References (7.x-2.0) - en to da translation catalogue (47 entries)

en: Content
da: Indhold

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: none
da: ingen

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Default
da: Standard

en: User ID
da: Bruger ID

en: Node
da: Indholdselement

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Fields
da: Felter

en: Contains
da: Indeholder

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Blocked
da: Blokeret

en: Node reference
da: Indholdselementreference

en: Content types that can be referenced
da: Indholdstyper der kan refereres til

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Title (link)
da: Titel (link)

en: Title (no link)
da: Titel (intet link)

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Node Reference
da: Indholdsreference

en: Defines a field type for referencing one node from another.
da: Definerer felter der refererer til et indholdselement fra et andet.

en: User reference
da: Brugerreference

en: User roles that can be referenced
da: Brugerroller, der kan refereres til

en: User status that can be referenced
da: Brugerstatus som kan refereres

en: User Reference
da: Brugerreference

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
da: Definerer et felt der refererer til en bruger fra et indholdselement.

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af brugere.

en: View used to select the nodes
da: View der bruges til at vælge indholdselementer

en: %name: this post can't be referenced.
da: %name: der kan ikke refereres til dette indlæg.

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
da: %name: misforhold i titel. Kontroller venligst dit valg.

en: URL as plain text
da: URL som ren tekst

en: %name: found no valid user with that name.
da: %name: fandt ingen gyldig bruger med det navn.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges som nøgle. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: %name: invalid input.
da: %name: ugyldigt input.

en: %name: found no valid post with that title.
da: %name: fandt intet gyldigt indlæg med den titel.

en: View used to select the users
da: View der bruges til at vælge brugerne

en: References list
da: Referenceliste

en: Important D6 migration note:
da: Vigtig bemærkning om D6 migrering:

en: View mode: %mode
da: Visning: %mode
