References (7.x-2.0) - en to fi translation catalogue (116 entries)

en: Content
fi: Sisältö

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: none
fi: ei yhtään

en: Default
fi: Oletus

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: Fields
fi: Kentät

en: Contains
fi: Sisältää

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Node reference
fi: Solmuviittaus

en: Content types that can be referenced
fi: Viitattavissa olevat sisältötyypit

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista näkymälle syötettävistä argumenteista.

en: Title (link)
fi: Otsikko (linkki)

en: Title (no link)
fi: Otsikko (ei linkkiä)

en: Autocomplete text field
fi: Automaattisesti täydentyvä tekstikenttä

en: Node Reference
fi: Solmuviittaus

en: Defines a field type for referencing one node from another.
fi: Määrittelee kenttätyypin jonka kautta voidaan viitata solmusta toiseen.

en: User reference
fi: Käyttäjäviittaus

en: User roles that can be referenced
fi: Roolit joihin voidaan viitata

en: User status that can be referenced
fi: Käyttäjän tila johon voidaan viitata

en: User Reference
fi: Käyttäjäviittaus

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
fi: Määrittelee kenttätyypin jonka avulla voidaan viitata käyttäjään solmusta.

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: %name: name mismatch. Please check your selection.
fi: %name: nimi ei täsmää. Tarkista valintasi.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
fi: Valitse tapa jolla autocomplete toimii. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa hitautta sivustoilla joilla on tuhansia käyttäjiä.

en: View used to select the nodes
fi: Näkymä jota käytetään solmujen valitsemiseen.

en: %name: this post can't be referenced.
fi: %name: tähän solmuun ei voida viitata.

en: Displays the fields with an optional template.
fi: Näyttää kentät valinnallisella templatella.

en: Inline fields
fi: Rinnakkaiset kentät

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fi: Valitse tapa jolla autocomplete vaihtoehdot haetaan. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa suorituskykyongelmia sivustoilla joissa on tuhansia solmuja.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fi: %name: Otsikot eivät täsmää. Tarkista valintasi.

en: URL as plain text
fi: Verkko-osoite puhdastekstinä

en: %name: found no valid user with that name.
fi: %name: tällä nimellä ei löytynyt käyttäjää.

en: References
fi: Viittaukset

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä kenttää käytetään avaimena moniarvoisessa kentässä. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: %name: invalid input.
fi: %name: kielletty syöte.

en: %name: found no valid post with that title.
fi: %name: Solmua tällä otsikolla ei löytynyt.

en: View used to select the users
fi: Näkymä jota käytetään käyttäjien valitsemiseen

en: View mode
fi: Näyttötila

en: References list
fi: Viittauslista

en: Defines common base features for the various reference field types.
fi: Määrittelee yleiset perusominaisuudet erilaisille viittauskentille.

en: This field stores the ID of a related node as an integer value.
fi: Kenttä tallentaa viitatun solmun ID:n muuttujana.

en: The list of nodes that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
fi: Lista viitattavista solmuista voidaan tarjota näkymän kautta (Views moduuli) käyttämällä esitystapaa "Viittaukset".

en: Important D6 migration note:
fi: Tärkeitä huomiota D6:sta siirryttäessä:

en: The field is currently configured to use the 'Master' display of the view %view_name.
fi: Kenttä on tällä hetkellä asetettu käyttämään näkymän %view_name pää- näyttöruutua.

en: It is highly recommended that you: <br/>- edit this view and create a new display using the 'References' display type, <br/>- update the field settings to explicitly select the correct view and display.
fi: On suositeltavaa että:<br />- muokkaat näkymää ja luot uuden näyttöruudun käyttämään esitystapaa 'Viittaukset',<br />- päivität kentän asetukset käyttämään oikeaa näkymää ja näyttöruutua.

en: The field will work correctly until then, but submitting this form might inadvertently change the field settings.
fi: Kenttä toimii oikein siihen asti mutta tämän kaavakkeen lähettäminen voi peruuttamattomasti muuttaa kentän asetuksia.

en: Views - Nodes that can be referenced
fi: Näkymät - Solmut joihin voidaan viitata

en: Choose the view and display that select the nodes that can be referenced.<br />Only views with a display of type "References" are eligible.
fi: Valitse näkymä ja valitse solmut joihin voidaan viitata.<br />Vain näkymät tyyppiä "Referenssit" ovat käyttökelpoisia.

en: Note:<ul><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
fi: Huomio:<ul><li>Tämä ohittaa ylläolevat "Sisältötyyppi" asetukset. Käytä sen sijaan näkymän suodattimia.</li><li>Käytä näkymän kenttiä näyttääksesi lisätietoja viitattavista solmuista muokkaus/luonti kaavakkeella.</li><li>Käytä näkymän lajittelukriteereitä määrittääksesi, missä järjestyksessä viitattavat solmut esitetään.</li></ul>

en: No eligible view was found.
fi: Käyttökelpoista näkymää ei löytynyt.

en: Display the title of the referenced node as a link to the node page.
fi: Näytä viitatun solmun otsikko linkkinä solmun sivulle.

en: Display the title of the referenced node as plain text.
fi: Näytä viitatun solmun otsikko puhtaana tekstinä.

en: Rendered node
fi: Renderöity solmu

en: Display the referenced node in a specific view mode
fi: Näytä viitattu solmu määritellyllä esitystavalla.

en: View mode: %mode
fi: Näkymän tila: %mode

en: Display the list of referenceable nodes as a textfield with autocomplete behaviour.
fi: Näyttää viitattavat solmut tekstikenttänä autocomplete-toiminnolla.

en: This field stores the ID of a related user as an integer value.
fi: Kenttä tallentaa viitatun käyttäjän ID:n muuttujana.

en: The list of users that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
fi: Lista viitattavista käyttäjistä voidaan tarjota näkymän kautta (Views moduuli) käyttäen "Viittaukset" esitystapaa.

en: Views - Users that can be referenced
fi: Näkymät - Käyttäjät joihin voidaan viitata

en: Note:<ul><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
fi: Huomio:<ul><li>Tämä ohittaa ylläolevat "Viitattavat roolit" asetukset. Käytä sen sijaan näkymän suodattimia.</li><li>Käytä näkymän kenttiä näyttääksesi lisätietoja viitattavista käyttäjistä muokkaus/luonti kaavakkeella.</li><li>Käytä näkymän lajittelukriteereitä määrittääksesi, missä järjestyksessä viitattavat käyttäjät esitetään.</li></ul>

en: %name: this user can't be referenced.
fi: %name: tähän käyttäjään ei voida viitata.

en: Display the name of the referenced user as a link to the user's profile page.
fi: Näytä viitatun käyttäjän nimi linkkinä käyttäjän käyttäjäprofiiliin.

en: Display the name of the referenced user as plain text.
fi: Näytä viitatun käyttäjän nimi puhtaana tekstinä.

en: Display the list of referenceable users as a textfield with autocomplete behaviour.
fi: Näytä lista viitattavista käyttäjistä tekstikenttänä autocomplete-toiminnallisuudella.

en: Feed node: Node Reference (nid): @field_name
fi: Syötesolmu: Solmuviittaus (nid): @field_name

en: Node References from the parent feed node.
fi: Solmuviittaukset isäntäsyötteen solmusta.

en:  (Node reference by node title)
fi:  (Solmuviittaus solmun otsikolla)

en: The @label field of the node matched by node title.
fi: Solmun otsikon perusteella vertaillun solmun kenttä @label.

en:  (Node reference by node ID)
fi:  (Solmuviittaus solmun ID:llä)

en: The @label field of the node matched by node ID.
fi: Solmun ID:n perusteella vertaillun solmun kenttä @label.

en:  (Node reference by Feeds URL)
fi:  (Solmuviittaus Feeds URLilla)

en: The @label field of the node matched by Feeds URL.
fi: Feeds URLin kautta vertaillun solmun kenttä @label.

en:  (Node reference by Feeds GUID)
fi:  (Solmuviittaus Feeds GUIDilla)

en: The @label field of the node matched by Feeds GUID.
fi: Feeds GUIDin kautta vertaillun solmun kenttä @label.

en:  (Node reference by node title) -- allow duplicate nodes
fi:  (Solmuviittaus solmun otsikolla) -- salli duplikaattisolmut

en: The @label field of the node matched by node title. This target allows duplicate nodes (nodes can appear more than once in a field).
fi: Solmun otsikon perusteella haetun solmun kenttä @label. Tämä kohde sallii duplikaattisolmut (solmut voivat näkyä useammin kuin kerran kentässä).

en:  (Node reference by node ID) -- allow duplicate nodes
fi:  (Solmuviittaus solmun ID:llä) -- salli duplikaattisolmut

en: The @label field of the node matched by node ID. This target allows duplicate nodes (nodes can appear more than once in a field).
fi: Solmun ID:n perusteella haetun solmun kenttä @label. Tämä kohde sallii duplikaattisolmut (solmut voivat näkyä useammin kuin kerran kentässä).

en:  (Node reference by Feeds URL) -- allow duplicate nodes
fi:  (Solmuviittaus Feeds URLilla) -- salli duplikaattisolmut

en:  (Node reference by Feeds GUID) -- allow duplicate nodes
fi:  (Solmuviittaus Feeds GUIDilla) -- salli duplikaattisolmut

en:  (User reference by user name)
fi:  (Käyttäjäviittaus käyttäjän nimellä)

en: The @label field of the user matched by user name.
fi: Käyttäjän nimen perusteella vertaillun käyttäjän kenttä @label.

en:  (User reference by user ID)
fi:  (Käyttäjäviittaus käyttäjän ID:llä)

en: The @label field of the user matched by user ID.
fi: Käyttäjän ID:n perusteella vertaillun käyttäjän kenttä @label.

en:  (User reference by Feeds URL)
fi:  (Käyttäjäviittaus Feeds URLilla)

en:  (User reference by Feeds GUID)
fi:  (Käyttäjäviittaus Feeds GUIDilla)

en:  (User reference by user name) -- allow duplicate users
fi:  (Käyttäjäviittaus käyttäjänimellä) -- salli duplikaattikäyttäjät

en: The @label field of the user matched by user name. This target allows duplicate users (users can appear more than once in a field).
fi: Käyttäjän nimen perusteella heatun käyttäjän kenttä @label. Tämä kohde sallii duplikaattisolmut (käyttäjät voivat näkyä useammin kuin kerran kentässä).

en:  (User reference by user ID) -- allow duplicate users
fi:  (Käyttäjäviittaus käyttäjän ID:llä) -- salli duplikaattikäyttäjät

en: The @label field of the user matched by user ID. This target allows duplicate users (users can appear more than once in a field).
fi: Käyttäjän ID:n perusteella heatun käyttäjän kenttä @label. Tämä kohde sallii duplikaattisolmut (käyttäjät voivat näkyä useammin kuin kerran kentässä).

en:  (User reference by Feeds URL) -- allow duplicate users
fi:  (Käyttäjäviittaus Feeds URLilla) -- salli duplikaattikäyttäjät

en:  (User reference by Feeds GUID) -- allow duplicate users
fi:  (Käyttäjäviittaus Feeds GUIDilla) -- salli duplikaattikäyttäjät

en: Display the referenced node ID
fi: Näytä viitatun solmun ID

en: Display the URL of the referenced node
fi: Näytä viitatun solmun verkko-osoite.

en: Display the aliased path (if exists) instead of the system path
fi: Näytä aliasoitu polku (jos saatavilla) järjestelmäpolun sijaan.

en: Display an absolute URL
fi: Näytä absoluuttinen verkko-osoite

en: Aliased path: %yes_no
fi: Aliasoitu polku: %yes_no

en: Absolute URL: %yes_no
fi: Absoluuttinen polku: %yes_no

en: The field uses the view @view_name to determine referenceable nodes. You will need to manually edit the view and add a display of type 'References'.
fi: Kenttä käyttää näkymää @view_name määritelläkseen viittauskelpoiset solmut. Sinun on manuaalisesti muokattava näkymää ja lisättävä näyttöruutu tyyppiä 'Viittaukset'.

en: @field (@field_name) - reverse (to @entity)
fi: @field (@field_name) - käänteinen (entiteettiin @entity)

en: @field (@field_name) - reverse
fi: @field (@field_name) - käänteinen

en: Relate each @entity referencing the node through @field.
fi: Suhteuta kaikki kentän @field kautta toisiinsa viittaavat entiteetit @entity.

en: Rendered user
fi: Redenröity käyttäjä

en: Display the referenced user in a specific view mode
fi: Näytä viitattu käyttäjä tietyssä näyttötavassa

en: Display the referenced user ID
fi: Näytä viitatun käyttäjän ID

en: Display the URL of the referenced user
fi: Näytä viitatun käyttäjän verkko-osoite

en: The field uses the view @view_name to determine referenceable users. You will need to manually edit the view and add a display of type 'References'.
fi: Kenttä käyttää näkymää @view_name määritelläkseen viittauskelpoiset käyttäjät. Sinun on manuaalisesti muokattava näkymää ja lisättävä näyttöruutu tyyppiä 'Viittaukset'.

en: Relate each @entity referencing the user through @field.
fi: Suhteuta kentän @field kautta jokainen käyttäjään viittaava entiteetti @entity.

en: <strong>Note:</strong> In 'References' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
fi: <strong>Huomio:</strong> 'Viittaukset' näkymissä kaikki kentät näytetään sisennettyinä paitsi jos nimeomaan valitset sisennytettävät kentät tässä.
