Registration codes (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (41 entries)

en: Body
id: Isi

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Groups
id: Grup-grup

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Manage
id: Kelola

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Active
id: Aktif

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Term ID
id: ID istilah

en: active
id: aktif

en: Code
id: Kode

en: Role
id: Peran

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Add rule
id: Tambahkan aturan

en: Delete rule
id: Hapus aturan

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Code length
id: Panjang kode

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: Max
id: Maks

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Edit rule
id: Edit aturan

en: Save rule
id: Simpan aturan

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Uses
id: Penggunaan

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
id: Tampilkan semua istilah taksonomi yang terkait dengan node dari kosakata tertentu.

en: Link this field to its term page
id: Tautkan bidang ini ke halaman istilahnya
