References dialog (7.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (19 entries)

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Attach to
fr: Attacher à

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Attached to
fr: Attaché(s) à

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Sélectionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l’auto-complétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de nœuds

en: References
fr: Références

en: Create user
fr: Créer un utilisateur

en: Search Dialog
fr: Dialogue de recherche

en: Edit dialog
fr: Dialogue de modification

en: Add dialog
fr: Dialogue d'ajout

en: Create @type
fr: Créer @type

en: References Dialog
fr: References dialog

en: Enhances references fields by adding dialogs for adding and creating entities.
fr: Améliore les champs références en ajoutant des dialogues pour la modification et la création d'entités.

en: Choose what to attach this view to.
fr: Choisir à quoi joindre cette vue.
