References (7.x-2.3) - en to ja translation catalogue (41 entries)

en: Content
ja: コンテンツ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: none
ja: なし

en: Node ID
ja: ノードID

en: Default
ja: デフォルト

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Node
ja: ノード

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: View arguments
ja: ビューの引数

en: Fields
ja: フィールド

en: Contains
ja: 含む

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Blocked
ja: ブロック

en: Node reference
ja: ノード参照

en: Content types that can be referenced
ja: 参照するコンテンツタイプ

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ja: ビューへ渡す引数のリストをコンマ（,）で区切って設定してください。

en: Title (link)
ja: タイトル（リンクあり）

en: Title (no link)
ja: タイトル（リンクなし）

en: Autocomplete text field
ja: 自動補完テキストフィールド

en: Node Reference
ja: ノード参照

en: Defines a field type for referencing one node from another.
ja: 他のノードを参照するためのフィールドタイプを定義します。

en: User reference
ja: ユーザー参照

en: User roles that can be referenced
ja: 参照するロール

en: User status that can be referenced
ja: 参照を可能とするユーザの状態

en: User Reference
ja: ユーザ参照

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
ja: ユーザを参照するためのフィールドタイプを定義します。

en: Usage
ja: 使用方法

en: About
ja: アバウト

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: %name: this post can't be referenced.
ja: %name: この投稿は参照できません。

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: References
ja: 参照

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: The list of nodes that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
ja: 参照することができるノードのリストは、""参照""ディスプレイタイプを利用してビュー（ビューモジュール）により提供されることが可能です。

en: Views - Nodes that can be referenced
ja: ビュー - 参照することができるノード

en: No eligible view was found.
ja: 対象のビューが見つかりませんでした。
