References (7.x-2.0-beta2) - en to sv translation catalogue (64 entries)

en: none
sv: ingen

en: Default
sv: Förvald

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Fields
sv: Fält

en: Contains
sv: Innehåller

en: Plain text
sv: Ren text

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Node reference
sv: Nodreferens

en: Content types that can be referenced
sv: Innehållstyper som kan refereras

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Title (link)
sv: Titel (länk)

en: Title (no link)
sv: Titel (ingen länk)

en: Autocomplete text field
sv: Automatiskt kompletterande textfält

en: Node Reference
sv: Nodreferens

en: Defines a field type for referencing one node from another.
sv: Definierar en fälttyp för att hänvisa en nod till en annan.

en: User reference
sv: Användarreferens

en: User roles that can be referenced
sv: Användarroller som kan refereras

en: User status that can be referenced
sv: Användarstatus som kan refereras

en: User Reference
sv: Användarreferens

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
sv: Anger en fälttyp som refererar en användare från en nod.

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: %name: name mismatch. Please check your selection.
sv: %name: namn överensstämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt val.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
sv: Använd vilken metod som ska användas för att välja förslag till autokomplettering. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals användare.

en: View used to select the nodes
sv: Vy som används för att välja noderna

en: %name: this post can't be referenced.
sv: %name: denna post kan inte hänvisas.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod att använda för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem med webbplatser som har tusentals noder.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
sv: %name: titel stämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt urval.

en: %name: found no valid user with that name.
sv: %name: hittade ingen giltig användare med det namnet.

en: References
sv: Referenser

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som inte relationen stämmer in för. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: %name: invalid input.
sv: %name: ogiltig inmatning.

en: %name: found no valid post with that title.
sv: %name: hittade ingen giltig post med denna titel.

en: View used to select the users
sv: Vy som används för att välja användarna

en: View mode
sv: Visningsläge

en: References list
sv: Lista av referenser

en: Defines common base features for the various reference field types.
sv: Anger gemensamma basfunktioner för olika typer av referensfält.

en: This field stores the ID of a related node as an integer value.
sv: Detta fält lagrar ID-numret för en relaterad nod som ett heltalsvärde.

en: The list of nodes that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
sv: Listan över noder som kan refereras kan tillhandahållas av en vy (modulen Views) genom att använda visningstypen "Referenser".

en: Important D6 migration note:
sv: Viktig information om flytt från D6:

en: The field is currently configured to use the 'Master' display of the view %view_name.
sv: Fältet är för närvarande konfigurerat att använda "Huvudvisningen" för vyn %view_name.

en: It is highly recommended that you: <br/>- edit this view and create a new display using the 'References' display type, <br/>- update the field settings to explicitly select the correct view and display.
sv: Det rekommenderas starkt att du: <br />- redigerar denna vy och skapar en ny visning med visningstypen "Referenser", <br />- uppdatera fältets inställningar för att uttryckligen välja rätt vy och visning.

en: The field will work correctly until then, but submitting this form might inadvertently change the field settings.
sv: Fältet kommer att fungera korrekt tills dess, men genom att skicka in detta formulär kan det oavsiktligt ändra fältets inställningar.

en: Views - Nodes that can be referenced
sv: Vyer - Noder som kan refereras

en: Choose the view and display that select the nodes that can be referenced.<br />Only views with a display of type "References" are eligible.
sv: Välj den vy och visning som väljer noder som kan hänvisas. <br />Endast vyer med en visning av typ "Referenser" är valbara.

en: Note:<ul><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
sv: Observera:<ul><li>Detta kommer att förkasta inställningarna för "Innehållstyper" ovan. Använd vyns sektion "filtrering" i stället.</li><li>Använd vyns sektion "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande noder på formuläret för att skapa/redigera en nod.</li><li>Använd vyns sektion "sorteringskriterier" för att bestämma i vilken ordning kandiderande noder kommer att visas.</li></ul>

en: No eligible view was found.
sv: Ingen berättigade vy hittades.

en: Display the title of the referenced node as a link to the node page.
sv: Visa titeln på den hänvisade noden som en länk till nodsidan.

en: Display the title of the referenced node as plain text.
sv: Visa titeln på den hänvisade noden som ren text.

en: Rendered node
sv: Genererad nod

en: Display the referenced node in a specific view mode
sv: Visa den hänvisade noden i ett specifikt vyläge

en: View mode: %mode
sv: Vyläge: %mode

en: Display the list of referenceable nodes as a textfield with autocomplete behaviour.
sv: Visa listan på hänvisningsbara noder som ett textfält med automatiskt kompletterande beteende.

en: This field stores the ID of a related user as an integer value.
sv: Detta fält lagrar ID-numret på en hänvisad användare som ett heltalsvärde.

en: The list of users that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
sv: Listan över användare som kan hänvisas kan tillhandahållas av en vy (modulen Views) med visningstypen "Referenser".

en: Views - Users that can be referenced
sv: Vyer - Användare som kan hänvisas

en: Note:<ul><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
sv: Observera:<ul><li>Detta kommer att förkasta inställningarna för "Hänvisningsbara roller" och "Hänvisningsbara statusar" ovan. Använd vyns sektion "filtrering" i stället.</li><li>Använd vyns sektion "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande användare på formuläret för att skapa/redigera en användare.</li><li>Använd vyns sektion "sorteringskriterier" för att bestämma i vilken ordning kandiderande användare kommer att visas.</li></ul>

en: %name: this user can't be referenced.
sv: %name: den här användaren kan inte hänvisas.

en: Display the name of the referenced user as a link to the user's profile page.
sv: Visa namnet på den hänvisade användaren som en länk till användarens profilsida.

en: Display the name of the referenced user as plain text.
sv: Visa namnet på den hänvisade användaren som ren text.

en: Display the list of referenceable users as a textfield with autocomplete behaviour.
sv: Visa listan på hänvisningsbara användare som ett textfält med automatiskt kompletterande beteende.
