
fr: @entity référencé(e)

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
fr: @entity référençant @target_entity depuis !field_name

en: Display the content of the referenced entity
fr: Afficher le contenu de l'entité référencée
